Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

TRT Belgesel Günleri, İstanbul Modern Sinema’da

Yayınlandı

tarihinde

cinema komunisto turajlic

İstanbul Modern Sinema, TRT Belgesel Günleri çerçevesinde, Balkan ülkelerinden 11 filmden oluşan bir program sunuyor.

Bosna Savaşı’nın etkilerini geçmişten günümüze çeşitli yönleriyle ele alan belgesellerin yanı sıra, Macaristan’dan Slovenya’ya, Türkiye’den Hırvatistan’a uzanan filmler gündelik yaşamdan etkileyici kesitler sunuyor. Filmlerin yönetmenleri de gösterimlere katılarak söyleşiler gerçekleştirecekler.

———-

Allahın Her Günü Atlar Koşuyor (Every Day Of Allah Horses Run)

Yönetmen: Anna Kis

Yapım Yılı: 2012

Süre: 63′

Belgesel, günlük yaşamdan küçük ölçekli sahneler vasıtasıyla Budapeşte’nin Müslüman toplumunun entegrasyonunun büyük ölçekli sorunlarını ele alıyor.

———-

Komünist Sinema (Cınema Komunısto)

Yönetmen: Mila Turajlic

Yapım Yılı: 2010

Süre: 101′

Komünist Sinema, bizi, Tito’nun film endüstrisinin kalıntıları üzerinden, Yugoslavya’nın yükselişi ve çöküşünü inceleyen bir yolculuğa çıkartıyor.

———-

Hayatımın Rolü (Žıvotna Uloga)

Yönetmen: Nadja Mehmedbasic

Yapım Yılı: 2012

Süre: 60′

Bosna Savaşı döneminde ayaklarını kaybeden bir oyuncunun (Nermin Tulic) yaşama ve direnme azmiyle, sahnelenmesi yarım kalmış bir oyunu yeniden oynaması ekseninde, hayatın insana verdiği cesarete, sevginin ölçülemez güzelliğine ve gücüne tanıklık eden, herkesin yaşayabileceği gerçek bir hikâye…

———-

Bu Şehir Kimdir? (Who’s That Cıty?)

Yönetmen: Maria Averina

Yapım Yılı: 2012

Süre: 26′

45’ten fazla çekim günü… 30 saati aşan görüntü kaydı… Şehrin 5000’den fazla yakın çekim görüntüsü… Başkentin vatandaşları ve misafirleri ile yapılan 100 röportaj… Metin yazarının 36 ay yaptığı ön araştırma… Tüm bunlar 30 dakikadan kısa bir süreye toplandı. Sofya ve onun halkına ithaf edilmiş “Bu Şehir Kimdir?”, varolduğu 7000 yıl içinde şehir hakkında yapılan en büyük sinemasal belge.

———-

Uzun Tatil (The Long Vacatıon)

Yönetmen: Damjan Kozole

Yapım Yılı: 2012

Süre: 80′

Slovenya’nın bağımsızlığını kazanmasından yarım yıl sonra, Şubat 1992’de kimlikleri aynı kaderi paylaşan 20.000 kişiyle birlikte tüm devlet kayıtlarından silinen üç gencin hikayesi…

———-

İskenderiyeliler (Aleksandrınke)

Yönetmen: Metod Pevec

Yapım Yılı: 2012

Süre: 95′

İskenderiyeliler, üzücü ve hemen hemen tamamen kadınların başrolünde olduğu bir göçü mercek altına alıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan önce yoksulluk ve faşist asimilasyon politikası yüzünden, o zamanlar zengin ve kozmopolit bir şehir olan İskenderiye’ye sütanne, çocuk bakıcısı ve hizmetçi olarak çalışmak üzere giden Sloven kadınların hüzünlü öyküsünü anlatıyor. Onların ilginç ve bazen trajik hikayeleri, feminizmin adı bile bilinmezken, kadınların zaman zaman nasıl meydan okuyabildiklerini gösteriyor.

———-

Bir Gerçek, Bir Roman, Bir Film

Yönetmen: Yıldırım Eskici

Yapım Yılı: 2012

Süre: 44′

Kendisi de bir Balkan göçmeni olan ünlü yazar Necati Cumalı, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş sürecindeki Balkanları “Viran Dağlar” adlı romanında anlatır. Roman, 2005 yılında uluslararası bir ortak yapım olarak televizyona uyarlanır ve yayınlanır. “Bir Gerçek, Bir Roman, Bir Film” adlı belgesel, Balkan Savaşları ve sonrasındaki tarihsel gerçekleri, gerçekliğin romana yansımasını ve romandaki konu ve karakterlerin filmde yer alış biçimini ele alıyor.

