Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Türk Sineması Yollara Düştü

Yayınlandı

tarihinde

Yazla birlikte Türk sineması için ‘set’ vakti başladı. Yönetmenler yollara düştü bile. Çağan Irmak’ın yeni filmi Dedemin İnsanları ve Ömer Vargı imzalı Anadolu Kartalları ‘motor’ derken; ‘Behzat Ç.’ için Serdar Akar, ‘Halepçe Katliamı’ için de Mahsun Kırmızıgül gün sayıyor.

Yaz aylarının gelişiyle birlikte Türk sineması için ‘motor!’ vakti de başladı. Şimdilerde hemen her gün Anadolu’nun dört bir yanından set haberleri geliyor. Yönetmenler, film ekiplerini de yanına alarak yollara düştü bile. Son haber, Gökçeada’dan, Çağan Irmak’tan geldi. Geçtiğimiz yıl Prensesin Uykusu’nu çeken yönetmen, yeni filmi Dedemin İnsanları’nda bir göç hikâyesi anlatıyor. Irmak’tan “Babam ve Oğlum” tadında bir dram bekleyebiliriz. Çekimleri Girit, Gökçeada, Milas ve Bodrum’da yapılacak olan filmde Irmak’ın vazgeçemediği oyuncuları Çetin Tekindor ve Hümeyra’nın yanına yenileri de katılıyor: Mert Fırat, Ezgi Mola, Zafer Algöz, Yiğit Özşener ve Yunan tiyatro oyuncusu Eirini İnglesi…

YERLİ MALI ‘TOP GUN’

Çekimleri devam eden bir diğer film de ‘Anadolu Kartalları’. Ömer Vargı’nın yönettiği film, ‘Türklerin Top Gun’ı olarak görülüyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin (THK) desteğiyle Eskişehir’de çekimleri süren filmde Engin Altan Düzyatan, Özge Özpirinçci, Hande Subaşı, Ekin Türkmen ve İlhan Şeşen rol alıyor. Filmin senaryosu ‘Nefes’ filminin senaristi Hakan Evrensel’e, afiş ve görsel tasarımları Emrah Yücel’e, müzikleri de Ozan Doğulu’ya emanet. THK’nın 100. kuruluş yıldönümü vesilesiyle çekilen filmin vizyon tarihi 28 Ekim.

New York’ta Beş Minare ile geçtiğimiz yılın en çok izlenen filmine imza atan Mahsun Kırmızıgül de yeni filminin hazırlıklarını sürdürüyor. Sosyal ve siyasi meseleleri kendine hedef seçen yönetmen bu kez ‘Halepçe Katliamı’nı anlatacak. Yerli ve yabancı oyuncu arayışlarını sürdüren Kırmızıgül, Hollywood’dan bir isim olması için ısrar edince çekimler de biraz gecikti. Haluk Bilginer’in kadroda olması beklenen filmin çekimlerine bir aksilik olmazsa bu yaz başlanacak. Vizyon tarihi ise ocak ya da şubat ayı gözüküyor.

KARA MURAT DÖNÜYOR!

İlk bölümünden itibaren televizyon dünyasının fenomeni olan Behzat Ç., sinemaya transfer olacak. Serdar Akar’ın yöneteceği filmin çekimlerine dizinin sezonu kapatmasının ardından bu ay içinde başlanacak. Başta Erdal Beşikçioğlu olmak üzere Behzat komiser ve ekibinin yer alacağı filme Engin Altan Düzyatan da dahil olacak. Vizyon tarihi 28 Ekim olarak belirlenen filmde yer alırsa Düzyatan, aynı hafta iki filmiyle kendine karşı yarışacak!

Bu yaz, bir ‘klasik’in dönüşüne de sahne olacak. Rahmi Turan’ın çizimleriyle dünyamıza giren Kara Murat serisini sinemada Cüneyt Arkın canlandırmıştı. Bu ay içinde çekilecek yeni versiyonunda ise Fatih Usta başrolde. Fragmanları bir süredir internette dönen ‘Kara Murat: Mora’nın Ateşi’, 300 Spartalı ve Gladyatör filmlerindeki görselliği ve koreografiyi yakalamayı hedefliyor. Mekan kullanımında Belgrad Ormanları’nı değerlendireceği düşünülen film, 2 Aralık’ta görücüye çıkacak.

Yeni sezonda bahtımıza -şimdilik- bir de belgesel düşüyor. Sabahattin Ali’nin hayatını anlatacak ‘Sabah Yıldızı’ isimli belgeseli Metin Avdaç yönetiyor. Aslında geçtiğimiz yılın temmuz ayında Kırklareli’nde çekimlerine başlanan belgeselde Halet Çambel, Filiz Ali, Rasih Nuri İleri ve Mücap Ofluoğlu gibi yazarın hayatında önemli yer tutan isimlerin tanıklıklarına başvuruluyor. Vizyona çıkma ihtimali düşük olan filmin, önümüzdeki yıl televizyonda gösterilmesi planlanıyor.

Tabii ki, hepsi bu kadar değil. Bahsettiklerimiz henüz ‘yola çıkanlar’. Önümüzdeki üç ay boyunca da yüklerini yanına alıp film çekmek için yollara düşecek ekipler var. Geçtiğimiz yıl 65 Türk filminin vizyona girdiği düşünülürse önümüzdeki haftalarda bol bol set haberi almamız muhtemel. Ayhan Hanım (Levent Semerci), Romantik Komedi 2, Musallat 2 (Alper Mestçi), Bulutlar, Balkan Ölmemiştir (Alexander Popovski), Küf (Ali Aydın) bunlardan birkaçı…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet

Çağatay Ulusoy’lu Kağıttan Hayatlar Filminden İlk Fragman Yayınlandı

12 Mart’ta Netflix’te!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Çağatay Ulusoy’un yer aldığı “Kağıttan Hayatlar” filminden ilk fragman yayınlandı.

Çağatay Ulusoy’un çöp toplayıcısı olarak yer aldığı Kağıttan Hayatlar filminden ilk fragman yayınlandı. Netflix‘te yayınlanacak olan filmin yönetmen koltuğuna Ayla, Müslüm, Türk İşi Dondurma gibi başarılı yapımların yönetmeni Can Ulkay oturuyor.

Behzat Ç. dizisinin senaristi Ercan Mehmet Erdem tarafından kaleme alınan filmde Ulusoy‘a Emir Ali Doğrul, Selen Öztürk, Ersin Arici ve Turgay Tanülkü eşlik ediyor. Merakla beklenen film, 12 Mart tarihinde Netflix‘te ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et

Manşet

Çağatay Ulusoy’lu Mücadele Çıkmazı Filminin Adı Değişti

12 Mart’ta Netflix’te.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Çağatay Ulusoy’un başrolünde çöp toplayıcısı olarak yer aldığı Mücadele Çıkmazı filminin adı ve yayın tarihi değişti.

Çağatay Ulusoy’un çöp toplayıcısı olarak yer aldığı Mücadele Çıkmazı filminden gösterim öncesi radikal değişimler yaşandı. Netflix‘te Mücadele Çıkmazı olarak ekranlara gelmeyi planlayan filmin adı “Kağıttan Hayatlar” olarak değiştirildi.

Yönetmen koltuğuna Ayla, Müslüm, Türk İşi Dondurma gibi başarılı yapımların yönetmeni Can Ulkay‘ın oturduğu filmin gösterim tarihi de 15 Mart’tan 12 Mart’a alındı.

Behzat Ç. dizisinin senaristi Ercan Mehmet Erdem tarafından kaleme alınan filmde Ulusoy‘a Emir Ali Doğrul, Selen Öztürk, Ersin Arici ve Turgay Tanülkü eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

SİYAD Onur ve Emek Ödülleri Açıklandı

SİYAD kısa film, belgesel ve fantastik film dallarındaki adaylar da belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 53. sü düzenlenen Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’nin Onur ve Emek Ödülleri’nin kimlere verileceği belli oldu.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 53. SİYAD Türkiye Sineması Ödül Töreni’nde Onur Ödülleri’nin oyuncu Nur Sürer ile belgesel sinemacı Can Candan’a, Emek Ödülü’nün ise Cine Majestic Sinemaları’nda makinist olarak görev yapmakta olan emektar sinema çalışanı Ali Koçoğlu’na verileceğini açıkladı. 

53. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri’nin kısa film, belgesel ve fantastik film dallarındaki adayları da belli oldu. En İyi Film başta olmak üzere diğer dallardaki adaylar daha önce açıklanmıştı. 2020 Türkiye sinemasının toplam 16 kategoride SİYAD üyelerinin oylarıyla belirlenecek olan en iyileri, Mart ayında gerçekleştirilecek törende açıklanacak. 

SİYAD kısa film, belgesel ve fantastik film dallarındaki adaylar da belli oldu.

SİYAD Giovanni Scognamillo Fantastik Film Ödülü adayları: 

 • Bina – Orçun Behram 
 • Bir Annenin Sonatı  [kısa metraj] – Fehmi Öztürk 
 • Free Fun [kısa metraj] – Fehmi Öztürk 
 • Peri: Ağzı Olmayan Kız – Can Evrenol  
 • Tapınak [kısa metraj] – Murat Uğurlu 

SİYAD Kısa Film Ödülü adayları: 

 • Büyük İstanbul Depresyonu – Zeynep Dilan Süren
 • Paydos –  Öykü Orhan 
 • Sürgünde Bir Yıl  – Malaz Usta 
 • Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye – Yavuz Akyıldız 
 • Yara – Onur Güler

SİYAD Orta-Uzun Metraj Belgesel Ödülü adayları: 

 • Ah Gözel İstanbul – Zeynep Dadak 
 • Atık Sözlüğü: Tanımların ve İmajların Geri Dönüşümü – Alper Şen  
 • Hayalimdeki Sahneler – Metin Akdemir  
 • Maddenin Halleri – Deniz Tortum  
 • Mimaroğlu – Serdar Kökçeoğlu 
 • Miss Holokost Survivor – Eytan İpeker 

SİYAD Kısa Metraj Belgesel Ödülü adayları: 

 • Buluşma – Nurbanu Asena  
 • Cemile Sezgin – Aylin Kuryel, Raşel Meseri  
 • Oyuncakçı Saklı Yadigarlar – Yağmur Kartal 
 • Seval – Ahmet Keçili 
 • Silivri’den Mektuplar (Letters from Silivri) – Adrian Figuero 

Okumaya Devam Et

Popüler