Tosun Paşa’nın Ardında Meğerse Bir Trajedi Saklıymış

Meraklısına Türkiye
Tosun Paşa’nın Ardında Meğerse Bir Trajedi Saklıymış

1977 yılında vizyona giren ve Kartal Tibet’in ilk kez yönetmenlik yaptığı bir film olan Tosun Paşa ile ilgili yıllar sonra bir gerçek ortaya çıktı.

Filmin ana karakterlerinden birini oynayan sanatçı Zihni Göktay, verdiği bir röportajda filmde kayınpederini oynayan Akil Öztuna‘nın set kazası sebebiyle vefat ettiğini itiraf etmiş.

Film de hikaye gereği; aldığı darbeden sonra hafızasını yitiren Akil Öztuna gerçekten de deve üzerinde yapılan bir çekim sırasında düşerek hastahaneye kaldırılmış ve iç kanama sebebiyle vefat etmiş.

İşte o adı geçen sahne

Filmin çekimlerinin aksamaması için Öztuna‘nın tedavisine ara verilmesi bile istenmiş fakat Öztuna‘nın çocukları buna izin vermemiş.

Akil Öztuna ile ilgili görsel sonucu

Bu sebeple de Öztuna filmin belirli bir kısmından sonra hiç gözükmemiş. Göktay ona dönemi şöyle anlatıyor:

“Tosun Paşa 35 mm ile çekildi. Kartal Tibet’in de ilk rejisiydi. Güreş yarışları, yumurta yarışları, çuval yarışları vardı. 27 iş günü çalıştık. Ne kadar prova yapsak da yapsak bir kere de çekilemiyordu tabi. 35’lik film de karaborsaydı o dönem, çok pahalıydı. Bir kere de olmayınca Kartal Abi çok sinirleniyordu çünkü o da Ertem Eğilmez’e hesap veriyordu. Aytaç Öztuna’nın babası Akil Öztuna vardı. Adile Naşit’in kardeşini oynuyordu. Kemerburgaz’ın çölünde deveden düştü, iç kanama geçirip öldü. Akil Öztuna ölmeden önce ilk yardım hastanesinde hasta yatağında bağladılar filmi. Aman bir boşluk olmasın, montajda bir şey olmasın diye”

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up