TRT Destekli Oscar Adayı “Honeyland” Televizyonda İlk Kez Seyircileriyle Buluşacak

Günün Haberi Türkiye

TRT destekli Makedonya yapımı “Honeyland” (Bal Ülkesi) belgeseli ilk kez televizyonda yayınlanmaya hazırlanıyor.

92. Oscar Ödülleri‘nde “Yabancı Dilde En İyi Film” ve “En İyi Belgesel Film” kategorilerinde aday olarak gösterilen, Makedonya yapımı TRT destekli Honeyland belgeseli, TRT 2 ekranlarında seyircisiyle buluşmak için gün sayıyor.

Yönetmen koltuğuna Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov’un oturduğu 2019 yapımı belgesel film, ilk kez 15 Ağustos Cumartesi saat 21.30’da TRT 2 ekranlarında gösterilecek.

Girdiği festivallerden ödülle dönen belgesel film, ABD’de geçen yıl düzenlenen Sundance Film Festivali‘nde “Uluslararası Belgesel Film” dalında Jüri Özel Ödülü’ne layık görülürken, yönetmenleri Ljubomir Stefanov ile Tamara Kotevska Büyük Jüri Ödülü‘ne, görüntü ekibinden Fejmi Daut ile Samir Luma da Sinematografi Ödülü ‘ne layık görüldü.

Başrollerinde Hatidze Muratova, Nazife Muratova ve Hussein Sam’ın yer aldığı “Honeyland” Kuzey Makedonya’nın bir köyünde arıcılıkla uğraşan Hatidze’nin hayatını anlatıyor. Filmde Hatidze ve annesi yanlarına göçebe arıcıların taşınmasıyla bozulan düzenlerini yeniden sağlamak için mücadele veriyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up