TSA Dijital Arşivi Büyüyor

Günün Haberi Türkiye

“Türk Sineması Araştırmaları (TSA) Arşiv Veritabanı” dijital skalasını genişletiyor.

Türk sineması üzerine şimdiye kadar yapılmış en geniş Türk Sineması Araştırmaları (TSA) Arşiv Veritabanı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ile gelişiyor ve güncelleniyor.

Türk sinemasının mevcut birikimini bir link üzerinden inceleme imkânı sunan dijital arşivde şimdiye kadar çekilen filmlerin yanı sıra sinema ile ilgili yazılan tezler, makaleler, yayımlanan dergiler ve kitapların ayrıntılı künyelerine, filmlerin set fotoğrafları, lobileri, afişleri gibi çok sayıda görsel materyale ulaşmak mümkün. www.tsa.org.tr linki üzerinden güncelin de nabzını tutan sitede vizyona giren filmlerin eleştirileri, haberler, dosyalar, söyleşiler ve makaleler de yayımlanıyor.

TSA çalışmaları kapsamında bugüne kadar 4.000 civarı filmin özgün sinopsisi veritabanına aktarıldı. TSA ekibi filmleri yeniden izleyerek gerçekleştirdiği sinopsis yazımında karakter, mekân, araç, konu, müzik etiketlemeleri yaparak araştırmacılar, sinema yazarları ve akademisyenlerin ihtiyaç duydukları verilere daha kolay ulaşmalarını sağlıyor. Ayrıca filmlerin festivallerden aldıkları ödüllere de bu bağlantılar üzerinden ulaşılabiliyor.

Türk Sineması Araştırmaları, Türkçe ve İngilizce yaptığı yayında güncel haberler, film eleştirileri, dosyalar, söyleşiler ve özgün makalelere yer veriyor. Sadece geçmiş değil bugünün sinema gündemini de takip ederek sosyal medya hesaplarından araştırmacılara ve sinema severlere sunuyor. Arşiv ile ilgili gelişmeleri ve güncel yayınları takip etmek için www.tsa.org.tr  adresinin yanı sıra sosyal medya hesaplarını da takip edebilirsiniz.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up