TRT Belgesel Günleri, İstanbul Modern Sinema’da

Etkinlikler Genel Manşet

cinema komunisto turajlic

İstanbul Modern Sinema, TRT Belgesel Günleri çerçevesinde, Balkan ülkelerinden 11 filmden oluşan bir program sunuyor.

Bosna Savaşı’nın etkilerini geçmişten günümüze çeşitli yönleriyle ele alan belgesellerin yanı sıra, Macaristan’dan Slovenya’ya, Türkiye’den Hırvatistan’a uzanan filmler gündelik yaşamdan etkileyici kesitler sunuyor. Filmlerin yönetmenleri de gösterimlere katılarak söyleşiler gerçekleştirecekler.

———-

Allahın Her Günü Atlar Koşuyor (Every Day Of Allah Horses Run)

Yönetmen: Anna Kis

Yapım Yılı: 2012

Süre: 63′

Belgesel, günlük yaşamdan küçük ölçekli sahneler vasıtasıyla Budapeşte’nin Müslüman toplumunun entegrasyonunun büyük ölçekli sorunlarını ele alıyor.

———-

Komünist Sinema (Cınema Komunısto)

Yönetmen: Mila Turajlic

Yapım Yılı: 2010

Süre: 101′

Komünist Sinema, bizi, Tito’nun film endüstrisinin kalıntıları üzerinden, Yugoslavya’nın yükselişi ve çöküşünü inceleyen bir yolculuğa çıkartıyor.

———-

Hayatımın Rolü (Žıvotna Uloga)

Yönetmen: Nadja Mehmedbasic

Yapım Yılı: 2012

Süre: 60′

Bosna Savaşı döneminde ayaklarını kaybeden bir oyuncunun (Nermin Tulic) yaşama ve direnme azmiyle, sahnelenmesi yarım kalmış bir oyunu yeniden oynaması ekseninde, hayatın insana verdiği cesarete, sevginin ölçülemez güzelliğine ve gücüne tanıklık eden, herkesin yaşayabileceği gerçek bir hikâye…

———-

Bu Şehir Kimdir? (Who’s That Cıty?)

Yönetmen: Maria Averina

Yapım Yılı: 2012

Süre: 26′

45’ten fazla çekim günü… 30 saati aşan görüntü kaydı… Şehrin 5000’den fazla yakın çekim görüntüsü… Başkentin vatandaşları ve misafirleri ile yapılan 100 röportaj… Metin yazarının 36 ay yaptığı ön araştırma… Tüm bunlar 30 dakikadan kısa bir süreye toplandı. Sofya ve onun halkına ithaf edilmiş “Bu Şehir Kimdir?”, varolduğu 7000 yıl içinde şehir hakkında yapılan en büyük sinemasal belge.

———-

Uzun Tatil (The Long Vacatıon)

Yönetmen: Damjan Kozole

Yapım Yılı: 2012

Süre: 80′

Slovenya’nın bağımsızlığını kazanmasından yarım yıl sonra, Şubat 1992’de kimlikleri aynı kaderi paylaşan 20.000 kişiyle birlikte tüm devlet kayıtlarından silinen üç gencin hikayesi…

———-

İskenderiyeliler (Aleksandrınke)

Yönetmen: Metod Pevec

Yapım Yılı: 2012

Süre: 95′

İskenderiyeliler, üzücü ve hemen hemen tamamen kadınların başrolünde olduğu bir göçü mercek altına alıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan önce yoksulluk ve faşist asimilasyon politikası yüzünden, o zamanlar zengin ve kozmopolit bir şehir olan İskenderiye’ye sütanne, çocuk bakıcısı ve hizmetçi olarak çalışmak üzere giden Sloven kadınların hüzünlü öyküsünü anlatıyor. Onların ilginç ve bazen trajik hikayeleri, feminizmin adı bile bilinmezken, kadınların zaman zaman nasıl meydan okuyabildiklerini gösteriyor.

———-

Bir Gerçek, Bir Roman, Bir Film

Yönetmen: Yıldırım Eskici

Yapım Yılı: 2012

Süre: 44′

Kendisi de bir Balkan göçmeni olan ünlü yazar Necati Cumalı, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş sürecindeki Balkanları “Viran Dağlar” adlı romanında anlatır. Roman, 2005 yılında uluslararası bir ortak yapım olarak televizyona uyarlanır ve yayınlanır. “Bir Gerçek, Bir Roman, Bir Film” adlı belgesel, Balkan Savaşları ve sonrasındaki tarihsel gerçekleri, gerçekliğin romana yansımasını ve romandaki konu ve karakterlerin filmde yer alış biçimini ele alıyor.

———-

Sessiz Olmaz  (Selim Sesler)

Yönetmen: Pelin Asal

Yapım Yılı: 2011

Süre: 30′

“Sessiz Olmaz”, ünlü klarnet ustası Selim Sesler’in doğduğu yer olan Edirne-Keşan’dan başlayarak, İstanbul’a gelişini, yaptığı müzikleri, birlikte çalıştığı, tarzıyla etkilediği kişilerin ve kendisinin anlatımlarıyla aktarılıyor.

———-

Asla Eve Dönmek Yok (Nachı Palem Khere)

Yönetmen: Sami Mustafa

Yapım Yılı: 2010

Süre: 56′

Belgesel, 1999 yılında başlayan Kosova’daki çatışmalarda evlerini kaybederek kaçan ve 2000 yılında Plementina kentinde bir geçici toplu barınağa yerleştirilen Roman, Aşkali ve Mısırlı ailelerin 10 yıllık eve dönüş sürecinin hikayesini anlatıyor.

———-

Sessiz Balkanlar (Sılent Balkans)

Yönetmen: Andreas Apostolidis

Yapım Yılı: 2012

Süre: 27′

Belgesel, 20.yüzyılın sonunda Balkanları dönüştüren dramatik değişimlerin ortasında kalan sıradan insanların hayatlarını anlatıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde neredeyse dört asır geçirdikten sonra, farklı etnik ve dini grupların birlikteliklerinin, yükselen milliyetçilik ve başlayan çatışmalarla nasıl sonlandığına yanıt arıyor.

———-

Kral (Kralj)

Yönetmen: Dejan Acimovic

Yapım Yılı: 2012

Süre: 75′

1991 yılında Hırvatistan’daki savaş sırasında ölümden dönen, bir bacağını kaybeden, ancak güçlü yapısı ve yaşama sevgisiyle yeniden yaşama tutunarak spor tarihinde beş kere peş peşe dünya rekorunu kıran tek sporcu olan Darko Kralj’ın (Kral) ilginç yaşam öyküsü…

———-

© Sinefesto | Özlem Kaya

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up