Türkiye’de Film Çekecek Yabancılara Teşvik Geliyor

Manşet Türkiye

Avrupa’da yabancı film yapımcıları için yıllardır uygulanan ‘teşvik’ sisteminin Türkiye’de bu yıl gündeme gelmesi bekleniyor.

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le görüşen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, uygulamayla hem Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamayı hem de film sektörünü geliştirmeyi amaçladığını söyledi. Amerika ve Hindistan’dan birçok ünlü yapım şirketinin son 1 ay içerisinde Türkiye’ye geldiğini ve çeşitli görüşmeler yaptığını anlatan Çelik, bu gelişmelerin Türkiye’nin tanıtımına ciddi katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Burada son sözü Maliye Bakanlığı söyleyecek ve Meclis karar verecek. Avrupa’nın önemli ülkeleri bu sistemi yıllardır uyguluyor. İtalya, Almanya, Fransa ciddi teşvikler veriyor. Yüzde 20-45’lere varan teşvikler veriyorlar.” dedi.

Sinefesto.com

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up