Türk Sinemasının 100. Yıl Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye

Türk Sinemasının 100. Yıl Onur Ödülleri Verildi

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından İstanbul TV Forum ve Fuarı kapsamında Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşen ödül törenine Ülke sinemasının önemli isimleri katıldı.

SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz açılış konuşmasında “Türk sinemasının 100 yıllık öyküsü olduğunu belirterek, önemli başarılara imza atılmış bir sinema tarihimiz var.” Sinemaya emek ve gönül verenlere teşekkür eden Güleryüz, nice yüz yıllar diledi.

Sanatçı Ertem Göreç, sinemayı kendilerinden önceki emektarlardan devralarak, yeni nesillere aktardıklarını söyledi. Ödüle layık görülmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Göreç, “Bu, belli bir yaştan sonra çok daha değerli oluyor” diye konuştu.

Sanatçı Safa Önal, sinemayla geçen 62 yılda pek çok ödül aldığını belirterek, “Türk Sineması 100. Yıl Onur Ödülü, bende başka bir etki yaratıyor” ifadelerini kullandı. Önal, elinden geleni sinemaya verdiğini, sinemanın da kendisine çok şeyler kattığını ifade etti.

Ödül töreninde ilk olarak Ertem Göreç kendisi ve Memduh Ün’ün ödülünü Hüsamettin Ünlüoğlu’ndan, Safa Önal ödülünü Erdoğan Akduman’dan, Vedat Türkali’nin ödülünü torunu Yusuf Pirhasan Yavuz Özkan’dan, Yılmaz Atadeniz kendisi ve Aram Gülyüz’ün ödülünü Mahmut Cevher’den, Duygu Sağıroğlu ödülünü SETEM Akademi Derneği Başkanı Feza Sınar’dan, Ülkü Erakalın ödülünü SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz’den, Necip Sarıcı ödülünü Salih Kalafatoğlu’ndan, Mehmet Dinler ödülünü Güner Özkul’dan aldı.

Bu arada Yeşilçam’ın set fotoğrafçısı Güngör Özsoy’un eserlerinden oluşan “Türk Sinemasının 100. Yıl Fotoğraf Sergisi” de İTVF kapsamında üç gün süreyle gezilebilecek.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up