TRT Belgesel Ödülleri Festivali Yarın Başlıyor!

Festivaller Genel Manşet

Yarın başlayacak festivalde  38 finalist film arasından ödül kazanacak yapımları belirleyecek seçici kurul üyeleri arasında Ali Murat Güven, Prof.Dr. Bülent Çaplı, Cengiz Semercioğlu, Ertuğrul Karslıpğlu, Hülya Uçansu, Kudret Büyükcoşkun, Özer Bereket, Tülin Ersöz, , Tülay Yavuz, Osman Sınav, Yeşim Ustaoğlu, Yüksel Aksu gibi sinema-tv dünyasının ünlü isimleri yer alıyor.

Film gösterimleri  9 – 10 – 11 –  12 ve 13 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul Modern Sanat Müzesi Sinema Salonu – Karaköy, Notre Dame De Sion Fransız Lisesi Gösteri Salonu ve TRT İstanbul Harbiye Radyoevi’nde gerçekleştirilecek. TRT Belgesel Günleri’nin açılış filmi ise  ABD’li yönetmen Richard Rowley‘in “Dirty Wars” adlı belgeseli olacak. Sundance Film Festivali’nde “En İyi Sinematografi” ödülünü alan belgesel Türkiye’de ilk kez TRT Belgesel Günleri’nde belgeselseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

9-13 Mayıs TRT Belgesel Günleri’nde gösterimi yapılacak finalist filmler şöyle:
ULUSLARARASI KATEGORİ

  – Sofia’s Last Ambulance / Poslednata lineika na Sofia  Ilian Metev / Almanya
  – Poem of Death / Poule des doods Astrid Bussink / Hollanda
  – Another Nıght on Earth / Otra Noche en la Tıerra Davıd / munoz / İspanya
  – Sleepless Nights / Layali Bala Noom Eliane Raheb / Lübnan
  – Seconds of Lead / SANYE HA YE SORBI Seyyed Reza Razavi / İran
  – Trucker and the Fox / RANANDE VA ROOBAH ARASH LAHOOTI /  İran
  – CHAR… The No-Man’s Island Sourav Sarangi / Hindistan
  – Tea or Electricity / le thé ou l’électricité Jérôme le Maire / Belçika
  – When Bubbles Burst / HANS PETTER MOLAND / Fransa
  – Entangled / Uwiklani / Lidia Duda / Polonya
  – Siria 2.0 – La Battaglia di Aleppo / Amedeo Ricucci / İtalya
  – Who Will Be a Gurkha / Kesang Tseten / Nepal
  – Rawer / Rauwer Anneloek Sollart / Hollanda
  – Matthew’s Laws / De regels van Matthijs Marc Schmidt / Hollanda
  – In The Shadow Of The Sun / Harry Freeland / İngiltere

  ULUSAL PROFESYONEL KATEGORİ

  – DOM / Halil Aygün
  – BOĞAZİÇİ BALIKLARI / Bahriye Karadayı Dal / Burak Dal
  – sUF-İ / Fatih Sezgin
  – SİİRT’İN SIRRI / İnan Temelkuran
  – İSKOÇYA’DAN GELEN ARMA / Erhan Cerrahoğlu
  – GURBET PASTASI / Ayşe Funda Aras
  – GÜNDÖNDÜ / Nejla Demirci
  – TUTKU: MERİÇ SÜMEN / Mehmet Şafak Türkel
  – DEVASA YAPBOZ: OINOANDALI DIOGENES’İN EPİKUROSÇU YAZITI / Nazım Güveloğlu

  ULUSAL AMATÖR KATEGORİ

  – BİR ÜMİT / Gökhan Akşemeş, Umut Kayacan, Ayberk Karakurum
  – 45 GÜN / Ömer Güneş
  – FİNNEN – OZAN / GÖkhan Evecen
  – HAYVAN ÇİFTLİĞİ / Haşim Sezgin Kılıç / Burak Koçak
  – İŞKENCEYİ GÖRDÜK / Cenk Örtülü / Zeynep Koç
  – GÖL / Çağatay Ankaralı
  – KEFENİN CEBİ / Sevgi Çoban
  – UNUTULMUŞLAR ADASI / Cansu Şahin
  – OTURAK / Murat Aytaş
  – HÜRRİYET MİMARI / Azime Cantaş
  – BÛKÊN BİN XETTÊ (SINIRIN ÖTESİNDEKİ GELİNLER) / Mustafa Uluç
  – SAKLI DİL / Kenan Özer
  – ENGELLER SONA ERSİN / Sevilnaz Altunbaş

  – REFİKA / Özge Deniz Özker

  TRT BELGESEL ÖDÜLLERİ ONUR ÖDÜLÜ

TRT Belgesel Ödülleri Onur Ödülü ise Türkiye belgeselciliğinin gelişimine yaptığı  katkılarından dolayı yönetmen Hasan Özgen‘e verilecek.

Festival ile ilgili tüm ayrıntılara  www.trtbelgesel.com adresinden ulaşılabilir.

© Sinefesto | Emre Karakuş

trt

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up