‘Troya Hazineleri’ Belgeselinden İlk Fragman Yayınlandı

Manşet Türkiye

Yönetmenliğini Nihal Ağırbaş’ın yaptığı, senaryosunu ise gazeteci Ömer Erbil’in kaleme aldığı ‘Troya Hazineleri’ belgeselinden ilk fragman yayınlandı. Belgesel 27 Eylül’de Adana Film Festivali’nde ilk gösterimini gerçekleştirecek.

Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann’ın 1873 yılında Osmanlı topraklarından Yunanistan’a, daha sonra ise Almanya’ya kaçırdığı ‘Troya Hazineleri’nin hikayesini odağına alan belgesel, 2018 Troya Yılı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen tek film oldu.

Schliemann 1870 yılında Troya’da kazı izni almış ancak Osmanlı Devleti ile yaptığı kazı protokolüne uymayarak bulduğu hazineleri yurt dışına kaçırmıştı. Osmanlı Devleti’nin hazineleri geri alabilmek için yaptığı uzun uğraşlar yıllarca sürdü fakat bir sonuca ulaşılamadı.

‘Troya Hazineleri Asırlık Hasret’, yaşanan bu süreci Osmanlı ve Yunanistan belgeleri ışığında, uzman görüşleri ile birlikte ortaya çıkartmaya hazırlanıyor.

Yönetmeliğini Nihal Ağırbaş’ın yaptığı belgeselin senaryosu gazeteci Ömer Erbil tarafından kaleme alındı. Çok sayıda oyuncunun yer aldığı filmde Schliemann’ı tiyatro ve sinema oyuncusu Cenan Çamyurdu canlandırdı. Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Doç Dr. Ali Sönmez ile Arkeolog Nezih Başgelen filmin danışmanları arasında yer aldı. Troya Hazineleri Belgeseli, 2018 Troya Yılı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen tek film oldu. Çanakkale Valiliği tarafından özel ilgi ile desteklenen filmin ana sponsoru Nurol Holding.

Belgeselde röportaj ve gerçek görüntülerin çekilmesi 3 hafta sürerken, hikaye profesyonel oyuncularla adım adım canlandırıldı. Heinrich Schliemann’ın kazı notları ve hatıralarından alıntılarla oluşturulan senaryoda Schliemann’ın rotası, Çanakkale’de yaptığı araştırmalar, eserleri kaçırdığı Karanlık Liman dahil her yer birebir çekildi.  Drama çekimleri 1.5 hafta sürdü. Kazı sahneleri için özel bir alanda Troya antik kenti yeniden canlandırıldı. İç mekan drama çekimleri için İzmit Seka Kağıt Fabrikası’nda oluşturulan plato kullanıldı.. Belgesel ekibi, eserlerin kaçırıldığı Almanya’da eserleri yerinde görüntüledi ve Alman uzmanlardan görüş aldı.

Yurt dışı çekimleri ve post prodüksiyon aşaması ile birlikte 5 ayda hazırlanan belgeselin ilk gösterimi bu yıl Eylül ayında düzenlenen Adana Film Festivalinde gerçekleşecek. 27 Eylül saat 12.00de izleyici karşısına çıkacak film daha sonra yurt içi /  yurt dışı festival ve yarışmalara katılacak. 76 dakikalık uzun metraj drama belgesel film 4k olarak çekildi.

Heinrich Schliemann…Tacirdi, Hazine Avcısıydı. Çocukluğunda kurduğu hayalin peşinden bir ömür koştu. Hayalini kurduğu hazineler uğruna önüne çıkan herkesi yıkıp geçti. Yalan söyledi, hile yaptı.Kendisine 3 çocuk bağışlayan karısı Jakatarina’dan bile boşanmaktan çekinmedi. En yakın dostu kendisine Troya’nın yerini gösteren Frank Calvert’i bile bir çırpıda sildi.  Kazı Başkanı Rüstem Aslan’ın ifadesiyle Troya’nın kalbini söküp aldı. Hazineleri yaptığı sinsi planla bir gece vakti Karanlık Liman’dan bir daha geri dönmemek üzere kaçırdı. Kendi ifadesiyle yakıp yıktığı Troya antik kentinde yaptıkları için Tüm dünyanın kendisini ayakta alkışlayacağına inanıyordu. Lakin belgeler onu haksız çıkardı. Osmanlı belge dilinde eserleri aşıran bir hırsız olmaktan kurtulamadı. Yağmalanan eserler tam bir asırdır ana vatanına hasret kaldı.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up