Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Türkiye Sinemasının En İyileri ‘Engelsiz Yarışma’da

Yayınlandı

tarihinde

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 21-26 Nisan 2015 tarihleri arasında Engelsiz Yarışma’nın üçüncüsüne ev sahipliği yapıyor.

[KGVID width=”640″ height=”360″]https://www.sinefesto.com/wp-content/uploads/2015/04/AEFF2015-TANITIM-FİLMİ-HD.mp4[/KGVID]

Halkbank’ın ana sponsorluğunu üstlendiği Festival’de Türkiye sinemasının son dönemdeki en iyi örnekleri Engelsiz Yarışma kapsamında Seyirci Özel Ödülü, En İyi Film, En İyi Yönetmen veEn İyi Senaryo ödülleri için yarışacak.

Engelsiz Yarışma ödülleri 26 Nisan Pazar saat 20:00’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

Engelsiz Yarışma Filmleri

Bu sene de heyecan verici bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkan Engelsiz Yarışma bölümünde, güncel Türkiye sinemasının en iyi filmleri yarışıyor.

Programda Tayfun Pirselimoğlu’nun Ben O Değilim (2013), Çiğdem Vitrinel’in Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (2014), Onur Ünlü’nün İtirazım Var (2014), Kaan Müjdeci’ninSivas (2014) ve Nesimi Yetik’in Toz Ruhu (2014) filmleri jüri karşısına çıkacak.

Engelsiz Yarışma filmlerinin gösterimleri sonrası işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştirilecek söyleşilerde, seyirciler filmlerin yönetmen, oyuncu, senarist ve film ekipleriyle tanışma fırsatı bulacaklar ve onlara filmlerle ilgili merak ettikleri soruları soracaklar.

Engelsiz Yarışma Jürisi’nde Kimler Var?

Türev, Yumurta, İki Çizgi sinema filmlerinin yanı sıra Elveda Rumeli, Kara Ekmek gibi televizyon dizilerinde rol alan Gülçin Santırcıoğlu; meslek hayatı boyunca bir çok tiyatro oyunu, sinema, kısa film ve dizide rol alan, 1981’den beri cezaevlerinde tiyatro oyunları oynayan ve Kurtlar Vadisi’ndeki “Şahin Ağa” rolüyle tanıdığımız Turgay Tanülkü ile Meleğin Düşüşü, Bal, Karnaval gibi filmlerde başarıyla canlandırdığı karakterlerle tanınan ve son olarak Cem Yılmaz’ın Pek Yakında filminde Arzu karakterini canlandıran Tülin Özen’den oluşan Engelsiz Yarışma jürisi;En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin sahiplerini belirleyecek.

Festival seyircileri ise yarışmada yer alan filmleri Braille alfabesi ile de basılacak pusulalar ile oylayarak Seyirci Özel Ödülü’nü belirleyecekler.

Yarışma Dışı Türkiye Sineması

Festival’in yarışma dışı Türkiye Sineması bölümünde ise son döneme damgasını vurmuş iki film seyircilerle buluşuyor. Bunlardan ilki Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın yönettiği İki Dil Bir Bavul (2009) filmi. Üniversiteden yeni mezun olan genç bir öğretmenin tayin edildiği uzak bir Kürt köyünde hiç Türkçe bilmeyen öğrencileri ile kurduğu ilişkiyi anlatan film dünyanın en prestijli festivallerinden biri olarak kabul edilen 21. IDFA’da yarışmıştı.

Nuri Bilge Ceylan’ın 67. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kucaklayan Kış Uykusu(2014) filmi seçkideki diğer film olarak yerini alıyor. Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ ve Nejat İşler’in başarılı performansları ile öne çıkan film, ataerkil toplumun yarı aydınını ve onun iktidar düşkünlüğünü anlatan çok katmanlı bir metin niteliğinde.

Tüm Gösterimler Ücretsiz

2013 yılından beri Ankaralı sinemaseverleri Türkiye ve dünya sinemasının en seçkin filmleri ile buluşturan Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde tüm gösterim ve yan etkinlikler ücretsizolarak seyircilerin beğenisine sunuluyor.

Çağdaş Sanatlar Merkezi ile Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nun ev sahipliği yaptığı Festival’de göremeyen seyirciler Festival stantlarından edindikleri kulaklıklarla filmleri Türkçe ya da Türkçe dublajlı ve sesli betimlemeli olarak takip ediyorlar. Duyamayan seyirciler ayrıntılı Türkçe altyazı ve filmin sağ alt köşesine yerleştirilen işaret dili çevirisi ile; engeli olmayanlar ise orijinal sesleri ile filmleri izleyebiliyorlar.

7 bölümde 33 filmin gösterileceği Ankara Engelsiz Filmler Festivali, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Halkbank ana sponsorluğunda düzenleniyor.

Festival hakkında ayrıntılı bilgiye, festivalin www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Bir Düş Gördüm Filmine Nepal’den Büyük Ödül

Festival yoluculuğu ödüller ile devam ediyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Düş Gördüm

Murat Çeri’nin ilk sinema filmi olan Bir Düş Gördüm, festival yolculuğuna topladığı ödüller ile devam ediyor.

2018 yılında Malatya Film Festivali’nin Platform Seçkisine kalan ve projeler arasından birinci olup TRT ön alım desteğini kazanan, TRT Ortak Yapımı olarak yola çıkan Bir Düş Gördüm filmi uluslararası adıyla In My Dream Dünyanın çeşitli ülkelerinden ve festivallerinden ödüller almaya devam ediyor.

Geçen hafta Hindistan’da düzenlenen 11. Dada Saheb Phalke Film Festival-22’de ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü kazanan Bir Düş Gördüm filmi Nepal’den de ödülle döndü. Film, Nepal Uluslararası Film Festivalinde ‘En İyi Uzun Metrajlı’ filme verilen IFFS Don Kişot Ödülü’nü kazanarak yeni bir başarıya imza attı.

TRT Ortak Yapımı filmin konusu ise şu şekilde: Tarık 8-10 yaşlarında Şehirli bir çocuk. Babası bir araba kazasında ölür; Kendisi hafıza kaybı geçirir. Annesi ise hastanede komadadır. Kimsesi olmadığı için köye dedesiyle ninesinin yanına gönderilir. Tarık kazadan sebep Hiçbir şey hatırlamasa da sürekli geçmişiyle ilgili simgesel rüyalar görür. Günlerden bir gün evlerinin orada arabanın çarptığı bir eşek ölü bulunur. Bu eşeğin yeni doğmuş bir de sıpası vardır. Tarık bu Sıpayla kendi durumu arasında bir bağ kurar. Ve onu yaşatmayı kendine vazife bilir.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Mayıs Seçkisini Duyurdu

Pedro Almodóvar filmi The Human Voice da seçkide bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

40. İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali’nin dokuz filmden oluşan çevrimiçi Mayıs Gösterimleri’nin ilk bölümü, 6-16 Mayıs’ta yapılacak. Mayıs Gösterimlerinin biletleri 5 Mayıs Çarşamba passo.com.tr’de satışa açılacak. Gösterimlerin ikinci bölümü ise 20 Mayıs’tan itibaren yine filmonline.iksv.org’da gerçekleşecek.

İstanbul Film Festivali’nde uluslararası festivallerden merakla beklenen dokuz film, 6-16 Mayıs tarihlerinde filmonline.iksv.org’da çevrimiçi olarak gösterilecek. Mayıs Gösterimleri arasında 2021 Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı–En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü kazanan, Bence Fliegauf’un Orman – Seni Her Yerde Görüyorum, yine Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı–Jüri Ödülü kazanan Bay Bachmann ve Sınıfı, Sundance’ten İzleyici Ödüllü belgesel Ateşle Yazmak, Fildişi Sahili’nin kısa listeye kalan Oscar adayı Kralların Gecesi ve Pedro Almodóvar’ın Jean Cocteau’nun aynı oyunundan uyarladığı iki filmi, İnsan Sesi ve Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar da yer alıyor.

