Tüm Zamanların En İyi 10 Hint Filmi

Asya Sineması Keşfet Liste

awara

Avare (1951) Awaara

Efsanevi Avare filmi; Zeki Müren’den Sadri Alışık’a, Kemal Sunal’dan Cüneyt Arkın’a nice Yeşilçam starına ilham vermiş ve defalarca farklı versiyonları sinemaseverler ile buluşmuştur. Raj Kapoor, sevimli ve şaşkın bir hırsız olarak arzı endam eyliyor bu siyah beyaz filmde… Bir suçlunun çocuğunun yine suça itileceği ön yargısını taşıyan hakim Raghunath, masum bir adamı mahkum etmekten çekinmez. Ancak eşiyle arası bozulup çocukluğundan beri görmediği kendi öz oğlu Raj çulsuz bir hırsız olarak karşısına dikilince, kader tarafından dersini almış olacaktır. Kötü bir çocukluk geçiren Raj’a gelince, geçmişiyle ilgili onu mutlu eden tek şey çocuklu arkadaşı Rita’nın hatırasıdır. Genç bir avukat olan Rita, Raghunath’ın vesayetine geçmiştir ve yolları tekrar kesişir. Çocukluktan artakalan arkadaşça duygular yerini tutkulu bir aşka bırakır. Rita’nın gözüne girmek isteyen Raj, genç kadına vermek üzere Raghunath’tan bir kolye çalar. Sonuç olarak herkes kendini mahkemede bulduğunda Raghunath öz oğlunu keşfedecek ve kendi inançlarını sorgulamak zorunda kalacaktır. Avare, filmleri, dansları, komik sahneleri, mantıksız sekansları ve bazen de gerçekten insani bölümleri ile kelimenin ansiklopedik anlamında bir nostalji fırtınası vaadediyor.

____

Mughal-E-Azam

Mughal-E-Azam (1960)

Mughal İmparatoru Muhammed Akbar’ın tek oğlu ve varisi şehzade Salim ve sarayda yaşayan güzel köle kızı Anarkali birbirlerine aşık olur. Ancak, İmparator Akbar’ın böyle bir aşka izin vermeye hiç niyeti yoktur…

____

Guide (1965)

Film bir hırsızın hikayesini anlatır. Raju evli bir kadına aşık olur. Fakat hayatı trajik bir yola girer. Raju kadının parasını çalar ve hapse düşer. Zengin kız – fakir oğlan hikayesinin bir versiyonu.

___

Anand

Anand (1971) Kalbe Giden Yol

Doktor Bhaksar, tıp alanındaki başarılarının yanı sıra, yazar olarak da tanınan biridir. Ölümcül bir hastalıkla mücadele eden hastası Anand’ı anlattığı kitabıyla bir edebiyat ödülü bile kazanmıştır. Çok ağır bir kanserle yaşayan Anand, buna rağmen güleryüzlü ve neşeli olmayı başarmaktadır. Son günlerinin de tadını çıkarmaya çalışan Anand’ın en büyük destekçilerinden biri de doktoru Bhaksar’dır.

Sık sık geri dönüşler yaparak anlatılan hikayesiyle, hem seyirci hem de eleştirmenler tarafından oldukça beğenilen filmin başrollerinde Hint sinemasının ünlü oyuncuları yer alıyor. Rajesh Khanna, Amitabh Bachchan ve Sumita Sanyal’i izlediğimiz filmin yönetmeni ve senaristi ise Hrishkesh Mukherjee.

____

Bobby

Avarenin Oğlu (1973) Bobby

Bu defa roller değişmiş, zengin oğlan fakir kız teması işlenmiştir filmde. 18 yaşındaki zengin çocuğu Raja, ailesi tarafından ihmal edilen ve ilgi gösterilmeyen bir gençtir. Okulu bitiren Raja 16 yaşındaki Katolik bir kıza aşık olur. Evlenmek isterler ancak sınıf farkı nedeniyle Raja’nın ailesi duruma karşı çıkar. İki genç aşklarını sonsuza kadar yaşatmak için büyük bir mücadele verecektir.

_____

Sholay

Sholay (1975)

Emekli polis Thakur Baldev Singh küçük Ramgarh köyüne korku salan bir haydut çetesinin lideri olan Gabbar Singh’i yakalamak için Jaidev ve Veeru isimli iki mahkumla anlaşır. Gabbar Thakur’un tüm ailesini öldürür ve kollarını kestirir. Kendi başına intikam alamayan Thakur Baldev Singh Veeru ve Jaidev’i görevlendirir. İkili Gabbar Singh’i canlı yakalamayı ve onu Baldev Singh’e teslim etmeyi kabul eder. Ancak işler planlandığı gibi gitmez. Veeru yerli at arabası sürücüsü Basanti’ye aşık olur. Jai de Baldev Singh’in dul gelini Radha’dan hoşlanmaktadır. İşleri daha da kötüleştiren Gabbar’ın Jai ile Veeru’yu öldürmeye yemin edip Basanti’yi rehin alması olur. Ancak Jaidev ve Veeru o kadar zekidir ki hiçbir haydut onları yenemeyecektir.

____

Qayamat Se Qayamat Tak

Qayamat Se Qayamat Tak (1988)

1988 yapımı bir Aamir Khan filmi olan Qayamat Se Qayamat, kan davasını merkezine alan bir aşk filmi. Birlikte büyüyen iki gencin filizlenen aşkına aileler arasında başlayan kan davası gölge düşürür. Gençler çareyi kaçmakta bulur.

____

Saajan

Bir Aşk Üçgeni (1991) Saajan

Akash ve ailesinin evlatlık edindiği bir ayağı sakat olan Aman çok iyi arkadaştırlar… Fakat Aman sakatlığından utandığı için içine kapanık bir yapıya sahiptir.. Aman, Akash’a ve ailesine minnet borcu olduğunu düşünür ve Akash’ın mutlu olması için çok onemli bir sırrı herkesten saklar.

____

Hum Aapke Hain Koun...!

Hum Aapke Hain Koun…! (1994)

İki oğlu olan ailenin büyük oğluna, iki kızı olan ailenin büyük kızı istenir.. Gençler birbirini beğenir, söz kesilir. Bu arada evin küçük kızı ve küçük oğlan da birbirlerinden hoşlanır…

___

Cesur Yürek Gelini Alır

Cesur Yürek Gelini Alır (1995) Dilwale Dulhania Le Jayenge

Raj İngiltere’de yaşayan zengin, sorumsuz ve kaygısız bir Hindistanlıdır. Simran ise İngiltere’de yaşamasına rağmen Hint geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan bir ailenin kızıdır. İkisi, bir aylık Avrupa gezisi sırasında karşılaşırlar; didişme ve şakalarla başlayan arkadaşlıkları gezinin sonunda aşka dönüşür. Fakat birbirlerine aşık olduklarını anladıklarında artık çok geç olmuştur. Simran babasının Hindistan’daki arkadaşının oğlu ile evlenmek için yola çıkmıştır bile…

Film 800 hafta gösterimde kalma gibi bir rekora sahip, ayrıca ölmeden önce görmeniz gereken 1001 film listesinde de yer alıyor.

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up