Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Türk ‘Sinema’sının En İyisi Belli Oldu!

Yayınlandı

tarihinde

Sinema dergisinin ‘Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi’ anketi sonuçlandı. Birinci Eşkıya. İlk 10’da Şener Şen’in beş, Yavuz Turgul’un üç filmi var.

Türk sinemasının en iyi filmleri hangileri? Zaman zaman sinema yazarı, sinemacılar ya da akademisyenlerin katıldığı bu tür anketler düzenlenir. Ama ilk defa seyircinin oylarıyla belirlenen Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi başlıklı geniş katılımlı bir anket düzenlendi. İşi de Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde çıkan 17 yıllık Sinemadergisi üstlendi. Sonuç: Yavuz Turgul’un yönettiği Eşkıya Tüm Zamanların En İyi 100 Türk Filmi anketinde birinci oldu.

TİVİBU’nun desteklediği, seyircilerin belirlediği listenin ilk 10 filmi dün açıklandı. Sonuçlar şaşırtıcı değil. Klasik öykü sinemasının önemli filmlerinin ilk 10’da yer aldığı görülüyor. Lakin Yavuz Turgul ile Şener Şen’in ağırlığı göze çarpıyor. Turgul’un üç filmi, yönettiği Eşkıya ve Muhsin Bey ile senaryosunu yazdığı Züğürt Ağa ilk 10’a girmeyi başarmış. Şener Şen ise rol aldığı beş filmle (Eskıya, Muhsin Bey, Züğür Ağa, Hababam Sınıfı ve Neşeli Günler) listeye damgasını vuruyor. En iyi Türk filmi listelerinin vazgeçilmezi Yol dokuzuncu sırada yer alıyor. Yeni Türk sinemasından Zeki Demirkubuz ile Mustafa Altıoklar’ın filmleri seyircinin unutamadıkları yapımlar olmuş. Çağan Irmak’ın Babam ve Oğlum’u da ‘unutulmaz’ olduğunu listeye girerek kanıtlıyor. İlk 10’da, Türk sineması klasiklerinden Sevmek Zamanı, Umut, Sürü, Gelin, Gurbet Kuşları, Vesikalı Yarim gibi filmlerin, uluslararası alanda başarılar kazanan Nuri Bilge Ceylan, Semih Kaplanoğlu ve Reha Erdem filmlerinin ve 2000’li yıllarda çok konuşulan filmler çeken Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın yapıtlarının yer bulamaması dikkat çekici. Ama sonuçlar Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi listesinin ilk sonucu. 100’lük liste Sinema dergisinin Kasım’da çıkaracağı özel sayıda yer alacak.

ÇAĞAN IRMAK’IN EN SEVDİĞİ FİLM DÜĞÜN
Seyirciler Çağan Irmak’ın en çok Babam ve Oğlum filmini seviyor. Peki Çağan Irmak hangi Türk filmini seviyor?Cevap: Lütfi Akad’ın yönettiği Düğün. Sinema dergisi özel sayısında hem Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi listesini açıklayacak. Hem de aralarında Çağan Irmak’ın da bulunduğu bir çok sinemacıyla sinema sevgileri üzerine yapılmış söyleşiler yayımlayacak. Arşiv niteliğindeki özel sayının ilgi göreceği ise kesin.

TURGUL: “SEYİRCİYE HEP SAYGI DUYDUM”
Dün Kuruçeşme Divan’da düzenlenen törene sinema dünyasından birçok isim katıldı. İlyas Salman, Kenan İmirzalıoğlu, Selda Alkor, Halit Akçatepe, Şerif Sezer, Nesrin Cevatzade, Cemal Şan, Şenay Gürler, Süleyman Turan, Cüneyt Arkın, Güler Ökten, Hale Soygazi, Deniz Türkali, Kutluğ Ataman ilk göze çarpan isimlerdi. Gecede en iyi 100 Türk filmi anketinde ilk 10’a giren filmlerin yaratıcılarına plaket verildi. Muhsin Bey ve Eşkıya’nın ilk 10’a girmesi nedeniyle iki kere sahneye çıkan Yavuz Turgul, Tüm Zamanların En İyi Filmi seçilen Eşkıya için, “Bu filmle ilgili seyirciyle aramda bir bağ olduğunu düşünüyorum. Seyirciye hep saygıyla yaklaştım. Onlar da uzun zaman içinde hep karşılık verdiler. Ben, kaliteli bir seyirciye iyi film sevenlere filmler yapıyorum. Ve böyle de devam etmek istiyorum,” dedi.

