Türkiye’den Almanya’ya ‘Göç Gerçeği’

Manşet Türkiye

Türkiye’den Almanya’ya göçün 50 yıllık hikayesi Göç Gerçeği adlı belgeselle anlatılacak.

63. Frankfurt Kitap Fuarı’nda ilk kez gösterilecek belgesel, göç sürecini yaşayan kişilerle yapılan röportajların yanı sıra konunun uzmanlarından bilgi aktarımını da içerecek. Belgeselin proje koordinatörlerinden Ayşe Sönmez, Göç Gerçeği belgeselinin Film Yapımcıları Meslek  Birliği (FİYAB), Türk-Alman Dayanışma ve Entegrasyon Derneği (TANDEM) ile Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun maddi desteğiyle hayata geçirileceğini söyledi. Çalışmanın, 2011 yılı itibariyle 250. yılını dolduran Türkiye-Almanya ilişkilerinin en önemli boyutlarından biri olan göç unsurunu tarihsel süreçten günümüze kadar ele alacağını, iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi, kültürel ve sosyal ilişkilere etkisini ortaya koyacağını belirten Sönmez, “Belgesel, 31 Ekim 1961’de Türkiye ile Almanya arasında imzalanan Türk İşgücü Antlaşması ile Türkiye’den Almanya’ya başlayan göç hikayesinin 50. yılını dolduruyor olması nedeniyle de oldukça önem taşıyor’’ dedi.

Belgesel göç sürecini bizzat yaşamış birinci, ikinci ve üçüncü kuşak kişilerle röportajların yanı sıra bu konuda uzman tarihçiler, akademisyenler, siyasetçiler, sosyologlar ve gazetecilerin de bilgi aktarımını içerecek. Çekimler ise  Türkiye’de İstanbul,Ankara ve Bursa’da, Almanya’da ise Frankfurt ve Berlin’de yapılacak.

Star

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up