Türk Sineması Yollara Düştü

Türkiye
Yazla birlikte Türk sineması için ‘set’ vakti başladı. Yönetmenler yollara düştü bile. Çağan Irmak’ın yeni filmi Dedemin İnsanları ve Ömer Vargı imzalı Anadolu Kartalları ‘motor’ derken; ‘Behzat Ç.’ için Serdar Akar, ‘Halepçe Katliamı’ için de Mahsun Kırmızıgül gün sayıyor.

Yaz aylarının gelişiyle birlikte Türk sineması için ‘motor!’ vakti de başladı. Şimdilerde hemen her gün Anadolu’nun dört bir yanından set haberleri geliyor. Yönetmenler, film ekiplerini de yanına alarak yollara düştü bile. Son haber, Gökçeada’dan, Çağan Irmak’tan geldi. Geçtiğimiz yıl Prensesin Uykusu’nu çeken yönetmen, yeni filmi Dedemin İnsanları’nda bir göç hikâyesi anlatıyor. Irmak’tan “Babam ve Oğlum” tadında bir dram bekleyebiliriz. Çekimleri Girit, Gökçeada, Milas ve Bodrum’da yapılacak olan filmde Irmak’ın vazgeçemediği oyuncuları Çetin Tekindor ve Hümeyra’nın yanına yenileri de katılıyor: Mert Fırat, Ezgi Mola, Zafer Algöz, Yiğit Özşener ve Yunan tiyatro oyuncusu Eirini İnglesi…

YERLİ MALI ‘TOP GUN’

Çekimleri devam eden bir diğer film de ‘Anadolu Kartalları’. Ömer Vargı’nın yönettiği film, ‘Türklerin Top Gun’ı olarak görülüyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin (THK) desteğiyle Eskişehir’de çekimleri süren filmde Engin Altan Düzyatan, Özge Özpirinçci, Hande Subaşı, Ekin Türkmen ve İlhan Şeşen rol alıyor. Filmin senaryosu ‘Nefes’ filminin senaristi Hakan Evrensel’e, afiş ve görsel tasarımları Emrah Yücel’e, müzikleri de Ozan Doğulu’ya emanet. THK’nın 100. kuruluş yıldönümü vesilesiyle çekilen filmin vizyon tarihi 28 Ekim.

New York’ta Beş Minare ile geçtiğimiz yılın en çok izlenen filmine imza atan Mahsun Kırmızıgül de yeni filminin hazırlıklarını sürdürüyor. Sosyal ve siyasi meseleleri kendine hedef seçen yönetmen bu kez ‘Halepçe Katliamı’nı anlatacak. Yerli ve yabancı oyuncu arayışlarını sürdüren Kırmızıgül, Hollywood’dan bir isim olması için ısrar edince çekimler de biraz gecikti. Haluk Bilginer’in kadroda olması beklenen filmin çekimlerine bir aksilik olmazsa bu yaz başlanacak. Vizyon tarihi ise ocak ya da şubat ayı gözüküyor.

KARA MURAT DÖNÜYOR!

İlk bölümünden itibaren televizyon dünyasının fenomeni olan Behzat Ç., sinemaya transfer olacak. Serdar Akar’ın yöneteceği filmin çekimlerine dizinin sezonu kapatmasının ardından bu ay içinde başlanacak. Başta Erdal Beşikçioğlu olmak üzere Behzat komiser ve ekibinin yer alacağı filme Engin Altan Düzyatan da dahil olacak. Vizyon tarihi 28 Ekim olarak belirlenen filmde yer alırsa Düzyatan, aynı hafta iki filmiyle kendine karşı yarışacak!

Bu yaz, bir ‘klasik’in dönüşüne de sahne olacak. Rahmi Turan’ın çizimleriyle dünyamıza giren Kara Murat serisini sinemada Cüneyt Arkın canlandırmıştı. Bu ay içinde çekilecek yeni versiyonunda ise Fatih Usta başrolde. Fragmanları bir süredir internette dönen ‘Kara Murat: Mora’nın Ateşi’, 300 Spartalı ve Gladyatör filmlerindeki görselliği ve koreografiyi yakalamayı hedefliyor. Mekan kullanımında Belgrad Ormanları’nı değerlendireceği düşünülen film, 2 Aralık’ta görücüye çıkacak.

Yeni sezonda bahtımıza -şimdilik- bir de belgesel düşüyor. Sabahattin Ali’nin hayatını anlatacak ‘Sabah Yıldızı’ isimli belgeseli Metin Avdaç yönetiyor. Aslında geçtiğimiz yılın temmuz ayında Kırklareli’nde çekimlerine başlanan belgeselde Halet Çambel, Filiz Ali, Rasih Nuri İleri ve Mücap Ofluoğlu gibi yazarın hayatında önemli yer tutan isimlerin tanıklıklarına başvuruluyor. Vizyona çıkma ihtimali düşük olan filmin, önümüzdeki yıl televizyonda gösterilmesi planlanıyor.

Tabii ki, hepsi bu kadar değil. Bahsettiklerimiz henüz ‘yola çıkanlar’. Önümüzdeki üç ay boyunca da yüklerini yanına alıp film çekmek için yollara düşecek ekipler var. Geçtiğimiz yıl 65 Türk filminin vizyona girdiği düşünülürse önümüzdeki haftalarda bol bol set haberi almamız muhtemel. Ayhan Hanım (Levent Semerci), Romantik Komedi 2, Musallat 2 (Alper Mestçi), Bulutlar, Balkan Ölmemiştir (Alexander Popovski), Küf (Ali Aydın) bunlardan birkaçı…

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up