Türk sinemasında bir ilk: ‘Keke’

Türkiye

Türkiye’de Zazaca çekilen ilk uzun metrajlı film olan ‘Keke`’nin çekimleri sona erdi. Fahrettin Özdemir’in senaryosunu yazıp yönettiği filmde, Bingöl eski Valisi İrfan Balkanlıoğlu da rol aldı. Hazır hale getirilen ve yakında vizyona girmeklenen filmde Türkçe bilmeyen bir kişinin yaşadığı sıkıntılar ele alınıyor.

Filmi uzun bir çalışma sonrasında hazırladıklarını belirten Yönetmen Fahrettin Özdemir, filmin bütün karelerinin Bingöl’de çekildiğini ve oyuncularının da Bingöllü olduğunu ifade etti.

Filmin hazır olduğunu ve kısa sürede izleyicilerin beğenisine sunacaklarını kaydeden Özdemir, filmin çekimlerinde destek olanlara teşekkür etti.

Zazaca film çekmelerinin amacının Zazaca’ya katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Özdemir, “Daha öncelerde Zazaca film çekilemiyordu. Şimdilerde böyle bir hak tanındı, ben de yaklaşık 20 yıldır sinemanın içinde olan biri olarak bunu kendime görev saydım ve Zazaca bir film çekmeye başladım. Çektiğimiz filmde sona yaklaştım. Çekimlerimiz oldukça zevkli geçti ve ekibimiz profesyonel olmasa da çalışmalarımız güzel geçti. En kısa sürede filmin galasını yapıp gösterime sunacağız.” dedi.

[Kaynak: Timeturk]

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up