Bizimle İletişime Geçin

TV

TRT Belgesel’in Sevilen Yapımı “Ulak” Alaska’da

TRT Belgesel ekranlarında seyirciyle buluşacak.

Yayınlandı

tarihinde

Tabiattaki yaşamın izini sürmek için her bölüm ayrı coğrafyalara seyahatler gerçekleştiren TRT Belgesel’in sevilen yapımı “Ulak”, yeni bölümünde Alaska’dan ekranlara gelirken, TRT Belgesel’in yeni yapımı “İnançlar ve Yaşamlar” ise dünyanın dört bir yanından en garip ritüeller ve ismini daha önce duymadığınız inanışlar ilk bölümüyle izleyicilerle buluşacak.

TRT Belgesel’in her bölümü merakla beklenen yapımlarından “Ulak”, sert ve zorlu coğrafyasıyla bilinen Alaska’da yeni bir serüvene çıkıyor. Yüzyıllarca Alaska’nın zorlu doğa koşullarında hayatlarını sürdürmüş Aleut yerlilerinin hayatlarını deneyimleyen Serdar Kılıç, ulaşılması güç ve tehlikeli bölgelerde tek başına çekimler gerçekleştiriyor. TRT Belgesel’in yeni yapımı “İnançlar ve Yaşamlar” programının ilk bölümünde ise, Santa Muerte inancı ve Aztek kültürü ölüler günü ritüeli ekranlara gelecek.

Serdar Kılıç’ın Alaska’da zorlu yaşam mücadelesi

Dünyanın en sert hava koşullarına sahip olan Alaska’da, Serdar Kılıç zorlu bir yolculuğa çıkıyor. Kış uykusuna geçmeden önce karnını doyurmak isteyen boz ayılarla karşı karşıya gelen ve avlanmak için bir mızrağa ihtiyaç duyan Kılıç, Aleut yerlilerinin ilkel yöntemlerine başvuruyor. Yaşam koşullarının hiç kolay olmadığı Alaska’da yaşayan canlılar, dağların ve buzulların etkisiyle sürekli sert hava koşulları içerisinde yaşam mücadelesi veriyor. Serdar Kılıç’ın da bu mücadeleye dahil olduğu “Ulak” Alaska bölümü, 30 Ekim Cumartesi saat 20.30’da TRT Belgesel ’de.

Suçluları ve çeteleri koruyan inanç “Santa Muerte”

TRT Belgesel’in yeni yapımı “İnançlar ve Yaşamlar” ilk bölümünde Santa Muerte inancını ekrana taşıyor. Meksika’da hem Aztek hem de İspanyolların sömürge ile dayattıkları bazı inanç ve kültür uygulamalarının zamanla bir inanışa dönüşmesiyle ortaya çıkan Santa Muerte’nin, Meksika çetelerini ve tüm suçluları koruduğuna inanılıyor. Belgeselin ilk hikayesinde Santa Muerte inancına bağlı olan kanser hastası Don Horge Seguar’in, kutsal Santa Muerte tapınağına gidip sağlık dilemesi aktarılacak. Tapınağa girmeden önce büyücü ayini yapılması, sonra arınma ve tanrılara haber verme ritüelinin gerçekleşmesi gerekiyor.

Ölüler günü ritüeli

Belgeselin ikinci hikayesinde ise Aztek kültürü ve inancının geçmişten günümüze kadar getirdiği ölüler günü ritüeli yer alıyor. Meksika toplumunda yer alan ölüler günü, her yıl düzenli olarak büyük bir festival ile kutlanıyor. Bu inanca sahip Marla, ölen kocası Ricardo’nun kemiklerini mezarından çıkaracak ve onu evine getirecek. Tüm aile de bu özel günde Ricardo için bir araya gelerek hep birlikte akşam yemeği yiyecek. Gecenin sonunda ise Ricardo’nun kemikleri tekrar mezarlığa konulacak.

Santa Muerte inancı ve Aztek kültürü ölüler günü ritüelini ekranlara taşıyacak “İnançlar ve Yaşamlar”, 31 Ekim Pazar saat 22.30’da TRT Belgesel ’de.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

17 Ocak 2022 Pazartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

17 Ocak 2022 Pazartesi akşamı televizyon filmleri.

Kanlı Kaçış (Heatstroke) – Beyaz TV Saat: 19.30 

Afrika’ya yapılan aile tatili yolculuğunda istemeden rotanın dışına çıkan bir bilim adamı, silah tüccarının vahşice saldırısı sonucunda hayatını kaybeder. Bilim adamının sevgilisi vahşi çöllerde kız kardeşi ile yapayalnız kalmıştır ve hem bu çölden çıkması hem de acımasız katillerden korunması gerekmektedir.

Kocan Kadar Konuş: Diriliş – Star TV Saat: 20.00 ve 22.30

Geleneksel Türk kızı kalıplarına ve nesiller boyu devam eden ‘Ne derler korkusuna’ meydan okuyan Efsun, hayatının aşkı Sinan’a evlenme teklif eder ve düğün süreci başlar. Ancak, her genç kızın kabusu, Efsun ve Sinan’ın hikayesine de gölge eder: Aileler.

