Rekor Yolda!

Türkiye

Sinemamızın 100. yılı etkinlikleri devam ededursun gelin biz gişe verileri ile sinemamızın kaçıncı yılındayız  buna bir göz atalım.

türk sinemasının 100.yılı

Yeşilçam döneminin son bulmasıyla 2000’li yılların başına kadar ciddi anlamda iyi film ve dahası yerli yapım film eksikliği yaşanmaktaydı. Seyircinin sinemadan uzaklaşması, bu kültürün eskiye nazaran zayıflaması ve hatta yabancı yapımların egemenliğinin kabul edilmesi ile yerli yapım sayısının azlığı arasında yakın ilişki bulunmaktaydı. 1998 yapımı Yavuz Turgul imzalı Eşkıya filmi ile yerli filmlerin artık atağa kalkabileceğine dair kanı oluşmaya başlamıştı. Bu anlamda Eşkıya filmi ufuk açıcı oldu diyebiliriz.

İçinde bulunduğumuz 2014 yılından geriye doğru vizyona giren film sayısına bakarak her geçen yıl biraz daha fazla filmin çekildiğini görebiliriz. Film sayısı ile kalitenin de artıp artmadığı sorgulaması bir yana her sene ortaya kaç yerli yapım film çıkarılmış bir göz atalım.

2013’te Türkiye’de 86 tane yerli yapım film vizyona girdi.
2013, son otuz yıl içerisinde en çok yerli yapımın vizyona girdiği yıl oldu.
Bu sayıya en çok yaklaşan yıl ise 70 film ile 2011’di.
2005’ten bu yana Türkiye’de bir yıl içerisinde vizyona çıkan Türkiye yapımı filmlerin sayısı 26’nın altına düşmüyor.

2013 yılının son otuz yıl içerisindeki en çok yerli yapımın vizyona girdiği yıl olması sebebiyle gözler Türk Sineması’nın 100. yılı kabul edilen 2014 verilerine çevriliyor. Son çeyreğine girdiğimiz 2014 başından beri 70 yeni yerli yapım vizyona girdi. Rekor yılı 2013’e en yakın yıl olan 2011’in geçileceği kesinleşti. Önümüzdeki son çeyrekte 2015 başına kadar vizyona girmesi beklenen film sayısı ise 37.

Vizyon takvimine uygun olarak filmlerin seyirci karşısına çıkması durumunda Türk Sineması’nın 100. yılında 100’den fazla yerli yapım film sinemalarda gösterime girmiş olacak.

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up