Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Türk ‘Sinema’sının En İyisi Belli Oldu!

Yayınlandı

tarihinde

Sinema dergisinin ‘Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi’ anketi sonuçlandı. Birinci Eşkıya. İlk 10’da Şener Şen’in beş, Yavuz Turgul’un üç filmi var.

Türk sinemasının en iyi filmleri hangileri? Zaman zaman sinema yazarı, sinemacılar ya da akademisyenlerin katıldığı bu tür anketler düzenlenir. Ama ilk defa seyircinin oylarıyla belirlenen Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi başlıklı geniş katılımlı bir anket düzenlendi. İşi de Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde çıkan 17 yıllık Sinemadergisi üstlendi. Sonuç: Yavuz Turgul’un yönettiği Eşkıya Tüm Zamanların En İyi 100 Türk Filmi anketinde birinci oldu.

TİVİBU’nun desteklediği, seyircilerin belirlediği listenin ilk 10 filmi dün açıklandı. Sonuçlar şaşırtıcı değil. Klasik öykü sinemasının önemli filmlerinin ilk 10’da yer aldığı görülüyor. Lakin Yavuz Turgul ile Şener Şen’in ağırlığı göze çarpıyor. Turgul’un üç filmi, yönettiği Eşkıya ve Muhsin Bey ile senaryosunu yazdığı Züğürt Ağa ilk 10’a girmeyi başarmış. Şener Şen ise rol aldığı beş filmle (Eskıya, Muhsin Bey, Züğür Ağa, Hababam Sınıfı ve Neşeli Günler) listeye damgasını vuruyor. En iyi Türk filmi listelerinin vazgeçilmezi Yol dokuzuncu sırada yer alıyor. Yeni Türk sinemasından Zeki Demirkubuz ile Mustafa Altıoklar’ın filmleri seyircinin unutamadıkları yapımlar olmuş. Çağan Irmak’ın Babam ve Oğlum’u da ‘unutulmaz’ olduğunu listeye girerek kanıtlıyor. İlk 10’da, Türk sineması klasiklerinden Sevmek Zamanı, Umut, Sürü, Gelin, Gurbet Kuşları, Vesikalı Yarim gibi filmlerin, uluslararası alanda başarılar kazanan Nuri Bilge Ceylan, Semih Kaplanoğlu ve Reha Erdem filmlerinin ve 2000’li yıllarda çok konuşulan filmler çeken Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın yapıtlarının yer bulamaması dikkat çekici. Ama sonuçlar Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi listesinin ilk sonucu. 100’lük liste Sinema dergisinin Kasım’da çıkaracağı özel sayıda yer alacak.

ÇAĞAN IRMAK’IN EN SEVDİĞİ FİLM DÜĞÜN
Seyirciler Çağan Irmak’ın en çok Babam ve Oğlum filmini seviyor. Peki Çağan Irmak hangi Türk filmini seviyor?Cevap: Lütfi Akad’ın yönettiği Düğün. Sinema dergisi özel sayısında hem Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi listesini açıklayacak. Hem de aralarında Çağan Irmak’ın da bulunduğu bir çok sinemacıyla sinema sevgileri üzerine yapılmış söyleşiler yayımlayacak. Arşiv niteliğindeki özel sayının ilgi göreceği ise kesin.

TURGUL: “SEYİRCİYE HEP SAYGI DUYDUM”
Dün Kuruçeşme Divan’da düzenlenen törene sinema dünyasından birçok isim katıldı. İlyas Salman, Kenan İmirzalıoğlu, Selda Alkor, Halit Akçatepe, Şerif Sezer, Nesrin Cevatzade, Cemal Şan, Şenay Gürler, Süleyman Turan, Cüneyt Arkın, Güler Ökten, Hale Soygazi, Deniz Türkali, Kutluğ Ataman ilk göze çarpan isimlerdi. Gecede en iyi 100 Türk filmi anketinde ilk 10’a giren filmlerin yaratıcılarına plaket verildi. Muhsin Bey ve Eşkıya’nın ilk 10’a girmesi nedeniyle iki kere sahneye çıkan Yavuz Turgul, Tüm Zamanların En İyi Filmi seçilen Eşkıya için, “Bu filmle ilgili seyirciyle aramda bir bağ olduğunu düşünüyorum. Seyirciye hep saygıyla yaklaştım. Onlar da uzun zaman içinde hep karşılık verdiler. Ben, kaliteli bir seyirciye iyi film sevenlere filmler yapıyorum. Ve böyle de devam etmek istiyorum,” dedi.

