Türk Sinemasından Unutulmaz Tiratlar

Kamera Arkası Keşfet Liste

Ne söylediğinden emin olan insanları dinleme isteğimiz kendiliğinden gelir. Öyle sakin, öyle derinden; nefesin en ciğerden gelen haliyle vücut bulan cümleler kalbimizden yakalamaya yeter. Herkesin başka başka tecrübe ettiği, yaşanmışlık barındıran hisler saygımızı kazanır. Tiyatroda ve sinemada tüm bu anlattıklarımızı örneklemenin en bariz örneğidir tiratlar. ‘Uzun ve tumturaklı konuşma’ olarak tanımlanan tiradın akılda kalan yerli örneklerini YouTube’da yer alan Yalnız Tiratlar ve başka video kanalları üzerinden derledik.

1) Yazdığı senaryolarla Guinness rekorlar kitabına giren usta senarist Safa Önal’ın kaleminden çıkan, büyük usta Sadri Alışık’ın hayat verdiği ilk tiradımız 1967 yapımı Serseri filminden.

2) Özellikle Nazım karakteri ile öne çıkan Beş Kardeş dizisinden usta oyuncu Nadir Sarıbacak’ın Hamlet tiradı hayranlarını etkileyen örneklerden biri olarak hatırlanıyor.

Nadir Sarıbacak daha önce Şubat dizisinde de güzel bir tirada imza atmıştı.

3) Büyük romancı Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar isimli eserinden uyarlanan Zeki Demirkubuz imzalı Yeraltı filminde de Engin Günaydın’ın hafızalara kazınan tiradı listede yer alıyor.

4) Yüzyılımızın köşeye sıkıştırdığı, özellikle şehrin keşmekeşinde kaybolmakta olan insanlığın biriktirdiği sorular Ali’nin Sekiz Günü filminde art arda sıralanıyor. Kıvrana kıvrana sorularına cevap arayan karakter, Süleyman Atanısev’in oyunculuğu ile unutulmazlar arasına giriyor.

5) Başı fena halde derde giren bir grup gemi adamının gerilim dolu hikayesi Gemide filmi kendine özel hayran kitlesine sahip olabilen filmlerden biri. Erkan Can’ın oyunculuğu ile küfür kıyamet bir tirat örneği listede kendine yer buluyor.

6) Yine Serdar Akar imzalı sarsıcı bir film daha ‘Barda.’ Nejat İşler’in gerim gerim geren performansı ile sınıflar arası hesaplaşmasına şahitlik ediyoruz.

7) Bazı sahneler vardır herkes bir yerlerde rastlamıştır ancak hangi filmden olduğu pek bilinmez. ‘Ne olmuş yani büyük adam olamamışsak, hayallerimizi satmadık ya!’ desek mesela, hatırlar mısınız? 2010 yapımı Rina filminden usta oyuncu Erdal Tosun performansı ile listemizi sona erdirerek, daha da bir şey söylemek istemiyoruz.

 9) Yavuz Turgul ve Şener Şen’i buluşturan Gönül Yarası’nda Şener Şen’in oynadığı Nazım karakteri 2 dakikalık bir tirat çeker. Özeti ‘hepimiz hayallerimizin kurbanıyız’dır.

___

Kader –  Zeki Demirkubuz

Uğur’ un uğruna heba edilmiş bir ömür

Ve Masumiyet; Haluk Bilginer’in maziye dair soluksuz hikayesi..

Bizim Aile’de Yaşar Usta’nın verdiği hayat dersi de unutulmazdır.

Bonus: Arif, Hollywood’a seslenir.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up