Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Tuğrul Tülek’le Oyunculuktan Yönetmenliğe

Tuğrul Tülek ile oyunculuk ve yönetmenlik üzerine Beşiktaş’ta, Nimet Atasoy Cast Ajansı’nda kısa ama hoş bir röportaj gerçekleştirdik.

Yayınlandı

tarihinde

sema-tugrul

Sema Zahide Sadriler, Tuğrul Tülek

Röportaj: Sema Zahide Sadriler,  Fotoğraf: Atilla Sertbakan

Tiyatro, sinema ve televizyon. İşte bu üç mecrada da karşımıza çıkan yetenekli bir oyuncu Tuğrul Tülek. Onu sinemada en son ‘htr2b dönüşüm’ isimli bir korku filminde gördük. Bugünlerde ise ikinci kez bir tiyatro oyununda yönetmenlik koltuğuna oturdu. Yönetmenliğini üstlendiği ve Tiyatro Dot’ta sahnelenen ilk oyunu Öksüzler’in ardından bu kez Yüksek/Overspill’i yönetiyor.

Oyunun uyarlama ve çeviri görevini de üstlenen Tuğrul Tülek ile oyunculuk ve yönetmenlik üzerine Beşiktaş’ta, Nimet Atasoy Cast Ajansı’nda kısa ama hoş bir röportaj gerçekleştirdik.

Kısaca Tuğrul Tülek

Tuğrul Tülek 26 Eylül 1976’da doğdu. Uludağ Üniversitesi İngilizce öğretmenliği’ni bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi Konservatuar’ına girdi,Polonya Alexander Zelverowicz Zelverowicz State Theatre Academy’de 1 yıl okudu. 2007-2008 yılında Tiyatro DOT’un Kürklü Merkür oyununda “Naz” karakterini canlandırdı. Bu rol ona 12.Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu” adaylığı getirdi. Aynı yıl tüm Kürklü Merkür oyuncularıyla Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncuları Ödülleri’nde “Efes Pilsen Gençlik Özel Ödülü”nü paylaştı. 2007-2008 sezonunda ayrıca Tiyatro TEM’in “III.Riçırd Faciası” adlı oyununda da rol aldı. Tülek’in oynadığı sinema filmleri: İlkbahar Sonbahar, Başka Dilde Aşk, Bir Avuç Deniz, Bu Son Olsun, Htr2b-Dönüşüm.

tugrul-tulek (9)

—————————————————-

Sinema, dizi ve tiyatro oyunculuğu arasında sizin için en belirgin fark nedir? Kendinizi hangisinde daha rahat hissediyorsunuz?

Aslında temel olarak hepsi oyunculuk. Kendi mesleğinizi yapıyorsunuz, hepsinden çok büyük keyif alıyorum tabi ki. Ama herşeyden önce bizim asıl eğitimini aldığımız iş tabii ki tiyatro oyunculuğu. En keyif aldığım şey sahnede tiyatro oyunculuğu yapmak. Ama sinemayı da televizyonu da çok seviyorum. Yarattığınız işten memnun olduğunuz sürece hepsi size keyif veriyor.

Tiyatroda ikinci kez yönetmenlik koltuğuna oturdunuz. Oyunculuk ve yönetmenlik arasında nasıl bir bağ var? Sizi zorladığı zaman oluyor mu?

Her ikiside birbiriyle bağlantılı.Yönetmen oyuncuları bir şekilde yönlendiriyor, oyuncular yönetmene done veriyorlar. Sonuçta ikisi bir oyunu ortaya çıkarıyorlar. Bir oyunu ortaya çıkarırken çok önemi bir unsur. İşin her iki tarafında olmakta çok keyifli. Ama yönetmen tarafında olmak bir kere haz anlamında size daha fazla keyif veriyor. Ama biryandan da büyük bir sorumluluk herşeyi siz yönlendiriyorsunuz, herşeye karar vermek zorunda kalıyorsunuz. Bir hikayeyi anlatmak müthiş birşey ama diğer taraftanda büyük risk. Ama keyifli bir süreç. Yönetmenlik dışında adaptasyon, çeviri, uyarlama da bana ait. Sanki buraya ait bir hikaye gibi şeklinde tepkiler alıyoruz.

tugrul-tulek (14)

Sinema filmi yönetmeyi düşünüyor musunuz?

Bilmem. Bir kısa film yönetmenliği tecrübem oldu benim. Murat Şenöy diye bir yönetmen arkadaşımla birlikte geçen sene yönettik o filmi. Fenada tepkiler almadı. Herhalde birkaç kısa film denemesinden sonra birşeyler yaparım. Daha çok erken. Şu an sadece yazıyorum. Hikayeler, film senaryoları yazıyorum. Bir gün olursa süper olur.

Oynadığınız filmler içinde sizi en çok etkileyen hangisi oldu?

Açıkcası beni en çok etkileyen ‘htr2b Dönüşüm’ oldu. Hikayesi itibariyle de öyle. Türkiye’de gerçekten cinli perili korku filmleri izlemeye çok alışıktık biz. Ama ilk defa gerçekten insanı bir korku unsuru olarak ele alan bir filmdi. Maalesef çok değeri bilinmedi ve destek görmedi. Ama ben bu filmde olduğum için çok gurur duyuyorum ve ileride değerinin bilineceğini düşünüyorum. Beni en çok etkileyen müziğiyle, hikayesiyle, oyunculuklarıyla htr2b Dönüşüm oldu.