Sinema dergisi okurlarının seçtiği ‘Tüm Zamanların En İyi Yüz Türk Filmi‘ listesinin ilk 10’u…

1-EŞKIYA
(Yavuz Turgul/1996)

2-SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM
(Atıf Yılmaz/1978)

3-HABABAM SINIFI
(Ertem Eğilmez/ 1975)

4-BABAM VE OĞLUM
(Çağan Irmak/ 2005)

5-ZÜĞÜRT AĞA
(Nesli Çölgeçen/1985)

6-MASUMİYET
(Zeki Demirkubuz/ 1997)

7-AĞIR ROMAN
(Mustafa Altıoklar/ 1997)

8-MUHSİN BEY
(1987)

9-YOL
(Şerif Gören/ 1981)

10-NEŞELİ GÜNLER
(Orhan Aksoy/ 1978)

Eşkıya Film Afişi

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
1 Yorum

1 Yorum

  1. apo saruhan

    28 Ekim 2011 at 18:16

    bu listede kibar feyzo, şabanoğlu şaban ve tosun paşa nın olmaması nasıl açıklanabilir.. bu filmlerden bazıları oylamada bile yoktu hatta

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Çatlak İstanbul’da İlk Kez İstanbul Film Festivali’nde

Sarı Sıcak’ın yönetmeninden.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Çatlak

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği Çatlak, İstanbul’da ilk kez 40. İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

2017’de ödüllerle karşılanan ilk filmi Sarı Sıcak ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın yeni filmi Çatlak, İstanbul galasını Mayıs ayında İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. Festivalin Ulusal Film Yarışması’nda Altın Lale için jüri karşısına çıkacak olan film, İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise, Sarı Sıcak filmindeki çalışmasıyla İstanbul, Lecce, Malatya ve Boğaziçi film festivallerinde En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Macaristanlı usta yönetmen Márton Miklauzic yapıyor. Yürütücü yapımcılığını Ragıp Türk’ün, uygulayıcı yapımcılığını ise Cansu Eskiocak’ın üstlendiği filmin yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve renklerini Jano Fekete yaptı.

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alan Çatlak, tek bir günde geçiyor ve geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı anlatıyor. Aynı ekonomik bağın içinde aile yapısının ekonomik ve ahlaki arka planını okumaya ve anlamaya çalışan filmin ensemble oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Bu son olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Sinema salonlarının açılış tarihi dün yapılan kabine toplantısı ile bir kez daha ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine iletilen Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi konulu yeni ek genelge ile sinema salonlarının açılış tarihi bir kez daha ertelendi. Öncesinde 1 Nisan‘da yeniden faaliyete girmesi planlanan sinema salonlarının açılış tarihi 12 Mayıs‘a ertelendi.

Yaz aylarında yeni yeni açılmaya başlayan ve geçtiğimiz aylarda vizyona girme cesareti gösteren filmlerle normalleşme adımları atan sinemaların, 17 Kasım 2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonucunda yıl sonuna kadar kapatılacağı açıklanmıştı. Sinemaların 2021 ile tekrar faaliyete geçmesi planlanırken yıl sonunda yapılan ek genelge ile bu tarihin 1 Nisan 2021 olacağı duyurulmuştu. Şimdi ise bu tarih artan vaka sayısı nedeniyle 12 Mayıs‘a alındı.

Okumaya Devam Et

Popüler