Suikastçi (The Assassin’s Code) – Beyaz TV Saat: 21.15

Cleveland polis departmanında göreve başlayan çaylak dedektif Michael, rahmetli babasının gölgesinden çıkmak için çabalamaktadır. Michael’ın babası, o çocukken uyuşturucu skandalından hüküm görmüş bir dedektiftir. Babasının meslekten men edilmesine neden olan skandalı sorma imkanı bulamayan Michael, hayatını onun gölgesi altında yaşamaktan fazlasıyla bunalmıştır. Şimdi ise babasının gölgesinden kurtulmak ve kendini katılmak için eline büyük bir fırsat geçer. Soruşturma ilerledikçe davanın asıl yüzünü öğrenen Michael, bu süreçte gerçeklerin ortaya çıkmasını önlemeye çalışan suikastçılarla savaşmak zorunda kalır.

Çok Şey Bilen Adam (The Man Who Knew Too Much) – TRT 2 Saat: 22.00

“The Man Who Knew Too Much” (Çok Şey Bilen Adam), tatildeyken tanık olduğu cinayet nedeniyle başı belaya giren bir adamın hikayesini konu ediniyor. Alfred Hitchcock’un yönettiği film, bu akşam 22.00’de TRT 2’de.

Savaş Gemisi (Battleship) – Kanal D Saat: 23.30

Teğmen Alex Hopper, Amerikan ordusuna bağlı John Paul Jones savaş üssünde görevli bir subaydır. Hopper’ın ağabeyi Stone ise USS Sampson üssünün komutanıdır. Alex Hopper orduda görevli fizyoterapist Sam ile nişanlıdır ve Sam’in babası da iki erkek kardeşin kumandanı olan Amiral Shane’dir. Bu ekip dünyayı tehdit eden süper güçlere karşı üç koldan, denizden, karadan ve havadan büyük bir hayatta kalma mücadelesi verecektir.

Okumaya Devam Et

Diziler

Marvel Dizisi “Moon Knight”tan İlk Görüntüler Yayınlandı

Dizinin başrolünde “Oscar Isaac” var.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Marvel’ın Oscar Isaac’li yeni dizisi “Moon Knight”tan ilk görüntüler seyircinin beğenisine sunuldu.

Disney+ ekranlarında seyirciyle buluşacak Oscar Isaac‘li Marvel dizisi “Moon Knight“tan ilk görüntüler yayınlandı. Jeremy Slater tarafından yaratılan diziyi Mohamed Diab yönetti. Merakla beklenen dizide Isaac‘e ise Ethan HawkeGaspard Ulliel ve May Calamawy eşlik ediyor.

Yayın tarihi henüz belli olmayan dizinin konusu şu şekilde: Batman’in Marvel verisyonu da diyebileceğimiz Moon Knight karakteri eski bir ABD askeri ve boksör. Mısır’da ölüme terk edildilten sonra Ay Tanrısı’nın himayesine giren Marc Spector, Khonsu adındaki bu Tanrı’nın dünyadaki temsilcisi olur.

Okumaya Devam Et

TV

“TRT 1” 2021 Yılını Zirvede Kapattı

Dizileri ile en çok izlenen kanal “TRT 1” oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İddialı yapımlarıyla izleyicinin gözdesi olmayı başaran TRT 1, 2021 yılında Tüm Kişiler, AB Grubu ve ABC1+20 Yaş olmak üzere tüm kategorilerde izleyici sayısını artırarak en çok yükselen ve izlenen kanal oldu.

Televizyon İzleme Araştırmaları (TİAK) tarafından 2021 yılı televizyon izlenme raporu açıklandı. Ölçüm sonuçlarına göre Prime Time’da AB ve ABC1 kategorisinde açık ara zirvede olan TRT 1, 2021 yılı ilk 100 ortalama program listesinde ise AB Grubunda Teşkilat 1’inci, Masumlar Apartmanı 2’nci ve Uyanış Büyük Selçuklu da 3’üncü sırada yer aldı.

TRT 1, Prime Time (PT) tüm reyting kategorilerinde 2020 yılına göre %60’dan fazla seyircisini artırarak yeni bir rekora imza attı.

AB ve ABC1’in birincisi TRT 1

Teşkilat, Gönül Dağı, Alparslan Büyük Selçuklu, Masumlar Apartmanı, Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı, Kıbrıs Zafere Doğru gibi reyting rekorları kıran dizileriyle izleyiciyi ekrana kilitleyen, her hafta reytinglerde zirveye oturan TRT 1, 2021 reyting sonuçlarına göre Prime Time’da AB Grubu ve ABC1+20 Yaş kategorilerinde 1’inci, tüm kişilerde ise 2’nci sırada yer aldı.

İlk 100’ün birincisi “Teşkilat”

TRT 1 dizileri 2021 yılı ilk 100 ortalama program sıralamasında da AB Grubu ve ABC1+20 Yaş kategorilerinde zirvede yer aldı. Buna göre AB grubunda Teşkilat 1’inci, Masumlar Apartmanı 2’nci, Uyanış Büyük Selçuklu ise 3’üncü sırada yer alarak TRT 1 dizileri ilk üç sırayı kapatmış oldu.

ABC1+20 Yaş grubunda da yine aynı başarıyı sürdüren TRT 1 , 2021 yılı ilk 100 ortalama programlar sıralamasında ilk 10 program arasında “Teşkilat”, “Alparslan Büyük Selçuklu”, “Uyanış Büyük Selçuklu”, “Masumlar Apartmanı” ve “Gönül Dağı” olmak üzere 5 dizi ile yer alarak büyük başarıya ulaştı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler