Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Türk ‘Sinema’sının En İyisi Belli Oldu!

Yayınlandı

tarihinde

Sinema dergisinin ‘Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi’ anketi sonuçlandı. Birinci Eşkıya. İlk 10’da Şener Şen’in beş, Yavuz Turgul’un üç filmi var.

Türk sinemasının en iyi filmleri hangileri? Zaman zaman sinema yazarı, sinemacılar ya da akademisyenlerin katıldığı bu tür anketler düzenlenir. Ama ilk defa seyircinin oylarıyla belirlenen Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi başlıklı geniş katılımlı bir anket düzenlendi. İşi de Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde çıkan 17 yıllık Sinemadergisi üstlendi. Sonuç: Yavuz Turgul’un yönettiği Eşkıya Tüm Zamanların En İyi 100 Türk Filmi anketinde birinci oldu.

TİVİBU’nun desteklediği, seyircilerin belirlediği listenin ilk 10 filmi dün açıklandı. Sonuçlar şaşırtıcı değil. Klasik öykü sinemasının önemli filmlerinin ilk 10’da yer aldığı görülüyor. Lakin Yavuz Turgul ile Şener Şen’in ağırlığı göze çarpıyor. Turgul’un üç filmi, yönettiği Eşkıya ve Muhsin Bey ile senaryosunu yazdığı Züğürt Ağa ilk 10’a girmeyi başarmış. Şener Şen ise rol aldığı beş filmle (Eskıya, Muhsin Bey, Züğür Ağa, Hababam Sınıfı ve Neşeli Günler) listeye damgasını vuruyor. En iyi Türk filmi listelerinin vazgeçilmezi Yol dokuzuncu sırada yer alıyor. Yeni Türk sinemasından Zeki Demirkubuz ile Mustafa Altıoklar’ın filmleri seyircinin unutamadıkları yapımlar olmuş. Çağan Irmak’ın Babam ve Oğlum’u da ‘unutulmaz’ olduğunu listeye girerek kanıtlıyor. İlk 10’da, Türk sineması klasiklerinden Sevmek Zamanı, Umut, Sürü, Gelin, Gurbet Kuşları, Vesikalı Yarim gibi filmlerin, uluslararası alanda başarılar kazanan Nuri Bilge Ceylan, Semih Kaplanoğlu ve Reha Erdem filmlerinin ve 2000’li yıllarda çok konuşulan filmler çeken Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın yapıtlarının yer bulamaması dikkat çekici. Ama sonuçlar Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi listesinin ilk sonucu. 100’lük liste Sinema dergisinin Kasım’da çıkaracağı özel sayıda yer alacak.

ÇAĞAN IRMAK’IN EN SEVDİĞİ FİLM DÜĞÜN
Seyirciler Çağan Irmak’ın en çok Babam ve Oğlum filmini seviyor. Peki Çağan Irmak hangi Türk filmini seviyor?Cevap: Lütfi Akad’ın yönettiği Düğün. Sinema dergisi özel sayısında hem Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi listesini açıklayacak. Hem de aralarında Çağan Irmak’ın da bulunduğu bir çok sinemacıyla sinema sevgileri üzerine yapılmış söyleşiler yayımlayacak. Arşiv niteliğindeki özel sayının ilgi göreceği ise kesin.

TURGUL: “SEYİRCİYE HEP SAYGI DUYDUM”
Dün Kuruçeşme Divan’da düzenlenen törene sinema dünyasından birçok isim katıldı. İlyas Salman, Kenan İmirzalıoğlu, Selda Alkor, Halit Akçatepe, Şerif Sezer, Nesrin Cevatzade, Cemal Şan, Şenay Gürler, Süleyman Turan, Cüneyt Arkın, Güler Ökten, Hale Soygazi, Deniz Türkali, Kutluğ Ataman ilk göze çarpan isimlerdi. Gecede en iyi 100 Türk filmi anketinde ilk 10’a giren filmlerin yaratıcılarına plaket verildi. Muhsin Bey ve Eşkıya’nın ilk 10’a girmesi nedeniyle iki kere sahneye çıkan Yavuz Turgul, Tüm Zamanların En İyi Filmi seçilen Eşkıya için, “Bu filmle ilgili seyirciyle aramda bir bağ olduğunu düşünüyorum. Seyirciye hep saygıyla yaklaştım. Onlar da uzun zaman içinde hep karşılık verdiler. Ben, kaliteli bir seyirciye iyi film sevenlere filmler yapıyorum. Ve böyle de devam etmek istiyorum,” dedi.

