TRT Saraybosna Film Festivali ile İş Birliği Anlaşması İmzaladı

Manşet Türkiye

TRT, Saraybosna Film Festivali (SFF) ile iş birliği anlaşması imzaladı.

TRT Genel Müdürü Şenol Göka ile Festival Direktörü Mirsad Purivatra’nın imzaladığı anlaşma için düzenlenen tören, festivalin CineLink etkinliği kapsamındaki “TRT Endüstri Terası”nda gerçekleştirildi.

Törene katılan Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, sinema festivallerinin kültür tanıtımı bağlamında çok önemli olduğunu belirterek, “Çünkü (sinema), belgeseli, konulu filmi, kısa ve uzun filmiyle, sizin iç yüzünüzü açığa vuran bir sanat dalı. Kültürünüzü en iyi biçimde aktarabileceğiniz, güncel gelişmeler hakkında yorumda bulunabileceğiniz bir sanat dalıdır. İzleyicisi çok, ulaşabileceğiniz kitlesi çok geniştir.” dedi.

Türkiye’de sinema festivallerinin son dönemde büyük bir artış gösterdiğine dikkati çeken Erginay, İstanbul ve Antalya film festivallerinin, sinema dünyasında çok önemli yer edindiklerini dile getirdi.

Göka: “SFF etkili festivallerden birisi”

TRT Genel Müdürü Şenol Göka da uluslararası festivaller ve sanatsal etkinliklerin, uluslararası arenada son derece etkili olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Hem kamuoyu oluşmasında hem bundan sonraki kültürel alışverişin daha sağlıklı yürüyebilmesi için, karşılıklı ilişkiler açısından da oldukça önemli. Çok önemli gelişmelere vesile oluyor. Dolayısıyla SFF, bu alandaki etkili festivallerden birisidir. Yani böylesine bir festivali bir biçimde destekleyip, bu festivallerin hem seçiminde hem organizasyonunda etkili olabilmek ve bu etkiyi daha da artırabilmek, uzun süredir aklımızdaydı.”

Festivalle iş birliği yapmak için bir süredir alt yapının hazırlandığını ifade eden Göka, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Festivali düzenleyen komitenin, ekibin partneri ve festivalin düzenleyicilerinden biri olmak, dolayısıyla da bunu hem maddi anlamda hem ilişkiler anlamında desteklemek son derece önemli. Bugün attığımız imza bu partnerliğin imzasıydı. Bu partnerlik, biraz da maddi katkıyla söz konusu. Bu tür festivallerde, organizasyonlarda maddi katkıda bulunduğunuz zaman artık giderek daha fazla söz sahibi olmaya başlıyorsunuz ve mümkün olduğunca hem ülke tanıtımında hem karşılıklı ilişkilerde ve aktarılabilmesi düşünülen her konuda daha etkin hale geliyorsunuz.”

Şenol Göka, bugün sona erecek 22. Saraybosna Film Festivali’ne de katkıda bulunduklarını hatırlatarak, TRT Endüstri Terası’nı (Industry Terrace) açtıklarını ve bu bölümün çok büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Sinema profesyonellerinin buluşma noktası olan “teras” etkinliğine yoğun ilgi gösterildiğini aktaran Göka, şu değerlendirmede bulundu:

“Bosnalılar da bizim kamu yayıncısı olarak buraya özel ilgi göstermemizi hakikaten takdirle karşıladılar. Bundan sonra TRT’nin katkısıyla daha güçlü bir organizasyona imza atılacağı için sanırım daha da memnun olacaklar. Şimdiye kadar ufak tefek katkılar, destekler veya bir şekilde reklam ve sponsorluk türünden destekler yapılmış ama böylesine ortaklık ve birlikte çalışma için atölyeler oluşturma, ilk defa oluyor. Bundan sonraki yıllarda bir kamu yayıncısının böyle bir şeye imza atması ve bundan sonra daha güçlü festivaller düzenlenebilecek olması, biraz da onun sayesinde sanırım. Ülkemiz ve TRT açısından son derece önemli.”

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up