TRT Belgesel Günleri ‘Mülteci Çocukların Günlükleri’ İle Başladı

Etkinlikler Manşet

TRT’nin düzenlediği, “8. TRT Belgesel Ödülleri ve Belgesel Günleri” Harbiye’deki TRT İstanbul Radyoevi binasındaki açılış töreni ile başladı.

Törende konuşan TRT Genel Müdür Yardımcısı Dr. Zeki Çiftçi, TRT olarak Türkiye’de belgeselciliği daha ileri bir noktaya taşımak için çabaladıklarını ve bu çabayı kamu yayıncılığının bir gereği olarak gördüklerini ifade eden Çiftçi, “Burada önemsediğimiz nokta ise belgesel üretiminde yaratıcı yaklaşımları, yeni düşünceleri desteklemek ve teşvik etmek. Bunu yaparken de dünyanın dört bir köşesinden profesyoneller ve yönetmenleri buluşturan bir platform kurmak ve deneyim paylaşımına imkan sağlamaktır. Çünkü biz kültürün tüm insanlığın malı olduğuna ve paylaşılması gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

this-is-exile-ABDU-02

Bu yıl ödüllere 47 ülkeden 427 film başvurdu. Etkinlik açılışında, Emmy ödüllü yönetmen Mani Y. Benchelah’ın “Sürgün: Çocuk Mültecilerin Günlükleri” belgeseli Türkiye’de ilk kez gösterildi.

Suriye’de yaşanan iç savaş sonrası komşu Lübnan’a kaçmak zorunda kalan mülteci çocukların hikayesini anlatan ve bir yıldan uzun bir sürede çekilen belgesel, çocukların hayat hikayelerini kendi sözleriyle anlatıyor.

Belgeselin yapımcısı Charly W. Feldman gösterimin ardından konukların sorularını cevapladı. Belgeselin savaşı ve yaşananları siyasilerin ve yetişkinlerin gözünden değil çocukların gözünden aktarmaya çalıştığını söyledi.

8. TRT Belgesel Günleri kapsamında film gösterimleri 12, 13, 14 ve 15 Mayıs’ta Harbiye’deki TRT İstanbul Harbiye Radyoevi ve Notre Dame de Sion Fransız Lisesi gösteri salonları ile Beyoğlu’ndaki Akbank Sanat ve Tünel’deki Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezinde yapılacak.

Film gösterimlerinin yanı sıra TRT İstanbul Radyoevi bahçesinde açık hava konseri ve belgesel buluşmaları gibi etkinlikler de düzenlenecek.

Halka açık ve ücretsiz olacak etkinlikler 16 Mayıs Pazartesi günü TRT Tepebaşı Stüdyolarında gerçekleştirilecek ödül töreni ve gala özel programıyla sona erecek.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up