Sinema dergisi okurlarının seçtiği ‘Tüm Zamanların En İyi Yüz Türk Filmi‘ listesinin ilk 10’u…

1-EŞKIYA
(Yavuz Turgul/1996)

2-SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM
(Atıf Yılmaz/1978)

3-HABABAM SINIFI
(Ertem Eğilmez/ 1975)

4-BABAM VE OĞLUM
(Çağan Irmak/ 2005)

5-ZÜĞÜRT AĞA
(Nesli Çölgeçen/1985)

6-MASUMİYET
(Zeki Demirkubuz/ 1997)

7-AĞIR ROMAN
(Mustafa Altıoklar/ 1997)

8-MUHSİN BEY
(1987)

9-YOL
(Şerif Gören/ 1981)

10-NEŞELİ GÜNLER
(Orhan Aksoy/ 1978)

Eşkıya Film Afişi

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 21 Ocak 2022

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 8 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Şarkını Söyle 2 (Sing 2)

2016 yapımı Şarkını Söyle (Sing)’nin devam filmi, gerçekleştirdikleri şovlarla yerel bir başarıya ulaşan Buster Moon ve arkadaşlarının, gözlerini daha büyük bir amaca dikip büyük bir sahne olan Crystal Tower Tiyatrosu’nda yeni bir şov düzenleme çabalarını anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Koloni (Tides, The Colony)

Tides, uzun bir süre önce büyük bölümü harap olup yaşanmaz hâle gelen Dünya’ya zorunlu bir iniş yapan bir astronotun, yeryüzünde kalan nüfusun kaderine tesir etmesini konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Şöhretler Okulu

Film, iki okulun bir yarışmayla karşı karşıya gelmesini konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Ayrı Dünyalar (Ouistreham, Between Two Worlds)

Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün açılışında gösterilen Ayrı Dünyalar, Fransız gazeteci Florence Aubenas’nın kimliğini gizleyerek çalıştığı günleri ve gözlemleri anlattığı kitabı Le Quai de Ouistreham‘dan esinlenilerek sinemaya aktarıldı.

Fragman için tıklayın.

Kara Neme: Gelin Deresi

Film, sosyal medyaya içerik üreten Semih ve eşi Burcu’nun hafta sonu için gittikleri kampta yaşadıkları olayları konu alıyor.

Fragman için tıklayın.

Cumali Ceber 666

Cumali Ceber 666, gördüğü bir kabus sonrası yüzünü dine dönen Cumali’nin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Masal Zamanı “Melez Prenses”

Film, dokuzuncu yaş gününde annesinin bir masal kahramanı olduğunu öğrenen Melisa’nın, Masal Diyarı’na uzanan serüvenini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Afacan Felix (Félix et le trésor de Morgäa)

12 yaşındaki Felix’in annesi, biraz dinlenmek ve rahatlamak için yolcu gemisi ile bir yolculuğa çıkar. Annesinin yokluğunu fırsat gören Fellix, iki yıl önce denizde kaybolan bir balıkçı olan babasını bulmak için yola koyulur.

Fragman için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Bir Zamanlar Gelecek: 2121” Filminin Çekimleri Başladı

Serpil Altın ilk uzun metrajlı filmi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Zamanlar Gelecek: 2121

Serpil Altın’ın ilk uzun metraj filmi olacak “Bir Zamanlar Gelecek: 2121″in çekimleri başladı.

Kısa filmlerinden tanıdığımız Serpil Altın ilk uzun metrajlı filmi “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” filminin çekimleri için kollarını sıvadı. Dünyamızın yaşadığı iklim krizine tepkisiz kalamayan Altın; filmini atmosfer ve konu bakımından distopik ve bilimkurgu tarzında çekiyor. Filmde gelecekte insanlığın geldiği nokta sorgulanıyor. İklim faktörü ve kıtlık nedeniyle yerin altında yaşamaya başlayan koloniden bir aileyi merkeze alan filmin çekimleri Kartal’da Özüdoğru Cici tarafından tasarlanan dekorlarda devam ediyor. Film, aynı zamanda Serpil Altın’ın Türkiye Sineması’nda distopik bilimkurgu türünde film çeken ilk kadın yönetmen olarak anılmasını da sağlayacak.

Selen Öztürk, Çağdaş Onur Öztürk, Ayşenil Şamlıoğlu ve Sukeyna Kılıç’ın başrollerinde olduğu filmin senaryosu Korhan Uğur ve Serpil Altın tarafından yazıldı.

