Bizimle İletişime Geçin

TV

TRT 1’in Yeni Dizisi “Alparslan: Büyük Selçuklu” İlk Bölümüyle Zirvenin Sahibi Oldu

Pazartesi saat 20.00’de TRT 1 ekranlarında.

Yayınlandı

tarihinde

TRT 1’in yeni sezondaki en iddialı dizilerinden biri olacak olan ve Sultan Alparslan’ın 1048 – 1071 yılları arasındaki Anadolu’yu fetih sürecinin anlatılacağı “Alparslan: Büyük Selçuklu”, dün akşam ekranlara gelen ilk bölümüyle reyting kategorilerinde ve sosyal medyada en çok konuşulanlar arasında birinci oldu. Dizinin ilk bölümünü ise tüm ekip birlikte izledi.

İlk sezonda “Uyanış: Büyük Selçuklu” ismiyle Selçuklu İmparatorluğu’nun Melikşah döneminin anlatıldığı, ikinci sezonda ise Sultan Alparslan’ın hayatının konu edinileceği, Barış Arduç ve Fahriye Evcen’in başrollerinde bir araya geldiği “Alparslan: Büyük Selçuklu”, TRT 1’de izleyiciyle buluştu. İlk bölümüyle seyircileri ekran başına kilitleyen dizi, reyting kategorilerde birinci oldu. Dizi ayrıca sosyal medyada en çok konuşulanlar arasında da ilk sırada yer aldı.

İlk bölüm izlemesi TRT Tepebaşı Stüdyoları’nda gerçekleşen geceye TRT Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, TRT Yönetim Kurulu Üyeleri ile dizinin oyuncularından Barış Arduç, Fahriye Evcen, Mehmet Özgür, Yurdaer Okur, Sarp Levendoğlu, Korel Cezayirli, Gizem Karaca, Erdinç Gülener, Mim Kemal Öke, Olcay Kavuzlu, Rabia Soytürk, Esila Umut, Hakan Şahin, Ayşegül Ünsal, Toprak Sergen, Ogeday Girişken, Metehan Şahiner, Esra Kızıldoğan, Onur Ayçelik ve dizi ekibi katıldı. Dizinin ilk bölümünü tüm ekip birlikte izledi.

TRT Genel Müdürü Sobacı: “Sultan Alparslan’ın hikayesi demek, Türk tarihinin hikayesi demek”

Medyada büyük yankı uyandıran dev projenin ilk bölüm izlemesinde konuşan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, “Sultan Alparslan’ın hayatını izleyiciyle buluşturmak, ekranlara taşımak bizler için mesleki bir başarının ötesinde çok daha büyük bir anlam ifade ediyor. Çünkü Sultan Alparslan’ın hikayesi demek, aslında Türk tarihinin hikayesi demek. Bir ölüp bin dirilen bir milletin Anadolu’yu yurt kılmak için verdiği mücadelenin hikayesini ekranlara getirmek. O yüzden bu projeye çok büyük bir önem verdiğimizi ve bugüne kadar titizlikle çalıştığımızı ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

Sultan Alparslan’ın Anadolu’yu yurt kılmaya çalışırken tek bir cephede savaşmadığını birçok cephede savaştığını aktaran Sobacı, “Bu çerçevede baktığımızda aslında bugün bizi biz yapan bu ruhun izinden giderek, bizler de çok farklı mecralarda çok farklı güç odaklarıyla aynı anda ve aynı topraklarda mücadele veriyoruz. Türkiye bugün bağımsızlığına ve egemenliğine müdahalede bulunmak isteyen birçok güce ve güç odağına karşı çok çetin bir mücadele veriyor. Dolayısıyla aslında tarihimizi derinleştiren en önemli unsurun tarihimizde olan bu cesaretimiz, ferasetimiz ve yürüttüğümüz siyaset olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Sultan Alparslan Türk dünyasının ortak mirası”

Sultan Alparslan’ın Türk dünyasının ortak mirası olduğunu ifade eden Sobacı, “Bu projenin aynı zamanda Türk dünyasıyla ortak değerlerimizi de hatırlatacağını umuyoruz. Bu anlamda TRT yine özel kanallarımızın yapmak istediği ama zorlanacağı bir projeyi sırtlanmış oldu. Ayrıca bu projenin gerek dekor gerek kostüm ve aksesuar gerek çekim kabiliyetleri gerekse oyunculuklar itibarıyla birçok mesleki başarıyı ekranlara taşıyacağını düşünüyoruz. Bu dizinin ortaya çıkmasına katkı sunan yapımcımıza, yönetmenimize, oyuncularımıza ve tüm set ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Dizimizin hayırlı uğurlu olmasını, izleyicisinin bol olmasını ve yolunun açık olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Barış Arduç: “Kendimi çok şanslı hissediyorum”

Dizide Sultan Alparslan’ı canlandıran oyuncu Barış Arduç, böyle bir rolü canlandırmanın bir insanın başına bir defa gelebileceğini ve bu rolü canlandırmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi:

“Sadece kendi tarihimiz değil, dünya tarihine yön veren çok büyük kahramanların hikayesini anlatıyoruz. Bize nasip olduğu için de çok gururluyuz. Çok önemli bir kahramandan, bizim için anlam ve önemi çok büyük bir sultandan bahsediyoruz. Böyle bir karakteri canlandırmak herkese nasip olur mu bilmiyorum. O yüzden tekrar söyleyeyim kendimi çok şanslı hissediyorum. Bunun bir sorumluluğu olduğunun bilincindeyim” açıklamalarında bulundu.

Fahriye Evcen: “Bu proje ile geri dönmenin mutluluğunu yaşıyorum”

Uzun bir aradan sonra Akça Hatun rolüyle ekranlara dönen Fahriye Evcen ise “Bu proje ile geri dönmenin mutluluğunu yaşıyorum. Uzun süre bakındım ve biraz seçici davrandım. Bu projeyi aslında sadece Türkiye’ye yapmıyoruz, yurtdışına da yapıyoruz. Dolayısıyla tarihimize dair oralarda da bu işi tanıtmak ve göstermek çok gurur verici. Bu projenin içinde olduğum için gerçekten çok mutluyum” dedi.

Mehmet Özgür: “Bizim emeğimizi taçlandırdıkları için TRT’ye teşekkür ediyoruz”

Nizamülmülk karakterine hayat veren oyuncu Mehmet Özgür, bu projenin sorumluluğunun daha yüksek olduğunu ifade ederek, “Bu proje sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de izlenecek. Tarihe yön veren bir süreci anlatıyoruz. Takvimden tutun da ilk üniversitenin kurulmasına, oradan gezegenlerin ilk keşfine denk düşen ve büyük kahramanlıkların olduğu bir dönem. O yüzden bizim için de çok önemli bir işti. Bizim emeğimizi taçlandırdıkları ve böyle bir projeyi ortaya çıkardıkları için TRT’nin kıymetli yöneticilerine, Akli Filme ve emeği olan herkese gönülden teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Doğu’nun ve Batı’nın Sultanı, Fethin Babası Sultan Alparslan’ın yolculuğu her pazartesi saat 20.00’de TRT 1 ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

17 Ocak 2022 Pazartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

17 Ocak 2022 Pazartesi akşamı televizyon filmleri.

Kanlı Kaçış (Heatstroke) – Beyaz TV Saat: 19.30 

Afrika’ya yapılan aile tatili yolculuğunda istemeden rotanın dışına çıkan bir bilim adamı, silah tüccarının vahşice saldırısı sonucunda hayatını kaybeder. Bilim adamının sevgilisi vahşi çöllerde kız kardeşi ile yapayalnız kalmıştır ve hem bu çölden çıkması hem de acımasız katillerden korunması gerekmektedir.

Kocan Kadar Konuş: Diriliş – Star TV Saat: 20.00 ve 22.30

Geleneksel Türk kızı kalıplarına ve nesiller boyu devam eden ‘Ne derler korkusuna’ meydan okuyan Efsun, hayatının aşkı Sinan’a evlenme teklif eder ve düğün süreci başlar. Ancak, her genç kızın kabusu, Efsun ve Sinan’ın hikayesine de gölge eder: Aileler.

Suikastçi (The Assassin’s Code) – Beyaz TV Saat: 21.15

Cleveland polis departmanında göreve başlayan çaylak dedektif Michael, rahmetli babasının gölgesinden çıkmak için çabalamaktadır. Michael’ın babası, o çocukken uyuşturucu skandalından hüküm görmüş bir dedektiftir. Babasının meslekten men edilmesine neden olan skandalı sorma imkanı bulamayan Michael, hayatını onun gölgesi altında yaşamaktan fazlasıyla bunalmıştır. Şimdi ise babasının gölgesinden kurtulmak ve kendini katılmak için eline büyük bir fırsat geçer. Soruşturma ilerledikçe davanın asıl yüzünü öğrenen Michael, bu süreçte gerçeklerin ortaya çıkmasını önlemeye çalışan suikastçılarla savaşmak zorunda kalır.

