Trump’ın Vize Kararına Akademi’den de Tepki Var!

Hollywood Manşet
Trump’ın Vize Kararına Akademi’den de Tepki Var!

Donald Trump’ın getirdiği vize yasağı, Asghar Farhadi’nin Oscar adayı İran filmi ‘Satıcı’nın ekibini törene katılmak için ülkeye girmekten men edebilir. Oscar Ödülleri’ni dağıtan Akademi, durumun “rahatsız edici” olduğunu açıkladı.

2012 yılında ‘Bir Ayrılık’la aynı dalda Oscar kazanan Asghar Farhadi’nin imzasını taşıyan ‘Satıcı’nın ekibinin törene katılamama ihtimali hakkında Oscarları dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada “Oscar ödüllü yönetmen Asghar Farhadi ve ‘Satıcı’nın ekibi, gelecek ay düzenlenecek Akademi Ödülleri’ne katılmak için ABD’ye girmekten dinleri ve ülkeleri nedeniyle men edilebilirler. Sinemacıların ve insan haklarının savunucuları olarak bu durumu çok rahatsız edici buluyoruz” denildi. Akademi ayrıca “Sınırları kaldıran ve tüm dünyadaki izleyicilerle iletişim kuran sinemayı ulusal, etnik ve dini farkları göz etmeden” kutladıklarının da altını çizdi.

Farhadi törene katılmayacağını haber sitelerine açıklamış, filmin başrol oyuncularından Taraneh Alidoosti sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Trump’ın politikalarını ‘ırkçı’ bulduğunu ifade edip, durum ne olursa olsun Trump’ın göçmen politikalarını protesto etmek için törene katılmayacağını belirtmişti.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up