TRT Ev Sineması Bugün Saruhan ile Start Veriyor

Manşet Türkiye TV'de Sinema

TRT Ev Sineması dün akşam yapılan gala ile görücüye çıktı. Sinema camiasının birçok ünlü isminin katılımı ile gerçekleşen galada 33 filmin yapım, yönetim ve oyuncu kadrosu da hazırdı.

Toplantıda konuşan TRT Genel Müdürü Şenol Göka, projenin takdire şayan olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Arkadaşlarım çok güzel bir iş başardı ve hala başarmaya devam ediyor. Son zamanlarda TRT ekranlarıyla bir barışıklık sağlandı, TRT ekranlarına bir dönüş sağlandı.” dedi.

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren ise projenin daha önce başlatılması gerektiğini dile getirdi, projeden beklentilerini paylaştı: “Projeden iki beklentim var. Birincisi, bu projenin, sektörün geneline yayılması. Yani TRT projesi olarak kalmaması. İnşallah diğer tüm kanallara da yayılır ve sektörü canlandırır. İkincisi de projenin yapımcılarının, TRT yapımcısı olarak kalmaması ve uluslararası alanda projelere açılması. Dünyada en zor bulunan şey hikaye. Bizde ise hikaye sınırı yok.”

TRT TV Filmleri Direktörü Halid Şimşek de sektörün standartlarını geliştirme amacıyla yola çıktıklarını ve ekip olarak çok çalıştıklarını ifade etti.  Şimşek, “Senaryo geliştirme atölyelerinde, senarist arkadaşlarımız, senaryo doktorlarıyla birlikte çalıştılar ve senaryoları tekrar tekrar yazdılar. Yapım geliştirme atölyelerinde yapımcılarımız, New York Film Akademisi’nin desteğiyle, New York’tan gelen önemli yapımcılarla, 15 gün boyunca çalışma şansı yakaladılar. Uzun ve meşakkatli bir yoldu.” ifadesini kullandı.

Sinema Bugün Başlıyor!

Bugüne kadar çekilen 33 film, TRT 1 kanalında “TRT Ev Sineması” adında özel bir yayın kuşağında her perşembe ekranlara gelecek.

Proje kapsamında ilk olarak yarın, Emre Konuk’un yönettiği, “Saruhan İhanet Yarası” filmi, izleyiciyle buluşacak. Saruhan bugün saat 20:00’da ekranlara gelecek. Yönetmenliğini Emre Konuk’un üstlendiği filmin senaryosu ise Ramazan Ekmekçi’ye ait. 97 dakikalık filmin başrollerini İlker Kızmaz, Yurdaer Okur, Ahmet Mümtaz Taylan, Sinan Tuzcu ve Hakan Kurtaş paylaşıyor.

Saruhan filminin senaryosu aslen Adanalı olan grafiker ve web tasarımcısı Ramazan Ekmekçi’nin imzasını taşıyor. yönetmen Emre Konuk ise son filmi Çırak ile Antalya ve İstanbul Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü’ne layık görüldü.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up