Normalde korku filmleriyle aranız nasıldır?

Çok iyi, ben çok iyi bir korku filmi izleyicisiyim. Oynamakta çok keyifli, tabii bizi çok yoran sahnelerde vardı ama bir korku filminde oynamak müthiş birşey.

Ufukta yeni sinema, dizi, tiyatro projeleri var mı?

Var birşeyler. Seri Reklam projemiz var. Çok yakında onun çekimleri başlayacak. Onun dışında tiyatroyla ilgili provalar başladı. Görüştüğümüz bir takım projeler var ama kesinleşmeden birşey demeyelim. Aslında bir sinema projesiyle el sıkıştık, yazın çekilecek. İkincisinin görüşmesi yapıldı. Ama genel olarak yapım aşamasındalar.

Geçenlerde sahnelenen Overspill’den bahsettik. Oyun hakkında etrafınızdan duyumlar aldınız mı?

Keyifli ve güzel geri dönüşler alıyoruz. Hikaye içinde aynı zamanda.

tugrul-tulek (10)

—————————————————

Röportajımızın sonunda Tuğrul Tülek’i daha yakından tanımak için kısa sorular sorduk. Bakın bize hangi cevapları verdi.

Kısa Sorular, Samimi Cevaplar

Favori yemeğiniz: Zeytinyağlılar

Favori İçeceğiniz: Su

Favori mekanınız: Popa, tiyatromuzun kafesi.

Favori filminiz: Aşk Zamanı

Favori şairiniz: Cemal Süreya, Edip Cansever

En sevdiğiniz huyunuz: İş anlamında sabırlıyım.

Örnek aldığınız sanatçılar: Jack Nicholson, Alpacino, Meryl Streep

Tuğrul Tülek’e içten açıklamaları nedeniyle Sinefesto ekibi olarak teşekkür ediyoruz.

[nggallery id=29]

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Spike Lee’den 11 Eylül Belgeseli Yolda

HBO ve HBO Max’te yayınlanacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ünlü Sinema Yönetmeni Spike Lee

Hollywood’un yıldız isimlerinden biri olan Spike Lee, 11 Eylül meselesini konu alacak “NYC Epicenters 9/11 → 2021½” belgeselinin hazırlığına başladı.

HBO Documentary Films ve usta isim Spike Lee yeni bir proje için bir araya gelecek. Genelde sosyal ve politik konular üzerine projeler geliştiren Lee, şimdi de Amerika tarihi için çok önemli olan 11 Eylül meselesini konu alacak yeni bir belgesel filmin hazırlığı içerisinde. 11 Eylül saldırısının yirminci yılına özel hazırlanacak belgesel, NYC Epicenters 9/11 → 2021½ ismiyle seyirci karşısına çıkacak.

Kapsamlı bir NYC belgeseli olacak film, 11 Eylül saldırısından sonra halkın nasıl bir dönemden geçtiğini ve güncel olarak COVID-19 üssü olan ülkenin salgın sürecindeki mücadelesini de konu alacak.

Daha önce birçok filme imza atmış Lee, meraklandıran belgesel filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenecek. HBO ve HBO Max‘te yayınlanacak filmin editörlüğünü ise Barry Alexander Brown ve Adam Gough yapacak.

Spike Lee son olarak festival ve ödül sezonunun dikkat çeken yapımlarından biri olan Da 5 Bloods filminin yönetmen koltuğuna oturmuştu.

Okumaya Devam Et

Film

George Clooney ve Julia Roberts Tekrar Bir Araya Geliyor

Filmde boşanmış bir çifti oynayacaklar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki yıldız isim George Clooney ve Julia Roberts yeni romantik komedi filmi “Ticket to Paradise” için tekrar bir araya gelecek.

Daha önce Ocean’s Eleven filminde başrolü paylaşan usta ikili George Clooney ve Julia Roberts yeni romantik komedi filmi için tekrar bir araya gelecek. Ticket to Paradise ismini taşıyacak filmi Ol Parker yönetecek.

Theodore Melfi tarafından kaleme alınan senaryo, boşanmış olan bir çiftin kızlarının evlenmesine engel olmak için Bali’ye gitmelerini konu alıyor.

Çekimlerine en kısa zamanda başlanması planlanan film, 2021 yılının sonlarına doğru gösterime girecek.

Okumaya Devam Et

Manşet

Çağatay Ulusoy’lu Kağıttan Hayatlar Filminden İlk Fragman Yayınlandı

12 Mart’ta Netflix’te!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Çağatay Ulusoy’un yer aldığı “Kağıttan Hayatlar” filminden ilk fragman yayınlandı.

Çağatay Ulusoy’un çöp toplayıcısı olarak yer aldığı Kağıttan Hayatlar filminden ilk fragman yayınlandı. Netflix‘te yayınlanacak olan filmin yönetmen koltuğuna Ayla, Müslüm, Türk İşi Dondurma gibi başarılı yapımların yönetmeni Can Ulkay oturuyor.

Behzat Ç. dizisinin senaristi Ercan Mehmet Erdem tarafından kaleme alınan filmde Ulusoy‘a Emir Ali Doğrul, Selen Öztürk, Ersin Arici ve Turgay Tanülkü eşlik ediyor. Merakla beklenen film, 12 Mart tarihinde Netflix‘te ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et

Popüler