Filmin Konusu

21. yüzyılın sonlarında iklim krizi ve kıtlık sebebiyle yeryüzü yaşanılmaz hale gelir. Hayatta kalabilen az sayıda insan koloni halinde yerin altına kurdukları bloklarda yaşar. 2121’de koloni sistemini kontrol eden Genç Yönetim’in aldığı “Kıtlık Kanunları” gereği dünyaya gelecek genç hayat karşılığında, yaşlı hayatın yok edilmesi zorunludur. Yer altındaki evlerinde kadın, adam, çocuk ve anneanne olarak yaşayan dört kişilik bir ailenin hayatı yeni doğacak bebek yüzünden değişir.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Şöhretler Okulu” Filminin Galası Yapıldı

Şöhretler Okulu bu Cuma (21 Ocak’ta) tüm Türkiye’de vizyonda.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

21 Ocak Cuma günü vizyona girecek olan “Şöhretler Okulu” filminin galası, filmin oyuncuları ve seçkin konukların eşliğinde gerçekleşti.

CNS Productions yapımcılığında çekilen, başrollerinde Ediz Hun, Berna Üçkaleler, Nisa Sofiya Aksongur, Revna Çolak, Doruk Yılmaz, Ada Şahin, Beren Şenol, Baran Tuğra Genç, Çınar Yükçeker, Metehan Parıltı ve Cemre Demircan gibi oyuncuların yer aldığı aile ve çocuk filmi “Şöhretler Okulu”nun galası 18 Ocak Pazartesi günü gerçekleşti.

Aile ve çocuk filmi olarak yola çıkan “Şöhretler Okulu” filminin galasına, yönetmen ve oyuncuların yanı sıra, sanat ve cemiyet hayatından da ünlü isimler katıldı.

Filmle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan filmin başrol oyuncusu ve Yeşilçam’ın efsane ismi Ediz Hun; “Güzel bir film çektik. Küçük sanatçı yavrularımız sayesinde bu film değer kazanacak. İnşallah başka filmlerde de onlarla birlikte çalışma fırsatı bulabiliriz.” ifadelerini kullandı. Filmde sürpriz bir rolde olan Türk futbolunun duayen ismi Yılmaz Vural da çocukları işaret ederek kendimi cennette gibi hissediyorum dedi ve Ediz Hun’un efsane bir isim olduğunu bir kez daha vurguladı.  

Filmde Ediz Hun’un kızını canlandıran güzel oyuncu Berna Üçkaleler filmle ilgili şunları söyledi: “Ediz Hun’la birlikte çalışmanın heyecanını tarif edemem. Güzel bir film ortaya çıkardık. Umarım herkes beğenir.” Filmin senaristi ve yönetmeni olan Adnan Önal ise Ediz Hun’la aynı sette olmak mucizeydi dedi ve ekledi; “Filmle ilgili teşekkür edeceğim çok kişi var. Herkes uyum içinde çalıştı. Güzel bir aile ve çocuk filmi çıkarttık ortaya.

Ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarıyla birlikte gidebilecekleri “Şöhretler Okulu” bu Cuma (21 Ocak’ta) tüm Türkiye’de vizyonda!

CNS Productions yapımcılığında çekilen, başrollerinde Ediz Hun, Berna Üçkaleler, Nisa Sofiya Aksongur, Revna Çolak, Doruk Yılmaz, Ada Şahin, Beren Şenol, Baran Tuğra Genç, Çınar Yükçeker, Metehan Parıltı ve Cemre Demircan gibi oyuncuların yer aldığı aile ve çocuk filmi “Şöhretler Okulu”nun galası 18 Ocak Pazartesi günü gerçekleşti.

Aile ve çocuk filmi olarak yola çıkan “Şöhretler Okulu” filminin galasına, yönetmen ve oyuncuların yanı sıra, sanat ve cemiyet hayatından da ünlü isimler katıldı.

Filmle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan filmin başrol oyuncusu ve Yeşilçam’ın efsane ismi Ediz Hun; “Güzel bir film çektik. Küçük sanatçı yavrularımız sayesinde bu film değer kazanacak. İnşallah başka filmlerde de onlarla birlikte çalışma fırsatı bulabiliriz.” ifadelerini kullandı. Filmde sürpriz bir rolde olan Türk futbolunun duayen ismi Yılmaz Vural da çocukları işaret ederek kendimi cennette gibi hissediyorum dedi ve Ediz Hun’un efsane bir isim olduğunu bir kez daha vurguladı.  

Filmde Ediz Hun’un kızını canlandıran güzel oyuncu Berna Üçkaleler filmle ilgili şunları söyledi: “Ediz Hun’la birlikte çalışmanın heyecanını tarif edemem. Güzel bir film ortaya çıkardık. Umarım herkes beğenir.” Filmin senaristi ve yönetmeni olan Adnan Önal ise Ediz Hun’la aynı sette olmak mucizeydi dedi ve ekledi; “Filmle ilgili teşekkür edeceğim çok kişi var. Herkes uyum içinde çalıştı. Güzel bir aile ve çocuk filmi çıkarttık ortaya.

Ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarıyla birlikte gidebilecekleri “Şöhretler Okulu” bu Cuma (21 Ocak’ta) tüm Türkiye’de vizyonda!

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler