Türk Sinemasından Ölümsüz 10 Film Müziği

Film Müzikleri Liste

En Büyük Şaban – Cahit Oben

Listemizi bu müziğin hatırına yaptık desek yeridir. Cahit Oben’in bestesi insanı manevi bir dünyaya sürükler. Duygular denizinde çırpışan notalarla, hem filmin duygusunu, hem de kendi duygularımızı daha da derinden hissederiz.

Öğretmen – Cahit Berkay


Kemal Sunal’ın en kaliteli filmlerinden biri olan Öğretmen, Türk sinemasına bir de güzel müzik hediye etmiştir. Melodinin duru, kibirsiz dalgaları insana büyük bir dinginlik yaşatır. Sen çok yaşa Cahit Berkay! Ruhun şâd olsun Kemal Sunal!

Bizim Aile – Melih Kibar


Bu müzik çalıyorsa, duygusal bir meselenin tam ortasındadır karakterlerimiz. Bazen acının, bazen soğukluğun bazen de gözyaşlarının ifadesidir.

Tabutta Rövaşata – Yansımalar


Başkarakterimiz Mahsun Süpertitiz’in tüm ruh hallerinin özeti gibi olan bu müzik, ilahi bir yalnızlığı anlatır sanki. Günler geçiyor, hayat güzel diyor neyzen!

Ne Olacak Şimdi – Sultan


Yavuz Turgul -Cahit Berkay ortak çalışması. Enerjik, arabesk motifler taşıyan beste curcunayı, sakarlığı ve komikliği kıvrak notalarla anlatır. Zaman zaman yavaşlar, duygusallaşır. Parçanın yavaş versiyonu da başkadır anlayacağınız.

Sakar Şakir – Zafer Dilek

Zafer Dilek’in Tokat Sarması isimli şarkısı filmle ilginç bir örtüşme yaşar. Şarkı sert başlar sonra türkü motifleri ile eğlenceli bir hal alır. Parçanın hızlandığı yerde eğlence, yavaşladığı yerde gerilim hissettirir kendini. Gardrop Fuat’ın meşhur yanma sahnesi ile ünlenen film bugün bile aynı tadı verir.

Dönüş – Seha Okuş’un sesinden Hasretinle Yandı Gönlüm

İbrahim, dönüşün böyle mi olacaktı, der Türkan Şoray! İçimiz acır. O sırada Seha Okuş şarkıyı söylemektedir. Kaza yapmış bir araba, ağlayan bebek, üstü gazete ile örtülmüş bir bebek. Türkan bakar, hayat devam ediyordur. Bize armağan edilmiş acılarla!

Canım Kardeşim – Cahit Oben

 

Kederin nirvanası bir müzik! Cahit Oben’i sonsuzlaştıran, efsaneleştiren melodi hem filmi hem de dönemi anlatır basit melodilerle! İçimizi keder kaplar. Kahraman’a üzülürüz,varoşlara üzülürüz. Kanını satanlara, kısmet için Almanya yollarına düşenlere…

Hababam Sınıfı – Melih Kibar

Her notasından basit bir samimiyet akan bu başyapıt, Hababam Sınıfı serisinin ruhunun özüdür. İçinde her şey vardır, hüzün vardır mesela; Boncuk okuldan atılırken, Hayta İsmail askere giderken. Neşe vardır mesela; Hafize Ana zili çalar çalmaz sınıftan fırlayan güruhun coşkusu. Ezilme tehlikesi geçiren Adile Naşit’in telaşı vardır. Her şey vardır bu müzikte!

Kelebeğin Rüyası – Rahman Altın

Daha ilk notadan büyük bir eserin geleceği hissine kapılırız. Rahman Altın, sabırla örmüştür notaları ilmek ilmek. Eser, bir tohumun çatlaması gibi başlar, önce toprak altında büyür, ardından güneşe yürür. Boy atar, güneşe yürür. Duygularımız yaylı bir enstrümanın kederinde savrulur. Kelebeğin Rüyası bir şair filmi ise Rahman Altın şiir yazmıştır!

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up