  • 6 Mayıs Perşembe 21.00 – 11 Mayıs Salı 21.01 Dünyanın En Güzel Oğlanı / The Most Beautiful Boy in the World / Kristina Lindström, Kristian Petri
  • 7 Mayıs Cuma 21.00 – 12 Mayıs Çarşamba 21.01 Kralların Gecesi / La Nuit des Rois / Night of the Kings / Philippe Lacôte
  • 8 Mayıs Cumartesi 21.00 – 13 Mayıs Perşembe 21.01 İnsan Sesi / The Human Voice / Pedro Almodóvar
  • 8 Mayıs Cumartesi 21.00 – 13 Mayıs Perşembe 21.01 Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar / Mujeres al borde de un ataque de nervios / Women on the Verge of a Nervous Breakdown / Pedro Almodovar
  • 9 Mayıs Pazar 21.00 – 14 Mayıs Cuma 21.01 Orman – Seni Her Yerde Görüyorum / Rengeteg – mindenhol látlak / Forest – I See You Everywhere / Bence Fliegauf
  • 13 Mayıs Perşembe 21.00 – 18 Mayıs Salı 21.01 Ateşle Yazmak / Writing with Fire / Sushmit Ghosh, Rintu Thomas
  • 14 Mayıs Cuma 21.00 – 19 Mayıs Çarşamba 21.01 Gezegen / El Planeta / Amalia Ulman
  • 15 Mayıs Cumartesi 21.00 – 20 Mayıs Perşembe 21.01 Bay Bachmann ve Sınıfı / Herr Bachmann und seine Klasse / Mr Bachmann and His Class / Maria Speth
  • 16 Mayıs Pazar 21.00 – 21 Mayıs Cuma 21.01 Suzanna Andler / Benoît Jacquot
Okumaya Devam Et

Festivaller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Tarihleri Yenilendi

Festivalin tarihleri güncellendi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Bu sene 24. sü düzenlenecek olan “Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali“nin tarihleri yenilendi.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs3 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi gösterimlerle, 4 Haziran 11 Haziran tarihleri arasında ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’de açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak. Festivalin Onur Ödülleri, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, Tema Ödülleri ve Genç Cadı Ödülü’nün sahiplerini bulacağı açılış töreni ise 4 Haziran akşamı yapılacak.

Bu yıl Araftan Çıkmak temasıyla düzenlenen “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali“nin programında direnen, ilham veren, dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alıyor. Ocak ayında gerçekleştirilen Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması-Belgesel bölümünde Jüri Özel ve İzleyici Ödüllerine layık görülen Writing With Fire programın öne çıkan filmlerinden. Sushmit Ghosh ve Rintu Thomas yönetmenliğini üstlendiği film, Hindistan’ın en alt kastı olan Dalit kadınlarının hem özel hem de mesleki hayatlarındaki zorlukları aşarak oluşturdukları kadın muhabirler ağını anlatıyor.

Programın heyecan veren diğer filmleri arasında ise; Şubat ayında yapılan Berlin Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan Memory Box ve Copilot yer alıyor. Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige yönetmenliğinde ana yarışmada gösterilen Memory Box; 80’li yıllardan kalma mektup, fotoğraf ve ses kayıtlarıyla dolu bir kutudan annesine dair hiç bilmediklerini öğrenen bir genç kızın hikâyesini anlatırken, Panorama bölümünde gösterilen Anne Zohra Berrached imzalı Copilot özellikle başrol oyuncusu Canan Kir’in etkileyici oyunculuğuyla aşkın bizi nasıl çıkışsız bir yola sürükleyebileceğini anlatıyor.

Oscar Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde ilk kez iki kadın yönetmenin filmi birden aday olmuştu. Bu iki film de Uçan Süpürge’de izleyiciyle buluşacak. Kaouther Ben Hania’nın yönetmen koltuğunda oturduğu, sevgilisiyle buluşmak için Lübnan’dan Paris’e gitmeye çalışan Suriyeli mülteci Sam Hana’nın yaşamının izini süren Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin ve Jasmila Žbanić’in Srebrenitsa’da, Birleşmiş Miletler için tercümanlık yapan Aida’nın savaş sırasında eşinin ve çocuklarının hayatını kurtarma çabasını anlattığı Nereye Gidiyorsun Aida?/Quo Vadis Aida?. Her iki yönetmenin de festivale konuk olarak katılması bekleniyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programının tamamı ve etkinlikleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Okumaya Devam Et

Popüler