Türkiye’nin Oscar Adayı Ayla Filmi Oldu

Manşet Türkiye
Türkiye’nin Oscar Adayı Ayla Filmi Oldu

90. Oscar Ödülleri için Türkiye’nin adayı Ayla filmi oldu. Can Ulkay’ın yönettiği film Yabancı Dilde Oscar Adayı için son beş filme kalmak için yarışacak. Geçtiğimiz yıl Mustafa Kara’nın yönettiği Kalandar Soğuğu aday adayı olmuş, ancak son beşe kalmamıştı.

Ayla filmi, Babamın Kanatları, Ekşi Elmalar, Siyah Karga, Mavi Bisiklet, İşe Yarar Bir Şey, Tereddüt, Sarı Sıcak, Yaşamak Güzel Şey ve Kaygı gibi adayaları bırakarak aday adayı oldu.

Kore Savaşı‘nda görev yaparken beş yaşındaki bir kızın bir buçuk yıl boyunca bakımını üstlenen Astsubay Süleyman‘ın hikâyesini anlatan filmin yönetmen koltuğunda Can Ulkay oturuyor.

İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Kim Seol, Lee Kyung-Jin, Murat Yıldırım, Ali Atay, Taner Birsel, Damla Sönmez, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Erkan Petekkaya gibi isimlerin yer aldığı Ayla27 Ekim 2017 tarihinde vizyonda olacak.

Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde mücadele edecek son beş yapımı, Oscar ödüllerini dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi belirliyor.

Aday listesi 23 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak. Oscar ödül töreni 4 Mart 2018 tarihinde Hollywood’da 90’ıncı kez düzenlenecek.

Bu arada Almanya’nın aynı kategorideki adayı ise Fatih Akın imzalı Solgun oldu.

Ayla’nın Konusu Şöyle:

1950 yılında Kore Savaşı tam hız sürerken, Türkiye’den savaşa katılmış birliklerde yer alan Astsubay Süleyman, soğuğun ve savaşın ortasında yetim kalmış bir kız çocuğu bulur. Astsubayın Ayla ismini verdiği Koreli kız çocuğu, yaklaşık bir buçuk yıl boyunca Türk birliklerinin yanında kalır, Türkçe bile öğrenmeye başlar. Savaş bittiğinde Ayla’nın baba olarak gördüğü Astsubay Süleyman Türkiye’ye dönmek zorunda kalır, bürokratik engeller Ayla’yı yanında götürmesine izin vermez. İkilinin bir daha görüşebilmesi için ise 60 yıl geçmesi gerekmektedir…

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up