‘Türkiye Sinemasının Yeni Yolculuğu’

Festivaller Genel Manşet Türkiye

11 Kasım’da başlayan Bu Benim İlk Filmimetkinliği bugün 19:30′da TÜRSAK toplantı salonunda yapılacak panelle sona eriyor.

SİNEFESTO

Yönetmenler, oyuncular ve Telif Hakları Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik’in de katılacağı Türkiye Sinemasının Yeni Yolculuğu adlı panelde destekleme politikaları üzerine görüşler sunulacak. Bu Benim İlk Filmim etkinliğinde gösterilen filmlerin yapımcıları herhangi bir ücret talep etmeseler de FİLMYÖN yönetim kurulu filmlerin gösteriminden biriken parayı hak sahiplerine dağıtma kararı aldı ve bu kararın, tüm telif haklarının dağıtılmasına örnek olması dileğinde bulunuldu.

BASIN DUYURUSU

İki haftadır Yeşilçam Sinemasında sürmekte olan Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli ilk filmlerin toplu gösterimi kapanış paneli 24 Kasım 2011 Perşembe günü saat 19:30’da TÜRSAK toplantı salonunda yapılacaktır. Telif Hakları Sinema Genel Müdürü Abdurahman ÇELİK’in de katılacağı ”Türkiye Sinemasının Yeni Yolculuğu ”adlı panelde destekleme politikaları üzerine görüşler sunulacaktır. Yönetmenler ve oyuncuların da katılacağı panelde sizleri aramızda görmekten onur duyacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı Destekli ilk filmlerin Toplu gösteriminin yapıldığı BU BENİM  İLK FİLMİM etkinliği çerçevesinde gösterimi yapılan filmlerin biletleri normalde 10 TL olması gerekirken,  onda birini telef ücreti olarak kabul ettiğimiz 1 TL den satılmıştır. Gösterilen filmlerin yapımcıları filmlerini ücret talep etmeden etkinliğe vermişlerdir. FİLMYÖN  yönetim kurulu, her filmin gösteriminden biriken parayı hak sahiplerine dağıtma kararı almıştır. Bu kararın, ülkemizde bir türlü toplanamayan telif haklarının bir an önce hak sahiplerine dağıtılmasına bir örnek olması dileğini taşmaktayız.

Saygılarımızla.

TELİF HAKKI TAHSİLATI

Hak Dağılım Yüzdeleri

ANA HAK SAHİPLERİ                 KOMŞU HAK SAHİPLERİ

Yönetmen: % 30

Yapımcı: % 05

Senarist: % 20

Oyuncular: % 20  (iç dağılım)

Müzisyen: %15

1 karekterler: % 40

2.karekterler: % 30

Yan roller: % 30

Kamera Arkası Hakları: % 10  (Sendika)

sinefesto.com /Barış Karabulut

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up