Türkan Şoray ve Ediz Hun Genç Sinemacılarla Buluştu

Günün Haberi Türkiye

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), İstanbul Şehir Üniversitesi ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün iş birliğiyle düzenlenen, 20 ülkeden 23 öğrencinin katıldığı Türk Sineması Yaz Okulu programı kapsamında Yeşilçam oyuncuları Türkan Şoray ve Ediz Hun, sinema öğrencileriyle bir araya geldi.

İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü’nde gerçekleştirilen moderatörlüğü İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan’ın yaptığı söyleşide, Yeşilçam’ın usta isimleri Şoray ve Hun, Türk sinemasına dair tecrübe ve hatıralarını genç sinemacılarla paylaşarak, tavsiyelerde bulundu.

Ünlü oyuncu Türkan Şoray, katılımcı öğrencilere dünyanın en güzel mesleklerinden birini seçtiklerini hatırlatarak, ileride bu nedenle çok mutlu olacaklarını söyledi. 230 filmde başrol oynadığını ve 5 filmin de yönetmenliğini yaptığını aktaran Şoray, oyunculuğun kendisi için bir hayat tarzı olduğunu ancak yönetmenlik yaptığı 5 filmde de farklı duygular yaşadığını anlattı.

Şoray, hayattaki önemli şeylerden birinin mesleğini sevmek olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu: “Önemli olan mesleğinizi, insanları sevmeniz. İnsanları severseniz onların dertlerini anlatmak size dert olacak ve yaptığınız işten haz duyacaksınız. Ülkenize ve dünyaya faydalı olduğunuzu düşüneceksiniz. Hayal ettiğiniz dünyayı kuracaksınız. Onun için o kadar güzel bir meslek ki sinema. Yönetmenlik de oyunculuk da senaristlik de görüntü yönetmenliği de öyle. Fakat bana sorarsanız hepsinden önemli olan, bütün bir filmi meydana getiren yönetmen. Bir filmi seyircilere sevdiren yönetmen.”

Söyleşide söz alan Ediz Hun ise büyük bir toplulukla bir arada olmanın kendileri için mutluluk vesilesi olduğunu belirtti. Hun, sinemanın gençler vasıtasıyla ileriye gideceğini söyleyerek, bu sanat dalının yalnızca sinema ekranı olarak düşünülmemesi gerektiğini, belgesel ve animasyon gibi geniş bir alana da sahip olduğunu vurguladı. Hun, sinemanın kendisine çok şey kattığını kaydederek, “Sinemaya çok genç yaşlarda başladığım için disiplin, saygı, yaş gözetmeksizin, birbirine olan sevgi ve muhabbetin gelişmesini gördüm. Kendini kontrol etmeyi, öz güveni sinemada öğrendik” diye konuştu.

Söyleşinin ardından, Türkiye’ye gelen 23 öğrenciye Şoray, kaleme aldığı “Sinemam ve Ben” kitabını hediye etti. Şoray ve Hun’a, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ateş ise plaket ve çiçek takdim etti.

Program, ikilinin başrollerini paylaştığı Güllü filminin açık hava gösterimiyle sona erdi.

Kaynak: Cnnturk.com, Ntv.com

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up