Türk Pasaportu’na Sinagog’da Gala Yapıldı!

Dünya Manşet

Türk Pasaport’u filmi Oranienburg Caddesi Sinagogu’nda verilen davet ile tanıtıldı.

Türk filmlerini Almanya’ya getiren ve tanıtan AF-Medya tarafından 10 Kasım’da gala gösterimi gerçekleştirilen Türk Pasaportu filmi, Berlin Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı İskender Okyay, T. C. Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat ve Berlin Yeşiller Milletvekili Özcan Mutlu, Sol Parti Milletvekili Hakan Taş, Berlin Türk Cemaati Başkanı Bekir Yılmaz’ın da katılımı ile Oranienburg Caddesi Sinagogu’nda verilen davet ile tanıtıldı.

Gösterimden önce filmin, Schindler’in Listesi ve diğer önemli filmler gibi savaş gerçeklerini kabul etme yönünde önemli bir adım olduğu söylendi. Filmin Almanya’da da gösterilmesinin anlamlı olduğu belirtilen konuşmada T. C. Kültür Bakanlığı, AF-Media ve Berlin Yahudi Cemaati’ne teşekkürler sunuldu.

II. Dünya Savaşı sırasında birçok Avrupa ülkesinde Türk diplomatların ve konsolosların çok sayıda Yahudi’nin hayatını Fransız diplomatların umarsızlığı karşısında nasıl kurtardığını anlatan film, geniş ölçüde o dönemde kurtarılan Yahudi’lerle ve kurtaran diplomatlarla yapılan röportajlara yer veriyor. Filmde, Musevi kadın ve çocuk ağırlıklı trenlerde yaşanan zorluklar, birbirlerine sığınmaları ve Nazi askerlerine yakalanmamak için birkaç söz Türkçe öğrenmeye varan çabaları ele alınıyor.

AF-Media tarafından Almanya’ya getirilen film, Berlin ve diğer şehirlerdeki sinemalarda 10 Kasım’dan itibaren gösterime girdi.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up