Çok Şey Bilen Adam (The Man Who Knew Too Much) – TRT 2 Saat: 22.00

“The Man Who Knew Too Much” (Çok Şey Bilen Adam), tatildeyken tanık olduğu cinayet nedeniyle başı belaya giren bir adamın hikayesini konu ediniyor. Alfred Hitchcock’un yönettiği film, bu akşam 22.00’de TRT 2’de.

Savaş Gemisi (Battleship) – Kanal D Saat: 23.30

Teğmen Alex Hopper, Amerikan ordusuna bağlı John Paul Jones savaş üssünde görevli bir subaydır. Hopper’ın ağabeyi Stone ise USS Sampson üssünün komutanıdır. Alex Hopper orduda görevli fizyoterapist Sam ile nişanlıdır ve Sam’in babası da iki erkek kardeşin kumandanı olan Amiral Shane’dir. Bu ekip dünyayı tehdit eden süper güçlere karşı üç koldan, denizden, karadan ve havadan büyük bir hayatta kalma mücadelesi verecektir.

Okumaya Devam Et

Diziler

Marvel Dizisi “Moon Knight”tan İlk Görüntüler Yayınlandı

Dizinin başrolünde “Oscar Isaac” var.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Marvel’ın Oscar Isaac’li yeni dizisi “Moon Knight”tan ilk görüntüler seyircinin beğenisine sunuldu.

Disney+ ekranlarında seyirciyle buluşacak Oscar Isaac‘li Marvel dizisi “Moon Knight“tan ilk görüntüler yayınlandı. Jeremy Slater tarafından yaratılan diziyi Mohamed Diab yönetti. Merakla beklenen dizide Isaac‘e ise Ethan HawkeGaspard Ulliel ve May Calamawy eşlik ediyor.

Yayın tarihi henüz belli olmayan dizinin konusu şu şekilde: Batman’in Marvel verisyonu da diyebileceğimiz Moon Knight karakteri eski bir ABD askeri ve boksör. Mısır’da ölüme terk edildilten sonra Ay Tanrısı’nın himayesine giren Marc Spector, Khonsu adındaki bu Tanrı’nın dünyadaki temsilcisi olur.

Okumaya Devam Et

TV

“TRT 1” 2021 Yılını Zirvede Kapattı

Dizileri ile en çok izlenen kanal “TRT 1” oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İddialı yapımlarıyla izleyicinin gözdesi olmayı başaran TRT 1, 2021 yılında Tüm Kişiler, AB Grubu ve ABC1+20 Yaş olmak üzere tüm kategorilerde izleyici sayısını artırarak en çok yükselen ve izlenen kanal oldu.

Televizyon İzleme Araştırmaları (TİAK) tarafından 2021 yılı televizyon izlenme raporu açıklandı. Ölçüm sonuçlarına göre Prime Time’da AB ve ABC1 kategorisinde açık ara zirvede olan TRT 1, 2021 yılı ilk 100 ortalama program listesinde ise AB Grubunda Teşkilat 1’inci, Masumlar Apartmanı 2’nci ve Uyanış Büyük Selçuklu da 3’üncü sırada yer aldı.

TRT 1, Prime Time (PT) tüm reyting kategorilerinde 2020 yılına göre %60’dan fazla seyircisini artırarak yeni bir rekora imza attı.

AB ve ABC1’in birincisi TRT 1

Teşkilat, Gönül Dağı, Alparslan Büyük Selçuklu, Masumlar Apartmanı, Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı, Kıbrıs Zafere Doğru gibi reyting rekorları kıran dizileriyle izleyiciyi ekrana kilitleyen, her hafta reytinglerde zirveye oturan TRT 1, 2021 reyting sonuçlarına göre Prime Time’da AB Grubu ve ABC1+20 Yaş kategorilerinde 1’inci, tüm kişilerde ise 2’nci sırada yer aldı.

İlk 100’ün birincisi “Teşkilat”

TRT 1 dizileri 2021 yılı ilk 100 ortalama program sıralamasında da AB Grubu ve ABC1+20 Yaş kategorilerinde zirvede yer aldı. Buna göre AB grubunda Teşkilat 1’inci, Masumlar Apartmanı 2’nci, Uyanış Büyük Selçuklu ise 3’üncü sırada yer alarak TRT 1 dizileri ilk üç sırayı kapatmış oldu.

ABC1+20 Yaş grubunda da yine aynı başarıyı sürdüren TRT 1 , 2021 yılı ilk 100 ortalama programlar sıralamasında ilk 10 program arasında “Teşkilat”, “Alparslan Büyük Selçuklu”, “Uyanış Büyük Selçuklu”, “Masumlar Apartmanı” ve “Gönül Dağı” olmak üzere 5 dizi ile yer alarak büyük başarıya ulaştı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler