Tüccar ve Ticaret

Genel
Türk Sinema Tarihi’nde Tüccar ve Ticaret 476 sayfadan oluşuyor...

Türk Sinema Tarihi’nde Tüccar ve Ticaret 476 sayfadan oluşuyor…

Sinema yazarı ve tarihçisi Ali Murat Güven tarafından hazırlanan  Türk Sinema Tarihi’nde Tüccar ve Ticaret kitabı yayınlandı.

Sinemanın Türkiye’ye geliş serüvenini tarihleriyle anlatan yayında, Türk sinemasının ilk yüzyılını biçimlendiren senaryo yazarlarını, Türk sinemasının 30 unutulmaz patronunu sinema hakkında çeşitli kaynaklarda yayınlanmış yazılar, fotoğraflar ve resimler yer almaktadır.

Kitabın dijital versiyonunu buraya tıklayarak ücretsiz okuyabilirsiniz.

İTO’nun ulusal sinemamıza verdiği değer ve önemin somut bir göstergesi olan 476 sayfalık bu çalışma, kendi konsepti çerçevesinde bir “ilk” olmasının yanı sıra, içerdiği 400’e yakın resim, fotoğraf, illüstrasyon ve tarihî belgeyle, Türk Sineması araştırmacıları ve bu alana merak duyan herkes için güzel bir kaynak oluşturmaktadır.

“Türk Sinema Tarihi’nde Tüccar ve Ticaret” Senarist-Yönetmen Safa Önal’ın önsözüyle yayınlandı.

Önal kitabın önsözünün bir bölümünde aşağıdaki ifadelere yer verdi.

“Sürekli zararına kırdırılarak her yeni filmin üç paralık sermayesine dönüştürülen o bonolar haricinde, bizim sinemamıza tarihi boyunca hiçbir zaman gerçek anlamda bir sermaye girişi, sıcak para akışı olmamıştır. Bunun da nedeni, sermaye sahiplerinin, gerçekte icat edildiği günden itibaren dünyanın çehresini topyekûn değiştirmiş olağanüstü bir propaganda aracı olmasına rağmen, sinemanın bir toplumu sıfırdan biçimlendirip kalkındırmadaki olağanüstü etkisinin farkına bir türlü varamamış olmalarıdır. Sinema, sermayeyi elinde bulunduran kesim tarafından “bazı hayâlperest insanların kendi aralarında çalıp söyledikleri, kendisine harcanan meblağ karşısında getireceği kâr muğlak bir iş kolu” olarak görülmüş, bu yüzden de ülkemizde hiç bir dönemde hak ettiği ciddiyetle ele alınıp desteklenmemiştir. Oysa ki sinema kitleler üzerindeki o benzersiz etki gücüne ek olarak, aynı zamanda doğru yönetilip yönlendirildiğinde dünyadaki en kârlı sektörlerden de biridir.”

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up