Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Türk sineması durmak bilmiyor

Yayınlandı

tarihinde

Montreal Dünya Filmleri Festivali’nde bu yıl Türk filmleri çıkarması olacak. Festival kapsamında ikisi yarışmada toplam yedi Türk filmi gösterilecek

Türk sineması uluslararası alanda başarıdan başarıya koşmaşa devam ediyor. Cannes Film Festivali ve Saraybosna Film Festivali’nden sonra Türk filmleri bu kez de Kanada’ya gidiyor. 18-28 Ağustos arasında düzenlenecek Kadana’daki Montreal Dünya Filmleri Festivali’nde ikisi yarışmada olmak üzere yedi Türk filmi gösterilecek.

VÜCUT, EYLÜL YARIŞMADA 

Bu yıl 35.si düzenlenen Montreal Dünya Filmleri Festivali’nin, uluslararası sinemaiçin buluşma noktası İlk Filmler Dünya Yarışması’nda iki, Dünya Sinemasına Bakış Bölümü’nde dört, Dünya Büyükleri Bölümü’nde bir Türkiye yapımı film yer alacak.Festivalde usta yönetmen Derviş Zaim’in Kıbrıs olaylarını anlatan son filmi Gölgeler ve Suretler Dünya Büyükleri Bölümü’nde seyirciyle buluşacak. 22. Ankara FilmFestivali’nde En İyi Film, En İyi Kurgu ödülü alan Gölgeler ve Suretler, Derviş Zaim’in Cenneti Beklerken ve Nokta ile başladığı ‘Geleneksel Türk Sanatları’ üçlemesinin son halkası. Filmde Türklerle Rumlar arasında 1963 yılında başlayan ‘Kıbrıs Olayları’ Karagöz kuklacısı babasından ayrı düşen genç bir kızın gözünden perdeye aktarılıyor. Eylül ve Vücut filmleri ise festivalin İlk Filmler Dünya Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek. Fotoğrafçı Cemil Ağacıkoğlu’nun ilk filmi olan Eylül, hüzünlü bir aşkın hikayesini anlatıyor. Mustafa Nuri’nin yönettiği Hatice Aslan, Hakan Kurtaş ve Cengiz Bozkurt’un başrollerinde yer aldığı Vücut ise 40’lı yaşlarındaki bir porno film oyuncusunun öyküsünü konu ediyor. Her iki film Montreal’den sonra 18. Adana Altın Koza Film Festivali’nde de yarışacak.

BİR BÖLÜMDE DÖRT FİLM 

Montreal Dünya Film Festivali’nin Dünya Sinemasına Bakış bölümünde de dört Türkiye yapımı birden gösterilecek. Bunlardan ilki 14. Şangay Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan Hayda Bre filmi. Yönetmenliğini Orhan Oğuz’un üstlendiği Hayda Bre’nin başrollerinde Şevket Emrullah ve Nilüfer Açıkalın rol alıyor. Filmde Makedonya’dan Türkiye’ye göç eden bir ailenin öyküsü anlatılıyor. İstanbul Film Festivali’nde gösterilen genç yönetmen Atilla Cengiz’in senaryosunu ve yönetmenliğini üstlendiği Oğul filmi ise oğulları ölü bulunmuş iki babanın dramını ele alıyor. 2011’in önemli filmleri arasında yer alan 1990’larda Özgür Gündem gazetesinin Diyarbakır bürosunda yaşananları anlatanPress ile Mert Fırat ve Nergis Öztürk’ün başrol oynadığı yönetmen İlksen Başarır’ın ikinci filmi Atlıkarınca da Dünya Sinemasına Bakış bölümünde Türkiye’yi temsil eden diğer filmler.

 

sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Bu son olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Sinema salonlarının açılış tarihi dün yapılan kabine toplantısı ile bir kez daha ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine iletilen Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi konulu yeni ek genelge ile sinema salonlarının açılış tarihi bir kez daha ertelendi. Öncesinde 1 Nisan‘da yeniden faaliyete girmesi planlanan sinema salonlarının açılış tarihi 12 Mayıs‘a ertelendi.

Yaz aylarında yeni yeni açılmaya başlayan ve geçtiğimiz aylarda vizyona girme cesareti gösteren filmlerle normalleşme adımları atan sinemaların, 17 Kasım 2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonucunda yıl sonuna kadar kapatılacağı açıklanmıştı. Sinemaların 2021 ile tekrar faaliyete geçmesi planlanırken yıl sonunda yapılan ek genelge ile bu tarihin 1 Nisan 2021 olacağı duyurulmuştu. Şimdi ise bu tarih artan vaka sayısı nedeniyle 12 Mayıs‘a alındı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Yabancı Damat’ın Eleni’si Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yabancı Damat'ın Eleni'si Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

Yabancı Damat dizisindeki Eleni karakteri ile tanınan Ayla Karaca, COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Asıl adı Atina Miloharakti olan oyuncu Ayla Karaca, COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Uzun süredir bakım evinde kalan Karaca, Yabancı Damat dizisindeki Eleni karakteri ile tanınıp çok sevilmişti.

 Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

17 Mart Çarşamba günü İzmir’de hayatını kaybeden Karaca‘nın cenazesi, bugün saat 12:00’da Uzunçayır Rum Ortodoks Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.

Okumaya Devam Et

Popüler