Türk Sineması 70’inci Berlin Film Festivali’nde

Avrupa Sineması
Dünyanın en önemli ve prestijli film festivallerinden Berlin Film Festivali’nin 70’incisi bugün başlıyor.

Artistik direktörleri bu yıl Carlo Chatrian ve Mariette Rissenbeek olan festivalin ana yarışmasında 18 film yarışacak, jüri başkanlığını da oyuncu Jeremy Irons üstlenecek.Festival kapsamında düzenlenen EFM’de (European Film Market), Kültür ve TurizmBakanlığı ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı iş birliğinde hazırlanan Türkiye standı, dünyanın dört bir yanından sektör profesyonellerini ağırlayacak. Ortak yapımlar için en önemli platformlardan biri olan festivalde yeni projelerin hayata geçirilebilmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirilecek.

Festivalin 25 Şubat’taki EFM Landmark platformu kapsamında yeni sinema yasası sonrasında hayata geçirilen yabancı film teşvikleri ile Türkiye’nin film çekimi için sağladığı olanaklar Bakanlık yetkililerince “Film Opportunities’in Turkey” adlı etkinlik ile dünya film endüstrisine sunulacak. 

Berlin Film Festivali‘nin yeni yetenekler keşfeden programı olan “Berlinale Talents” bölümünede Türkiye’den oyuncu Ece Yüksel, kurgucu Selda Taşkın, yönetmen ve yapımcı EmineYıldırım seçildi.

Festival kapmasında yönetmen Fatih Özcan’ın “Mavzer”, Faysal Soysal’ın “Ceviz Ağacı” veErcan Kesal’ın “Nasipse Adayız” filmlerinin market gösterimi yapılacak.Festivalin Producers Hub bölümünde ise “TRT Co-Productions Fund Presentation &Networking Reception” adı altında TRT 12 Punto Senaryo Günleri’nin sunumu gerçekleştirilecek.

Festival 1 Mart’ta sona erecek.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up