Türk Sineması’nın Efsanesi Bu Akşam TV’de

TV'de Sinema

Birçoklarına göre bu film Türk Sineması’nın tıkandığı yıllarda ufuk açıcı olmuştur. 1998 yılında gösterime giren Eşkıya, Şener Şen‘in başarılı oyunculuğunu da arkasına alarak iyi film açlığı çeken sinemaseverleri çok memnun etmişti.

Geçen hafta sinemalarda gösterime giren Cem Yılmaz’ın Pek Yakında filminde de Eşkıya’ya selam gönderilerek film hatırlanmıştır.

eskiya

Filmin konusu: Otuz beş yıl önce bir grup eşkiya, Cudi dağlarında jandarma tarafından yakalanır. Baran dışında, bu eşkiyaların hepsi ya hastalıktan ya da hesaplaşmalardan ötürü hayatını kaybeder. Yıllar sonra hapishaneden çıkan Baran köyüne döner. Doğduğu topraklar baraj suları altında kalmıştır. Geçmişin izlerini sürmeye başlayan Baran, yıllardır bilmediği bir gerçeği öğrenir. Hapse düşmesine en yakın arkadaşı Berfo’nun ihaneti neden olmuştur. Arkadaşı, Baran’nın çocukluk aşkı Keje’yi de alarak İstanbul’a kaçmıştır. Eşkiya, İstanbul’a gidip onu bulmaya karar verir. İstanbul’a giderken trende, Beyoğlu’nun arka sokaklarında büyümüş, pavyon, kumarhane ve uyuşturucu dünyasını yakından tanıyan Cumali adlı bir gençle tanışır. Cumali sayesinde, Tarlabaşı’nda bir otele yerleşen Baran, Berfo’nun izini sürmeye başlar. Ancak bu esnada Cumali’nin karıştığı karanlık dünyanın da ortasına düşmüştür.

Eşkıya (1998)
Yönetmen: Yavuz Turgul
Oyuncular: Şener Şen, Uğur Yücel, Kamran Usluer, Sermin Hürmeriç
Kanal: TRT 1
Saat: 21.35
Tür: Dram

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up