Troya Hazineleri Avrupa Film Pazarı’nda

Manşet Türkiye
Yönetmenliğini Nihal Ağırbaş’ın üstlendiği ‘Troya Hazineleri – Asırlık Hasret’ belgeseli Berlin Film Festivali’ne paralel olarak düzenlenen Avrupa Film Pazarı’nda gösterilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde hazırlanan ‘Troya Hazineleri-Asırlık Hasret’ belgeseli, Avrupa seyircisiyle buluşmak üzere yolculuğa çıktı. Geçtiğimiz aylarda İstanbul ve Çanakkale’de düzenlenen galasıyla büyük ilgi gören belgesel, Avrupa Film Pazarı’nda 119 numaralı Türk filmleri standında gösterilecek.

Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann tarafından 1873’te önce Yunanistan’a daha sonra Almanya’ya kaçırılan Troya Hazineleri’ne odaklanan “Troya Hazineleri – Asırlık Hasret” belgeseli, ilk gösterimi 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Türk ve Alman uzmanların görüşlerine yer verilen belgeselde farklı medeniyetlerin de hüküm sürdüğü Troya’nın tarihine ışık tutuluyor.

Doğduğu evden başlayarak, Osmanlı topraklarına gelişi, orada kurduğu ilişkileri ve hazineleri bulma hırsı irdelenen filmde Schliemann’ı, tiyatro ve sinema oyuncusu Cenan Çamyurdu canlandırıyor.

Belgeselde ayrıca, çekimlerin yapıldığı dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın görüşlerine de yer veriliyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up