Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

Türk Sineması’nın 100. Yılına Özel Kaçırılmayacak Bir Sergi: Yüzyıllık Aşk

Yayınlandı

tarihinde

“YÜZYILLIK AŞK: TÜRKİYE’DE SİNEMA VE SEYİRCİ İLİŞKİSİ”

Seyircinin sinema ile buluşma noktası sinema salonlarını “seyirci mabetleri” olarak değerlendiren “Yüzyıllık Aşk”, Türkiye’nin ilk sinema salonlarından günümüzün festival sinemalarına kadar uzanan nostaljik bir sunum yapıyor.

Yüzyıllık Aşk- 2

Ayşe Şahinboy Doğan

Dergilerden gazetelerden boy boy kesilmiş fotoğraflar, özenle defter sayfalarına yapıştırılmış. Onlarca defter tutmuş böyle, cüzdanlarına bastırmış fotoğraflarını yahut çay içtiği kupasına… Birine hayran olmak böyle bir şey olsa gerek. Ulaşamamanın verdiği zorluğun yanında hayranlığın size kattığı yakınlık… Onlar gibi olmak istedik çoğu zaman, izlerken bir film olduğunu hep unutuyorduk aslında. Bizim ya kahramanlarımızdı hayatımızda ya da meleklerimiz. O kadar inanıyorduk ki beyaz perdeden yansıyan hallerine, onların öldüğü sahnelerden nefret ediyorduk. Bilet kuyrukları oluştururduk, ailecek gidilecek sinemalarımız, elinde fenerle yer gösteren biletçiler, Alaska Frigo diye bağırıp paramız yetmeyince bir avuç çekirdek veren salon hizmetlileri vardı. Çocuklar bağırırdı sokaklarda, anonslar yapılırdı, “Battal Gazi’nin İntikamı bu akşam Lale Sinemasında” diye. Sinema yaşayan, nefes alan bir insan gibiydi eskiden. Televizyonun o güzel günlerde evlerimizin başköşesinde olmaması ne kadar da önemli geliyor şimdi. Televizyon daha mı geç girseydi hayatımıza dedirtmiyor değil aslında. Halen gelişmeye devam eden, artık dünya çapında Türk yönetmenlerinden bahsedebileceğimiz bir sinemaya doğru ilerlerken, eskinin bizde bıraktığı tadı, sinemanın hayran kaldığımız hanımefendi ve beyefendilerinin varlığıyla Türk Sineması 100 yaşına girdi. Bu yıl pek çok kurum ve kuruluş 100. yıl etkinlikleriyle sinemaseverleri geçmişe götürüyor.

“YÜZYILLIK AŞK”

Dün düzenlenen basın toplantısıyla tanıtılan, İstanbul Modern’in kuruluşunun 10. yılında Türk Sinemasının 100. yıldönümüne ithaf ettiği “Yüzyıllık Aşk: Türkiye’de Sinema ve Seyirci İlişkisi” sergisi,  sinema seyircisine dair yazılı ve görsel arşiv malzemesini dijital platforma aktararak, kaynakları iyi korunmamış ve kişisel çabalarla yaşatılmaya çalışılmış bir tarihin belleğini görünür kılmaya çalışıyor. İstanbul Modern Sinema’nın kavramsal çerçevesini belirlediği,  25 Eylül 2014 – 4 Ocak 2015 tarihleri arasında halka açılacak olan serginin küratörlüğünü İstanbul Modern Sinema Yöneticisi Müge Turan ve araştırmacı yazar Gökhan Akçura üstleniyor. Seyircinin sinema ile buluşma noktası sinema salonlarını “seyirci mabetleri” olarak değerlendiren “Yüzyıllık Aşk”, Türkiye’nin ilk sinema salonlarından günümüzün festival sinemalarına kadar uzanan nostaljik bir sunum yapıyor. Seyircinin sinema ve filmlerle ilişkisini sağlayan gazete ilanları, film broşürleri, afişler gibi unsurların yanı sıra sinema seyircisinin fanatizmini de ayrı bir bölümde ele alıyor.

54 yaşında hala “çocukluğunun hayal kahramanı” olarak gördüğü Filiz Akın’ın öldüğü filmlerden rahatsız olan Pınar Çekirge, gururla “Şoraykolik” lakabını taşıyarak bugün Türkan Şoray Fan Kulübü’nün başkanlığını yürüten Metin Şamdan ve sevdası uğruna “evrensel halk kahramanı” olarak tanımladığı Yılmaz Güney için “beş kamyonluk” bir arşiv oluşturan Vadullah Taş’ın koleksiyonlarından “Sinema Seyircisi Fanatiktir” başlığı altında küçük alanlar yer alıyor…

Önemli ölçüde kişisel arşivlerden yararlanılarak hazırlandığı belirtilen sergiye destek veren koleksiyoncular arasında Agâh Özgüç, Burçak Evren, Gökhan Akçura, Ömer Durmaz, Turan Tanyer, Cengiz Kahraman, Ali Özuyar gibi isimler bulunuyor.

“SİHİRLİ BİR DÜNYA”

Toplantıda konuşan sergi küratörlerinden araştırmacı yazar Gökhan Akçura yapılan çalışmanın önemini şu sözlerle ifade etti: “Türkiye’nin sinema tarihine ‘seyirciyle birlikte’ baktık. Neler yaşanmış, görülmüş, sevilmiş… Bir anlamda günlük yaşam tarihi bu ama kuşbakışı da olsa bazı bilimsel veriler sağlıyor. Seyircinin filmlerle ve sinemayla ilişkisinin tarihi başlangıçta çok daha güçlü. Sinema o zamanlar çok ‘özel’, yeni, inanılmaz, sihirli bir dünya. Artık sinema gündelik yaşamımızda her dönemden daha fazla yer alıyor ama eski sihirli ilişkiden söz etmek mümkün değil.”

İstanbul Modern Sinema Yöneticisi ve serginin küratörlerinden Müge Turan, bugüne kadar üzerinde durulmamış, çalışılmamış bir konuyu sergi haline getirdiklerini dile getirdi: “Sinema tarihini seyirci gözünden okumaya çalıştık. Biz zaten eksik yazılmış bu hikayede seyircinin izini sürmeye, ulaşabildiğimiz kadarıyla arşivlerde seyirciye dair yazılı ve görsel malzeme adına ne bulabildiysek bir araya getirmeye uğraştık. Seyirci nasıl doğdu, gelişti, şekillendi, şekillendirdi – o ilişkileri görmek, göstermek istedik. Eskilere gidince kaçınılmaz olarak duygusal bir sergi oldu. Bu büyük aşkın izini sürmek hiç kolay olmadı. Türkiye’de sinema tarihinin arşivi farklı ve kişisel kaynaklar arasında dağılmış, çok parçalı bir bulmaca gibi. Uzun araştırma ve ön çalışma döneminde tanıdığımız koleksiyonerlerden yardım istedik, onlar aynı zamanda sinema tarihimizin hafıza bahçeleri. Agâh Özgüç, Necip Sarıcı gibi danışmanların rehberliğinde ilerledik, sinema tarihiyle ilişkili kurumlara, uzmanlara gittik.”

Kalabalık bir grupla birlikte gezme imkânı bulduğumuz sergiyi bitirdikten sonra, yer alan fotoğrafların ve belgelerin biraz daha fazla olması gerekiyordu fikrine katılsak da, sergi kapsamında düzenlenecek etkinliklerle bu açık kapılacaktır diye düşünüyoruz. Dikkat çeken bir başka nokta da serginin sponsorlarından birinin bir içki firması olmasıydı. Bilindiği gibi geçen yıllarda içki firmalarının sinema ve tiyatroya sponsor olmaları tartışmaya yol açmıştı.

‘Yüzyıllık Aşk’ta  Kaçırmamanız Gereken Etkinlikleri Görmek İçin Tıklayın!

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi 7.Yılını Tamamladı

Akademi, Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleşen törenle son buldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

7. Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi’nin eğitim dönemi Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleşen törenle son buldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları, Siyer Vakfı ve Fidan Sanat Vakfının organizasyonuyla düzenlenen Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi‘nin 7. eğitim dönemi kapanışı Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleştirildi.

Törende, 2021 yılı Proje Geliştirme, Kademe, Atölye ve 2020 Anadolu HBS Sinema Akademisi öğrencilerinin çektikleri kısa filmler izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi‘nin eğitimleri sonucu bu yıl ortaya çıkan “Şeyler”, “Ekşi Maya”, “Bi Ömür 2070”, “Köpük”, “Adisyon”, “Evvel Zaman” ve “Boş Koltuk” filmleri törende gösterildi.

Atölye sınıfı öğrencilerine sertifika ve plaket takdim edilen törende, Göksel Baktagir İstanbul Trio da mini bir konser verdi. Tüm filmlerin ekiplerine, oyuncularına ve aileleri adına ayrıca Fidan Sanat Vakfı tarafından üçer fidan dikiminin yapıldığı açıklandı.

“Alemlere Rahmet işin vitrini, Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi mutfağı”

Oyuncu Derda Yasir Yenal’ın sunuculuğunu üstlendiği törende konuşan Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi, Fidan Sanat Vakfı Abdulbaki Başer Siyer Vakfından bu sene sonunda devralacağımız Alemlere Rahmet Kısa Film Festivali işin vitrini, Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi ise işin üretiminin yapıldığı mutfak kısmı olduğuna inanıyoruz. ‘’Sinema, sözü muhataba ulaştıracağımız zeminlerin en önemlilerinden biridir’’ düşüncesinden hareketle biz bu genç sinemacı arkadaşlarımızın en nitelikli şekilde yetişebilmesi için elimizden gelen imkanları seferber edeceğiz dedi.

Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi Direktörü Cemil Nazlı da şunları kaydetti:

“Bana ‘Bu güzel yolda motivasyonu nasıl sağlıyorsunuz?’ diye sorsanız size söyleyebileceğim ilk sebep, akademimizin ismi ve sahibine duyduğumuz sorumluluk ve hürmettir. Daha sonra da yaşadığımız çağda biz öyle umut ediyoruz, belki Metin Erksanlar, Lütfi Akadlar, Yücel Çakmaklılar, Ahmet Uluçaylar, Ayşe Şasalar , Mustafa Akkadlar gibi ustaların çıkacağına olan inancımızdır. Bunu başarabilir miyiz bilmiyorum. Ama inandığım bir şey var. Bu akademide geçmişiyle kavga etmeyen, medeniyeti ile barışık, kimseyi ötekileştirmeyen, her şeyden önce sanatı, sinemayı, hakikati ortaya koyma noktasında samimi bir gayret içerisinde olan, en önemlisi iyi olmaya çalışan insanlar çıkacak, buna inanıyorum.”

“Hayatımda aldığım en anlamlı ödül

Gecede Kısa Film yönetmenlerine verdiği katkıdan dolayı Oyuncu İLHAN GÖRMEK’e Vefa Ödülü takdim edildi.

Görmek yıllardır gençlerin sinemacı olma hayallerine ufak ta olsa bir katkı sunmuş olmamın mutluluğunu yaşadığını, bu ödülün hayatında aldığı en anlamlı hediye ve ödül  olduğunu ifade etti.

Siyer Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dalgıç’ın da konuşma yaptığı programa, yönetmen İsmail Güneş, sinema eleştirmeni İhsan Kabil, Suat Köçer, yönetmen Faysal Soysal, Ensar Altay, Yeşim Tonbaz, Seyid Çolak, Murat Çeri, Elif Eda Karagöz, oyuncu Haydar Şişman, Mehmet Emin Kadıhan, Burak Haktanır, Muhammed Emre Kaya, yazar Yıldız Ramazanoğlu, Güven Adıgüzel, Ayşe Şener ve ressam Hülya Yazıcı’nın da aralarında bulunduğu kültür sanat dünyasından birçok isim konuk oldu.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

2. EFG Onur Ödülü Sahipleri Belli Oldu

Esenler Film Günleri’nin Onur Ödülü sahipleri belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Esenler Film Günleri’nin Onur Ödülü sahipleri belli oldu. Ulusal bölümde Onur Ödülleri bu yıl, 200’e yakın filmde canlandırdığı karakterlerle Türk sinemasında derin izler bırakan, usta oyuncu Hülya Koçyiğit ile yazı ve tezleriyle sinemamızda önemli bir yer edinen sinema eleştirmeni ve tarihçisi Burçak Evren’e takdim edilecek.

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 11 – 14 Kasım tarihlerinde ikincisi düzenlenecek Esenler Film Günleri’nde Onur Ödülleri verilecek isimler belli oldu. Ulusal daldaki Onur Ödülleri bu yıl Türk sinemasına sağladıkları büyük katkılar nedeniyle, 200’e yakın filmde canlandırdığı başarılı karakterle yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda ödülle dönen, usta oyuncu Hülya Koçyiğit ve Türk sinema eleştirmenliği ve tarihçiliğinin önemli isimlerinden Burçak Evren’e verilecek. Ödüller, 11 Kasım Perşembe akşamı gerçekleştirilecek Esenler Film Günleri’nin açılış gecesinde takdim edilecek.

Sinema yazarı Suat Köçer’in danışmanlığında gerçekleştirilen ve geçtiğimiz yıl Kadın Filmleri Seçkisi’nin yer aldığı Esenler Film Günleri, ikinci yılında “Göç” temalı filmleri seyirciyle buluşturacak. Dünya sinemasından önemli uzun metraj yapımların Türkiye’de ilk kez gösterileceği programda son yıllarda öne çıkan yerli filmler de seyirci karşısına çıkacak. 

Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili ayrıntılar önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.

Öte yandan Esenler Film Günleri kapsamında düzenlenen kısa film yarışması başvuruları devam ediyor. Yarışmada birinciliği elde eden filme 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye ise 5 bin TL ödül verilecek. Adaylar yarışmaya 15 dakikalık süreyi aşmayan bir filmle katılma hakkına sahipler.Yarışmada dereceye giren diğer filmler de unutulmayacak. İlk 10’a girip finalist olarak yarışan ancak dereceye giremeyen 7 filme motivasyon desteği olarak 2’şer bin TL’lik gösterim telifi takdim edilecek.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri Ankara’da Tamamlandı

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri Ankara programını gerçekleştirdi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 3. kez düzenlenen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve Film Yapımcıları Meslek Birliği tarafından düzenlenen “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” tamamlandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve Film Yapımcıları Meslek Birliği tarafından düzenlenen “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” Ankara programını gerçekleştirdi. 30 Eylül’de İstanbul Sinema Müzesi Atlas Sineması’nda usta senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal’ı ağırlayan 3. FİYAB Sinema Sektör Günleri, 16-17 Ekim tarihlerinde Ankara Gazi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde etkinliklerini düzenledi.

Ankaralı sinemaseverleri Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Konferans Salonu’nda ağırlayan “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” COVID-19 önlemleri alınarak yapıldı. Sektör profesyonellerinin telif haklarından, sinema destek fonlarına, müzik tasarımından oyunculuğa kadar birçok konuyu ele aldığı etkinlik, başarılı oyuncu Kemal Uçar’ın sunuculuğunda yapıldı. Her bir oturumu tek tek sunan Uçar, “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” ni sunmaktan ve etkinlikte yer almaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Ayrıca iki gün boyunca FİYAB Sinema Sektör Günleri’nde yer alan ve fotoğraf makinelerinin yanı sıra ışık malzemeleriyle yer alan Fujifilm standı, katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

16 Ekim Cumartesi günü başlayan etkinlik açılışını, Avukat Aytül Özkan’ın sunuculuğunda ‘Telif Hakları ve Sinema’ adlı oturumla başlattı. Özkan, sinema sektöründe yaşanan telif hakları sorunları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Film yapımı konusunda önemli bir fonlama kaynağı olan Eurimages’ın Türkiye Temsilcisi Ece Tarlan ‘Eurimages Destekleri” adlı sunumuyla, katılımcılarla bir sonraki etkinlikte bir araya geldi. Bir sonraki oturum ise, “Bıyık” adlı kısa filmiyle 2015 yılında Cannes Film Festivali’nde ülkemizi temsil eden yönetmen Umut Delimehmet ile gerçekleşti. FİYAB Üyesi yapımcı ve yönetmen Yiğit Nalçacı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda, kısa filmde yönetmenlik konusu ele alındı. Bir diğer oturumda ise, gazeteci ve yazar Uğur Kavas konuk edildi. “Ankara’dan Sahneler” konulu oturumda Kavas, hikayesi Ankara’da geçen ve çekimleri Ankara’da yapılmış olan filmler üzerine yaptığı araştırmayı bu oturumda anlattı. “3. FİYAB Sinema Sektör Günleri” nde ilk gün, şu sıralar “Camdaki Kız” dizisinde Billur karakterine hayat veren başarılı oyuncu Merve Polat’ın konuk olduğu oturum ile sona erdi. Eleştirmen ve sunucu Deniz Ali Tatar’ın moderasyonunu üstlendiği oturumda Polat, kısa filmde oyunculuk ve oyunculuk mesleğinde yaşadığı tecrübeleri katılımcılarla paylaştı.

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri’nde ikinci gün, “Sinemada Foley Tasarımı” oturumuyla başladı. Oturumda foley sanatçısı Ali Ören, foley sanatı konusundaki tecrübelerini anlattı. Bir sonraki etkinlik ise; “Biz Böyleyiz”, “Bir Nefes Daha”, “Bina” ve “Yok Artık” gibi filmlerin yapımcısı Müge Özen’in “Yapımcının Fon Bulma Yolculuğu” adlı sunumuyla devam etti. Eleştirmen ve sunucu Deniz Ali Tatar’ın moderasyon ettiği etkinlikte Özen, yapımcılık tecrübelerini anlatırken; bir sinema yönetmeninin yapım konusunda nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda detayları da katılımcılarla paylaştı. FİYAB Üyesi yapımcı ve yönetmen Yiğit Nalçacı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen bir diğer etkinlikte ise konuk, yönetmen Seyid Çolak oldu. İlk filmi “Kapan” ile birçok festivalden ödüllerle dönen Çolak, “İlk Filmin Yapım Hikayesi” adlı oturumda tecrübelerini anlattı. Yapımcı Okan Özbay ise, “Ankara’da Film Yapımcılığı” adlı oturumda yapımcılık serüvenini anlattı. Özbay’a oturumda, sunucu Kemal Uçar moderasyon yaptı.

3. FİYAB Sinema Sektör Günleri, son oturumunu ise Yönetmen ve Görüntü Yönetmeni Cansu Boğuşlu ile gerçekleştirdi. Son olarak 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışan “Birlikte Öleceğiz” filminin görüntü yönetmenliğini üstlenen Boğuşlu, “Fotoğraftan Sinematografiye” adlı oturumda hem yönetmenlik hem de görüntü yönetmenliği üzerine yaşadığı tecrübeleri aktardı. Etkinlik sonunda ayrıca, Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof.Dr. Erdal Zorba’ya FİYAB tarafından bir plaket sunuldu. Üçüncüsü bu yıl gerçekleşen 3. FİYAB Sinema Sektör Günleri, toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler