‘Türk Sineması Konuşmaları’nın Konuğu Ünal!

Etkinlikler Manşet

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğünce düzenlenen ”Türk Sineması Konuşmaları’nın Kasım ayı konuğu, senaryo yazarı ve yönetmen Ümit Ünal olacak.

Kültür Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yönettiği filmler ve yazdığı senaryolarla günümüz Türk sinemasına damgasını vuran önemli isimlerden biri olan Ümit Ünal, katılacağı söyleşide, senaryo yazımı ve film çekimine dair bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.
Altyazı Dergisi yazarlarından eleştirmen Senem Aytaç’ın yöneteceği söyleşi, 25 Kasım’da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Söyleşinin ardından Ümit Ünal’ın 2007 yılı yapımı ”Ara” adlı filmi gösterilecek.

Öte yandan, ”Türk Sineması Konuşmaları”nın 27 Aralık’taki konuğu, yönetmen Nuri Bilge Ceylan olacak.

-Ümit Ünal kimdir?-

9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü’nü 1985 yılında bitiren Ümit Ünal’ın, okul sırasında yaptığı kısa filmler çeşitli ödüller aldı.

Ünal’ın ilk senaryosu ”Teyzem”, 1986 yılında Milliyet Gazetesi Senaryo Yarışması’nda birincilik ödülü aldı ve Halit Refiğ tarafından filme çekildi. Yönetmen Ünal, daha sonra ”Hayallerim, Aşkım ve Sen” (Yönetmen Atıf Yılmaz), ”Milyarder” (Yönetmen Kartal Tibet), ”Arkadaşım Şeytan” (Yönetmen Atıf Yılmaz), ”Piano Piano Bacaksız” (Yönetmen Tunç Başaran), ”Amerikalı” (Yönetmen Şerif Gören), ”Yaz Yağmuru” (Yönetmen Tomris Giritlioğlu) gibi filmlerin senaryolarını yazdı.

Ünal’ın, 2001 yılında ilk filmi olan senaryosunu yazdığı ve yönettiği ”9”, 2003 yılı Yabancı Film Oscar’ı için Türkiye’nin adayı seçildi.

2004 yılında senaryosunu yazdığı ”Anlat İstanbul” adlı filmi, dört farklı yönetmenle birlikte yöneten Ünal, 2007 yılında ”Ara” adlı filmi çekti. Bir yıl sonra yazar Hasan Ali Toptaş’ın ”Gölgesizler” adlı romanını senaryolaştıran ve filmin yönetmenliğini üstlenen Ünal, 2009 yılında ”Kaptan Feza” ve 2010”da ”Ses” filmlerini yönetti. Ünal, son olarak, 2011 yılında senaryosunu da yazdığı ”Nar” filminin yönetmenliğini yaptı.

Ümit Ünal”ın ”Amerikan Güzeli (1993)”, ”Aşkın Alfabesi (1996)” ve ”Kuyruk (2001)” adlı 3 kitabı yayımlandı.

star

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up