Türk sineması durmak bilmiyor

Türkiye

Montreal Dünya Filmleri Festivali’nde bu yıl Türk filmleri çıkarması olacak. Festival kapsamında ikisi yarışmada toplam yedi Türk filmi gösterilecek

Türk sineması uluslararası alanda başarıdan başarıya koşmaşa devam ediyor. Cannes Film Festivali ve Saraybosna Film Festivali’nden sonra Türk filmleri bu kez de Kanada’ya gidiyor. 18-28 Ağustos arasında düzenlenecek Kadana’daki Montreal Dünya Filmleri Festivali’nde ikisi yarışmada olmak üzere yedi Türk filmi gösterilecek.

VÜCUT, EYLÜL YARIŞMADA 

Bu yıl 35.si düzenlenen Montreal Dünya Filmleri Festivali’nin, uluslararası sinemaiçin buluşma noktası İlk Filmler Dünya Yarışması’nda iki, Dünya Sinemasına Bakış Bölümü’nde dört, Dünya Büyükleri Bölümü’nde bir Türkiye yapımı film yer alacak.Festivalde usta yönetmen Derviş Zaim’in Kıbrıs olaylarını anlatan son filmi Gölgeler ve Suretler Dünya Büyükleri Bölümü’nde seyirciyle buluşacak. 22. Ankara FilmFestivali’nde En İyi Film, En İyi Kurgu ödülü alan Gölgeler ve Suretler, Derviş Zaim’in Cenneti Beklerken ve Nokta ile başladığı ‘Geleneksel Türk Sanatları’ üçlemesinin son halkası. Filmde Türklerle Rumlar arasında 1963 yılında başlayan ‘Kıbrıs Olayları’ Karagöz kuklacısı babasından ayrı düşen genç bir kızın gözünden perdeye aktarılıyor. Eylül ve Vücut filmleri ise festivalin İlk Filmler Dünya Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek. Fotoğrafçı Cemil Ağacıkoğlu’nun ilk filmi olan Eylül, hüzünlü bir aşkın hikayesini anlatıyor. Mustafa Nuri’nin yönettiği Hatice Aslan, Hakan Kurtaş ve Cengiz Bozkurt’un başrollerinde yer aldığı Vücut ise 40’lı yaşlarındaki bir porno film oyuncusunun öyküsünü konu ediyor. Her iki film Montreal’den sonra 18. Adana Altın Koza Film Festivali’nde de yarışacak.

BİR BÖLÜMDE DÖRT FİLM 

Montreal Dünya Film Festivali’nin Dünya Sinemasına Bakış bölümünde de dört Türkiye yapımı birden gösterilecek. Bunlardan ilki 14. Şangay Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan Hayda Bre filmi. Yönetmenliğini Orhan Oğuz’un üstlendiği Hayda Bre’nin başrollerinde Şevket Emrullah ve Nilüfer Açıkalın rol alıyor. Filmde Makedonya’dan Türkiye’ye göç eden bir ailenin öyküsü anlatılıyor. İstanbul Film Festivali’nde gösterilen genç yönetmen Atilla Cengiz’in senaryosunu ve yönetmenliğini üstlendiği Oğul filmi ise oğulları ölü bulunmuş iki babanın dramını ele alıyor. 2011’in önemli filmleri arasında yer alan 1990’larda Özgür Gündem gazetesinin Diyarbakır bürosunda yaşananları anlatanPress ile Mert Fırat ve Nergis Öztürk’ün başrol oynadığı yönetmen İlksen Başarır’ın ikinci filmi Atlıkarınca da Dünya Sinemasına Bakış bölümünde Türkiye’yi temsil eden diğer filmler.

 

sabah

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up