Sinema dergisi okurlarının seçtiği ‘Tüm Zamanların En İyi Yüz Türk Filmi‘ listesinin ilk 10’u…

1-EŞKIYA
(Yavuz Turgul/1996)

2-SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM
(Atıf Yılmaz/1978)

3-HABABAM SINIFI
(Ertem Eğilmez/ 1975)

4-BABAM VE OĞLUM
(Çağan Irmak/ 2005)

5-ZÜĞÜRT AĞA
(Nesli Çölgeçen/1985)

6-MASUMİYET
(Zeki Demirkubuz/ 1997)

7-AĞIR ROMAN
(Mustafa Altıoklar/ 1997)

8-MUHSİN BEY
(1987)

9-YOL
(Şerif Gören/ 1981)

10-NEŞELİ GÜNLER
(Orhan Aksoy/ 1978)

Eşkıya Film Afişi

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
1 Yorum

1 Yorum

  1. apo saruhan

    28 Ekim 2011 at 18:16

    bu listede kibar feyzo, şabanoğlu şaban ve tosun paşa nın olmaması nasıl açıklanabilir.. bu filmlerden bazıları oylamada bile yoktu hatta

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 30 Temmuz 2021

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 8 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

The Suicide Squad: İntihar Timi

Guardians of the Galaxy filmlerine imza atan James Gunn’ın yönetmen koltuğunda oturduğu The Suicide Squad, ilk filmden Harley Quinn, Rick Flag, Captain Boomerang, Amanda Waller gibi karakterlere Bloodsport, Peacemaker, SolSoria gibi yeni karakterlerin eklendiği Görev Gücü X’in yeni imkânsız görevini odağına alıyor.

Fragman için tıklayın

Uzak Ülke

12 yaşındaki Trabzon Rum’u Paris, babasının annesi için yonttuğu hediyeyi almak üzere kamptan kaçar. Geri döndüğünde mübadillerin gönderilmiş ve kampın boşaltılmış olduğunu görür. Yeni rejim Binbaşı Osman’ı hain ilan etmiş, tutuklayıp mübadillerden boşaltılmış olan kampa kapatmıştır. Köklerin ve bağlılığın sorgulandığı bu alacakaranlık, yeni gemi gelene kadar ikisine de vatan olacaktır.

Fragman için tıklayın

Mainstream

Gia Coppola’nın yönettiği Mainstream, Youtube’da sergilediği personasıyla ilgi toplayan Link ve arkadaşlarının, fenomen olma yolunda ilerlerken kendi kişiliklerinden uzaklaşmaları ve aralarında gelişen çatışmaları konu ediniyor.

Fragman için tıklayın

Lübnan Semaları

1950’lerde genç bir kadın olan Alice, sıkıcı anavatanı İsviçre’den ayrılarak güneşli ve hayat dolu Lübnan’a gider. Orada, ilk Lübnanlıyı uzaya göndermek isteyen hayalperest bir astrofizikçi olan Joseph’e âşık olur. Fakat mutlulukla geçen birkaç yılın ardından çıkan iç savaş, bu cennet bahçesini paramparça eder.

Fragman için tıklayın

Uzun Aşkın Kısası

Uzun Aşkın Kısası, evlendiğinin ertesi günü uyandığında şok edici bir durumla karşı karşıya kalan genç bir adamın hikayesini konu ediyor. Teddy, hayatını sürekli bir şeyleri erteleyerek geçiren genç bir adamdır. Onun hayatı, evlendiğinin ertesi günü uyandığında bambaşka bir hal alır. Teddy, her birkaç dakikada bir bir sonraki yıla atlamaktadır. Zaman geçip giderken Teddy, hızla değişen hayatını kontrol edemez. Bu durum üzerine Teddy, hayatının aşkını kaybetmemek ve kaçırdığı zamanları geri alabilmenin yolunu bulmak için çabalar.

Fragman için tıklayın

Bize Müsaade

Bize Müsaade, biri yönetmen, biri oyuncu ve biri senarist olan televizyon sektöründen üç yakın arkadaşın hikayesini konu ediniyor.

Fragman için tıklayın

Jungle Cruise

Disneyland’de yer alan aynı isimli tema parkından sinemaya uyarlanan Jungle Cruise, bir nehir gemisi kaptanı olan Frank ile sonsuz şifa kudretine sahip Hayat Ağacı’nı aramakta olan bilim insanı Lily’nin, vahşi yaşamdan doğaüstü varlıklara pek çok zorluklarla karşılaştıkları macerayı anlatıyor.

Fragman için tıklayın

Düşkapanı

Dreamkatcher, üvey çocuğu Josh ile taşra evlerinde bir süre yalnız kalan Gail’in, Josh’ın komşuların evinden mistik bir tılsımı alması sonrası üstesinden gelmesi gereken esrarengiz olayları konu ediniyor.

Fragman için tıklayın

Okumaya Devam Et

Türkiye

Umut Karadağ “Bir DALİ Muhabbet”in Konuğu Oldu

“Bağlılık Hasan, oyunculuğum için inanılmaz pencereler açtı”

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Semih Kaplanoğlu imzalı Bağlılık Hasan filminin başrol oyuncusu Umut Karadağ, Bir DALİ Muhabbet’in konuğu oldu.

Sanat dünyasından ünlü isimlerle Dali Tatar YouTube kanalında buluşan Deniz Ali Tatar, hazırlayıp sunduğu “Bir DALİ Muhabbet” programında, başarılı oyuncu Umut Karadağ’ı konuk ediyor! Rol aldığı Tatar Ramazan, Es-Es, Sağır Oda, Halka, Zümrüdüanka ve Kuruluş Osman gibi dizilerdeki başarılı performanslarıyla bilinen Karadağ, oyunculuk hayatını ve kariyeri boyunca yaşadığı en güzel anıları, Deniz Ali Tatar’a anlattı. Mezunu olduğu Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ndeki anılarının yanı sıra, babası Nurhan Karadağ hakkında da konuşan Karadağ, ‘Babam benim süper kahramanım. Beni yedi yaşındayken atletizme başlattı. Bu sayede hem benden hem ruh gelişmesi yaşadım. Oyunculuk hayatımı da bu durum olumlu yönde etkiledi.’ diyerek anlattı.

Tiyatro sahnesinde “Toros Canavarı” adlı oyunu oynarken yaşadığı anıları anlatan Umut Karadağ, oyun sırasında düştüğü anı ve bu anda izleyicinin kendisine gülmesini kahkahalarla anlatıyor. Ayrıca “Tatar Ramazan” dizisinin çekimleri sırasında yaşadığı talihsiz kazayı da anlatan Karadağ, rol aldığı dizilerin kariyerinde çok önemli yer ettiğini de sözlerine ekledi. Sinema kariyerinde daha çok ilerleme kaydetmek istediğini ve uluslararası alanda daha çok projede yer almak istediğini söyleyen Karadağ, hem Türkiye’de hem de yurtdışında çok değerli yönetmen ve oyuncuların olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bağlılık Hasan, oyunculuğum için inanılmaz pencereler açtı”

Son olarak usta yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bağlılık’ üçlemesi filmlerinin ikincisi olan “Bağlılık Hasan” filminde başrolde oynayan Karadağ, filme dair ipuçları da verdi. 74. Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” seçkisinde dünya prömiyerini yapan film hakkında Karadağ, Türkiye’yi Fransa’da bu filmle beraber temsil ettiği için çok gururlu ve mutlu olduğunu belirtti. Bu filmle beraber kariyerinde daha farklı yollar kat edeceğini söyleyen Karadağ, Bağlılık Hasan filminin çalışma sürecinde yaşadıklarını da sohbette anlatıyor.

Filmin çekimlerinden bir ay önce en az sekiz saat karakterine çalıştığını belirten Umut Karadağ, filmin kendisi için çok kıymetli bir yer edindiğini söyledi. Semih Kaplanoğlu’nun kendisi için ‘üçüncü bir okul’ olduğundan söz eden Karadağ, sözlerini ‘Bu film, benim için inanılmaz pençelereler açtı oyunculuk mesleği anlamında. Hiç bakmadığım ve görmediğim taraflardan bakmamı sağladı.’ diyerek tamamlıyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Ezel Akay Filmi “Osman Sekiz”in Vizyon Tarihi Açıklandı

Filmin başrolünde Tim Seyfi, Begüm Birgören ve Kemal Uçar bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yönetmen koltuğuna Ezel Akay’ın oturduğu “Osman Sekiz” filminin vizyon tarihi 28 Ocak 2022 olarak duyuruldu.

Tim Seyfi, Begüm Birgören ve Kemal Uçar’ın başrollerini paylaştığı yeni Ezel Akay filmi “Osman Sekiz“in vizyon tarihi duyuruldu. Gösterimi Türkiye ve Avrupa sinemalarında 28 Ocak 2022 olarak açıklanan film, Agorafobi hastası bir adamın beş canavar ile birlikte eski bir köşkte yaşadığı olayları konu alıyor.

Ezel Akay merakla beklenen filmi ile ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’de hiç denenmemiş bir filmi çektik. Böyle ilginç ve içinde ilkleri barındıran bir filmi çekmeye cesaret gösteren sinemacılar olarak, yapımcım Ömer Kaya ile bir araya geldik. Film başka bir zamanda geçiyor. Çok ilginç bir atmosferi var.”

Filmin konusu: Osman, agorafobi hastası olan bir adamdır. Şehirden uzakta eski bir konakta yaşayan Osman, insanlarla bir araya gelmekten kaçınır. Daha huzurlu bir yaşam isteyen Osman, konaktan ayrılmaya karar verir. Ancak onun konaktan taşınması için öncelikte konakta birlikte yaşadığı beş sevimli canavar ve Nazlı ile mücadele etmesi gerekir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler