Türk Sinemacılardan Youtube’ye Dava

Manşet Türkiye

Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP) ile dünyanın en popüler sitelerinden YouTube karşı karşıya geldi. Birlik, üyelerine ait yüzlerce eserin YouTube tarafından izinsiz kullanıldığı gerekçesi ile dava açtı.

youtube-cinma-player

Maddi tazminat talepli davada, YouTube yetkililerine ulaşılamıyor. Şirketin ABD’deki merkezine tebligat yapamayan mahkeme, son çare olarak ilan yoluna gitti. YouTube, yüklü bir tazminat ile karşı karşıya.

İhtarnamede özetle ‘Sitenizde yer alan eserleri tek tek listeledik. Üyelerimize ait bu eserler sitenizde yer alıyor ve şirket bundan reklâm geliri elde ediyor. Bunun için yazılı izin alınması gerekiyor. Ya Birlik ile sözleşme yapın ya da tüm eserleri sitenizden kaldırın.’ denildi. İhtarnamede şirketin, geçmiş dönem kullanımları için de ödeme yapması istendi.

Dava dosyasına göre, YouTube’un izinsiz yayınladığı film sayısı 200’ü aşıyor. Filmleri listede yer alan yönetmenler arasında; Kutluğ Ataman, Onur Ünlü, Yeşim Ustaoğlu, Şerif Gören, Atalay Taşdiken, Atıf Yılmaz, Özcan Alper, Togan Gökbakar, Gani Müjde gibi isimler var. Dava dosyasına göre, sitede izinsiz kullanıldığı belirtilen filmler arasında Kapıcılar Kralı, Bir Zamanlan Anadolu’da, Issız Adam gibi birçok film yer alıyor.

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up