TRT’den Çanakkale Savaşı Hakkında Yeni Dizi: Yüz Yıllık Mühür

Diziler

Çanakkale’de yüz yıl önce yazılan destan dizi oluyor. Tarihin en önemli zaferlerinden biri olan Çanakkale Destanı’nın isimsiz kahramanlarının hikayesini anlatacak olan Yüz Yıllık Mühür, 11 Temmuz’da TRT 1’da başlayacak.

Dizide işgalcilere karşı birlik olan gayrimüslim vatandaşların, fedakar kadınların ve cephedeki küçük yaştaki gençlerin yaşadıklarını konu alacak. Yönetmenliğini Mehmet Bahadır Er’in üstlendiği Yüz Yıllık Mühür’ün başrollerini Yiğit Özşener, Kemal Uçar, Barış Küçükgüler, Ali Akdal ve Yusuf Güney paylaşıyor. Dizinin her bölümünde farklı bir kahramanlık hikayesi anlatılacak.

ALİAĞA’DA SAVAŞ DÖNEMİNİ YANSITAN DEV SETLER KURULDU
Dizinin çekimlerine ev sahipliği yapan Aliağa’da savaş dönemini yansıtan dev setler kurulurken, dizi için son derece titiz bir çalışma yürütülüyor. 20 bölüm olarak tasarlanan dizinin çekimleri Kasım ayına kadar sürmesi planlanıyor.

Dizinin ilk çekimleri film setine dönüştürülen dev bir taş ocağında yapılıyor. Çanakkale savaşı döneminde İngiliz esir kampında her türlü işkence, eziyet, ağır hakaret ve aşağılamaya maruz kalan Osmanlı askerlerinin yaşadığı dramı anlatan ilk görüntüler sıcak havaya rağmen aralıksız çekiliyor.

ALİAĞA HALKINDAN DESTEK

Aliağa halkının da çekimlerine destek verdiği dizi için Aliağa’nın tarihi Osmanlı köyü Güzelhisar’da da bazı düzenlemeler yapıldı. Teknolojiden de faydalanılan dizinin çekimlerinde gerçekçi sahneler, daha ekranla buluşmadan, çekimleri sette izleyenleri bile savaş yıllarına geri götürüyor.

GÜNAY:1915 ÇANAKKALE’Yİ ANLATIYORUZ

Çekimler sırasında gazetecilere konuşan Proje Genel Koordinatörü Korhan Günay, “Çekimlerine başladığımız ‘Çanakkale Yüzyıllık Mühür’ adlı dizide 1915 Çanakkale’yi anlatıyoruz. 20 bölümlük bir dizi olacak. 5’er bölümlük konseptlerimiz var. İlk 5 bölümümüzde Çanakkale’nin genç kahramanlarını işliyoruz. Amacımız Çanakkale’deki isimsiz genç şehitlerimizin hikâyelerini ekrana yansıtmaktır. Çekimlerimizi Aliağa’da gerçekleştireceğiz, ancak kısmen İstanbul’da da çekimlerimiz olacak.” diye konuştu

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up