———-

Sessiz Olmaz  (Selim Sesler)

Yönetmen: Pelin Asal

Yapım Yılı: 2011

Süre: 30′

“Sessiz Olmaz”, ünlü klarnet ustası Selim Sesler’in doğduğu yer olan Edirne-Keşan’dan başlayarak, İstanbul’a gelişini, yaptığı müzikleri, birlikte çalıştığı, tarzıyla etkilediği kişilerin ve kendisinin anlatımlarıyla aktarılıyor.

———-

Asla Eve Dönmek Yok (Nachı Palem Khere)

Yönetmen: Sami Mustafa

Yapım Yılı: 2010

Süre: 56′

Belgesel, 1999 yılında başlayan Kosova’daki çatışmalarda evlerini kaybederek kaçan ve 2000 yılında Plementina kentinde bir geçici toplu barınağa yerleştirilen Roman, Aşkali ve Mısırlı ailelerin 10 yıllık eve dönüş sürecinin hikayesini anlatıyor.

———-

Sessiz Balkanlar (Sılent Balkans)

Yönetmen: Andreas Apostolidis

Yapım Yılı: 2012

Süre: 27′

Belgesel, 20.yüzyılın sonunda Balkanları dönüştüren dramatik değişimlerin ortasında kalan sıradan insanların hayatlarını anlatıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde neredeyse dört asır geçirdikten sonra, farklı etnik ve dini grupların birlikteliklerinin, yükselen milliyetçilik ve başlayan çatışmalarla nasıl sonlandığına yanıt arıyor.

———-

Kral (Kralj)

Yönetmen: Dejan Acimovic

Yapım Yılı: 2012

Süre: 75′

1991 yılında Hırvatistan’daki savaş sırasında ölümden dönen, bir bacağını kaybeden, ancak güçlü yapısı ve yaşama sevgisiyle yeniden yaşama tutunarak spor tarihinde beş kere peş peşe dünya rekorunu kıran tek sporcu olan Darko Kralj’ın (Kral) ilginç yaşam öyküsü…

———-

© Sinefesto | Özlem Kaya

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Köprüde Buluşmalar 3. Fragman Atölyesi’ne Katılacak Kurgucular ve Yapımcılar Belirlendi

“Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında, Avrupa Birliği’nin finansmanı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen Köprüde Buluşmalar’ın üçüncü “Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar, 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamındapost-prodüksiyon aşamasında veya tamamlanmış filmlere yönelik Fragman Atölyesi’nin üçüncüsünü gerçekleştiriyor. 2017 yılı içerisinde Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen atölye, bu yıl 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Mattepost Post Prodüksiyon ve Fragman House’un ev sahipliğinde yapılacak. Filmlerin tanıtımı ve pazarlanması için vazgeçilmez malzemelerden biri olan fragmanın yapım aşamasının önemini vurgulamayı ve Türkiye’de yüksek kalitede fragman üretimini artırmayı hedefleyen atölye, aynı zamanda kurgucuların fragman yapımında uzmanlaşmasına destek olmayı da amaçlıyor.

Atölye kapsamında yönetmen ve kurgucu Eytan İpeker, seçilen filmlerin kurgucularıyla çalışacak. Film sektöründe pazarlama ve dağıtım alanında çalışan Derya Yanmış ise yapımcılar ile brief çalışmaları yapacak. Ayrıca dizilerin fragman kurguları konusunda son yıllarda çalışmalar yapan Fırat Terzioğlu da kurgucular ile deneyimlerini paylaşacak.

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK KURGUCULAR

 • Erhan Örs
 • İlay Arıkan
 • Nezihe Atun
 • Tuvana Simin Günay

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK FİLMLER

 • Boşlukta (yön. Somnur Vardar)
 • Maffy’s Jazz (yön. Deniz Yüksel Abalıoğlu)
 • Sardunya (yön. Çağıl Bocut)
 • Yaban (yön. Tareq Daoud)Okumaya Devam Et

Etkinlikler

MIKTA Film Haftası Başlıyor

MIKTA Film Haftası 24 Kasım günü başlıyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Panora AVM’deki tüm gösterimleri ücretsiz olacak “MIKTA Film Haftası” 24 Kasım’da başlıyor.

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Kore Kültür Merkezi ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak ev sahipliği ve Avustralya Büyüleçiliği, Meksika Büyükelçiliği ve Endonezya Büyükelçiliği’nin işbirliği ile düzenlenen MIKTA Film Haftası başlıyor. Ankara Panora AVM’de gerçekleşecek  tüm gösterimler ücretsiz olacak.

İşte festivalin programı şu şekilde:

24 Kasım 2021 Çarşamba

 • 18:30 Kokteyl
 • 19:00 – 19:30 Konuşma ve etkinlik tanıtımı
 • 19:30 – 21:30 Türk filmi “Af” gösterimi
 • 21:30 – 22:30 Yönetmeni Cem Özay ile buluşma

25 Kasım 2021 Perşembe

 • 19:30 Avustralya filmi “The Dressmaker” gösterimi

26 Kasım 2021 Cuma

 • 19:30 Meksika filmi “Noche de Fuego” gösterimi

27 Kasım 2021 Cumartesi

 • 14:00 Türk filmi “Mavzer” gösterimi
 • 17:00 Endonezya filmi “Sultan Agung” gösterimi
 • 19:30 – 20:30 Kokteyl

28 Kasım 2021 Pazar

 • 13:30 – 14:00 Kokteyl ve Konuşma
 • 14:00 Kore filmi “Escape from Mogadishu” gösterimi
 • 16:00 – 16:30 Hediye çekilişi
 • 17:00 Kore filmi “Operation Chromite” gösterimi

Ankara Panora AVM Cinemaximum Salon 5

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Esenler’den Hümayun Erşadi’ye Onur Ödülü

Uluslararası Onur Ödülü, İranlı ünlü oyuncu Homayoun Ershadi’ye takdim edilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hümayun Erşadi

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Esenler Film Günleri kapsamında verilecek Uluslararası Onur Ödülü, usta yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin Cannes’da Altın Palmiye kazanan Kirazın Tadı filminin başrol oyuncusu, İranlı ünlü oyuncu Homayoun Ershadi’ye takdim edilecek.

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 11 – 14 Kasım tarihlerinde ikincisi düzenlenecek Esenler Film Günleri’nde uluslararası dalda Onur Ödülü verilecek isim belli oldu. Bu yılki ödül, dünyaca ünlü usta yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin Cannes’da Altın Palmiye kazanan “Kirazın Tadı – Tam-ı Gilas” filminin başrol oyuncusu İranlı oyuncu Homayoun Ershadi’ye takdim edilecek.

1947 yılında İran’ın İsfahan şehrinde doğan Humayoun Ershadi, İtalya’da mimarlık okudu ve uzun yıllar mimar olarak çalıştı. Kirazın Tadı filmiyle Türkiye’de de büyük üne sahip olan usta oyuncu, aynı zamanda dünya sinemasının büyük ustaları arasında yer alan İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin yanı sıra, ülkenin diğer önemli yönetmenlerinden Dariush Mehrjui ile de aynı filmde çalıştı. Alejandro Amenábar, Anton Corbijn ve Kathryn Bigelow gibi dünyaca ünlü ödüllü yönetmenlerle uluslararası projelerde yer alan Ershadi, Marc Forster imzalı “Uçurtma Avcısı” filminde de baba rolüyle büyük kitlelerin beğenisini kazandı. 

Ulusal daldaki Onur Ödülleri bu yıl Türk sinemasına sağladıkları büyük katkılar nedeniyle, 200’e yakın filmde canlandırdığı başarılı karakterle yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda ödülle dönen, usta oyuncu Hülya Koçyiğit ve Türk sinema eleştirmenliği ve tarihçiliğinin önemli isimlerinden Burçak Evren’e verilecek. Ödüller, 11 Kasım Perşembe akşamı gerçekleştirilecek Esenler Film Günleri’nin açılış gecesinde takdim edilecek.

Kısa Film Yarışması Başvuruları Sürüyor

Öte yandan Esenler Film Günleri kapsamında düzenlenen kısa film yarışması başvuruları devam ediyor. Yarışmada birinciliği elde eden filme 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye ise 5 bin TL ödül verilecek. Adaylar yarışmaya 15 dakikalık süreyi aşmayan bir filmle katılma hakkına sahipler.Yarışmada dereceye giren diğer filmler de unutulmayacak. İlk 10’a girip finalist olarak yarışan ancak dereceye giremeyen 7 filme motivasyon desteği olarak 2’şer bin TL’lik gösterim telifi takdim edilecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler