Türk Sinemasının En İyi 10 Filmi

Liste

Türk sinemasının 100’üncü yılında yapılan bir anketle bugüne kadar çekilmiş birçok film izleyicilerin oylarına sunuldu. Yüzlerce filmden 10’u diğerlerinden daha çok oy aldı. İşte o filmler.

Susuz Yaz

Yapım yılı: 1963
Yönetmen: Metin Erksan – David E. Durston
Senaryo: Metin Erksan (
Necati Cumalı‘nın 1962’de yazdığı aynı adlı hikâyesinden uyarlama)

Filmin başlıca rollerinde Erol TaşHülya Koçyiğit ve aynı zamanda filmin yapımcısı da olan Ulvi Doğan oynamışlardır. Hülya Koçyiğit’in sinemadaki ilk filmidir. Susuz Yaz, aynı zamanda Erol Taş’ın figüran değil de başrol oyuncusu olarak oynadığı ilk filmidir

hababam-sinifi-sinifta-kaldi

Hababam Sınıfı

Yapım Yılı: 1974
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Senaryo: Umur Bugay (Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı kitabından uyarlama)

Hababam Sınıfı, serinin bu ilk filmi Rıfat Ilgaz‘ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanmıştır.

babam_ve_oglum

Babam ve Oğlum

Yapım Yılı: 2005
Yönetmen: Çağan Irmak
Senaryo: Çağan Irmak

Sadık, Ege’deki çiftlikten ,üniversitede gazetecilik eğitimi için ayrılmıştır. Oysa babası Hüseyin, onun ziraat mühendisliği okuyup çiftliğin idaresini eline almasını istemektedir. Sadık, daha üniversite yıllarında politikayla aktif olarak ilgilenir. Bunu öğrenen babası Hüseyin, oğlunu evlatlıktan reddeder. 70’li yıllarda birçok siyasi olaya karışan Sadık’ı daha zor günler beklemektedir.

eskiya

Eşkıya

Yapım Yılı: 1996
Yönetmen: Yavuz Turgul
Senaryo: Yavuz Turgul

Eşkıya, 1996-1997 sezonunda 2 milyon 568 bin 339 kişi tarafından izlenerek o tarihe kadar Türk sinemasının en yüksek gişe hasılatı elde eden filmi oldu.

Canım Kardeşim

Yapım Yılı: 1973
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Senaryo: Sadık Şendil

Küçük Kahraman, ağabeyi ve ağabeyinin sadık arkadaşı Halit,birlikte yoksul ama neşeli bir hayat sürdürmektedir. Devamlı bir işleri olmayan ve günlerini daha çok aylaklıkla geçiren bu ikilinin mutluluğu öğretmenin Kahramanla ilgili bir gerçeği ortaya çıkarmasıyla son bulur. Yapılan sağlık taramalarının ardından kan kanseri olduğu anlaşılan Kahramanın en büyük isteği ise bir televizyondur. Halit ve ağabey bundan sonra tüm güçlerini bir televizyon alabilmek için harcayacaktır.

selvi-boylum-al-yazmalim-kadir-inanir-turkan-soray

Selvi Boylum Al Yazmalım

Yapım Yılı: 1977
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senaryo: Ali Özgentürk (Cengiz Aytmatov’un romanından uyarlama)

Kamyon şoförü İlyas (Kadir İnanır), İstanbul’dan Asya’nın (Türkan Şoray) kaldığı köye gelir. Birbirlerine aşık olup evlenirler. Çocuklarının adını Samet koyarlar. İlyas, kamyoncu olduğu için sık sık yollara çıkar ve Asya, Samet’le yalnız kalır. Bir gün yine yola çıkan İlyas, eve dönmez ve Asya yı bir sekreter ile aldatır. Asya bunu pencerede görür ve İlyas’tan kaçar. İşleri bozulan İlyas, Asya’nın karşısına öyle çıkmak istemez ve bunalıma girerek Asya’yı terk eder. Asya, bu acıya dayanamaz ve oğluyla birlikte yollara düşer. Yolda Cemşit (Ahmet Mekin) adında bir adamla karşılaşırlar. Cemşit onlara kol kanat gerer. Birlikte yaşamaya başlarlar. Bir gün İlyas karşılarına çıkar. Asya şimdi büyük aşkı ve kendisine zor gününde kucak açan Cemşit arasında bir tercih yapmak zorunda kalır.

Züğürt Ağa


Yapım Yılı:
1985
Yönetmen:
Nesli Çölgeçen
Senaryo:
Yavuz Turgul

Şener Şen Haraptar köyünün ağasıdır. Yağmur yağmaması ve kuraklığın başlaması üzerine köylüler ağanın ürünlerini çalıp satar ve İstanbul‘a kaçarlar. Ağa da topraklarını satarak, İstanbul’a göç eder. Fakat şehir yaşamına ayak uyduramayan ağa elinde, avucunda ne varsa yiyip tüketir. Karısı da evi terk eder. Sonunda onu yalnız bırakmayan Kiraz ile yaşamaya başlar ve en iyi bildiği iş olan çiğ köfte yapma işine başlar.

yol

Yol

Yapım Yılı: 1981
Yönetmen: Şerif Gören – Yılmaz Güney
Senaryo: Yılmaz Güney

Şerif Gören’den önce “Bayram” adıyla Erden Kıral tarafından çekilmeye başlanmıştır. Yılmaz Güney bilinmeyen bir nedenden dolayı, filmi daha sonra Erden Kıral’dan alıp Şerif Gören’e teklif etmiştir. Gören filmi önceki ekipten bir tek Tarık Akan’ı tutarak ve Yılmaz Güney’in senaryosundaki 12 karakteri beşe indirerek yeni bir ekiple çekmiştir. Filmin çekilen ham görüntüleri yurtdışına kaçırılarak Yılmaz Güney’in başında bulunduğu bir ekip tarafından kurgulanmıştır.
vizontele

Vizontele

Yapım Yılı: 2001
Yönetmen: Ömer Faruk Sorak – Yılmaz Erdoğan
Senaryo: Yılmaz Erdoğan

Film Hakkâri‘de geçmekteyse de, burada çekim yapmanın zorluğu nedeniyle çekimler, Van‘ın Gevaş ilçesinde yapıldı.

1974 yılında başında Van’ın Gevaş ilçesine televizyon gelmesini anlatıyor. Bunu duyan ahali televizyonun ne olduğu hakkında bir bilgileri yok ve nasıl bir şey olduğunu çok merak ediyorlar. Her şeyin en son ulaştığı bir şehirdir. TRT tarafından oraya sürgün gönderilen memurlar alıcıyı kurmadan geri dönerler. Belediye Başkanı Nazmi bu işin üstesinden gelmek için şehrin delisi olarak bilinen Emin’den yardım alır. Emin aslında deli olmayan, teknolojik aletlere ilgisi olan ve bütün radyoları tamir eden ilginç bir yaşantıya sahip olan bir karakterdir. TRT görevlilerinin tarif ettiği gibi yüksek yerlerde vericiyi kurarlar. Ama bir türlü televizyonu çalıştıramaz. Sonunda tesadüf eseri son yaşadıkları hüsrandan sonra televizyonu çalıştırırlar. Fakat Sıti Ana oğlunun şehit düştüğünü televizyondan öğrenince tüm hırsını o televizyondan alır.

bir-zamanlar-anadoluda

Bir Zamanlar Anadolu’da

Yapım Yılı: 2010
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Senaryo: Nuri Bilge Ceylan – Ercan Kesal – Ebru Ceylan

Bir doktor ile cinayet soruşturması yürüten bir savcının 12 saatlik gerilimli hikayesini konu almaktadır. On bir hafta süren filmin çekimleri Kırıkkale‘nin Keskin ilçesinde gerçekleşti.

________

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up