Türkiye’nin Oscar Adayı ‘Ahlat Ağacı’ Oldu

Manşet Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi ‘Ahlat Ağacı’ 91. Oscar Töreni’nde ‘En İyi Yabancı Film’ dalında ülkemizi temsil edecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul, ABD’de yapılacak 91. Akademi Ödülleri (OSCAR) Yabancı Dilde En İyi Film Dalı’nda Türkiye adayını belirlemek üzere değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’na başvuran 12 filmin değerlendirildiği Kurul’da yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı Ahlat Ağacı filmi, Türkiye’nin Yabancı Dilde Oscar adayı olarak belirlendi.

İlk bölümü 1 saat 15 dakika ikinci bölümü ise 2 saat süren Ahlat Ağacı; Koza (1995), Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999), Uzak (2002), İklimler (2006), Üç Maymun (2008), Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) ve Kış Uykusu (2014) filmlerinden sonra Nuri Bilge Ceylan’ın dokuzuncu filmi olarak seyirciyle buluşmuştu.

Edebiyatla ilgilenen genç bir adamın başından geçen olaylara odaklanan film, Cannes film festivalinde çok beğenilmiş ve dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenlenecek olan 91. Oscar töreni 24 Şubat 2019’da gerçekleşecek.

Filmin fragmanı için tıklayın

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up