Toprağa Uzanan Eller

Serbest Kürsü

toprak

semra-keles

Ömer Can’ın ilk filmi Toprağa Uzanan Eller Urfa’dan mevsimlik pamuk işçisi olarak Çukurova’ya gelip hayatlarını kazmaya çalışan insanların yaşadıklarını anlatıyor.

Bugüne kadar birçok filmde bu sorunlar anlatılsa da bu filmi farklı yapan 8 yaşındaki Toprak ve ailesinin yaşadıklarını masalsı bir dille yansıtması.

Daha önce masalları yetişkin anlatıcılarından dinlemeye alışkınken bu sefer filmin masalını okuma yazma bilmeyen Toprak’ın kendi hayatından gözlemleyerek anlatmasıdır belki de filmi masal anlatsa da gerçek yapan.

Daha çocuk yaşta tarlada pamuk toplamak zorunda olsa da Toprak, görme yetisini kaybetmiş kardeşi Zeliha için o çocuk yanını hep diri tutar.

Tüm zorluklarına karşı yine de güzel anlatır etrafındakileri, yaşadıklarını… Çünkü kardeşinin güzel bir düş kurmasını ister.

Kendisi de inanır anlattığı masala…

Masalların bir gün gerçek olacağına inanır ya da hayatının değişeceğine.

Filmde sevgisizlik, yoksulluk ve şiddet başattır ve karakterlerin ortak izlencesi Zeliha’nın gözlerini tedavi ettirmektir.

Topraga-Uzanan-Eller

Bu istek için “ Pamuk kralına pamuk denizi yapmaya” çalışırlar.
Film özelde pamuk işçilerinin sorunlarını anlatırken aslında günümüz Türkiye’sinde devam eden birçok soruna da değiniyor: Pamuk toplamak için Adana’ya gelen ailelerin çocuklarının eğitimlerin yarım kalması, yaşadıkları ortamın zorluğu, daha on beş yaşındaki kız çocuğunun istemediği kendinden büyük biriyle başlık parası için evlendirilmek istenmesi, şiddetin her türlüsü…

Film masalsı anlatımın yanında gerçekleri anlatır bize, sevgisizliğin içinde iki kardeşin birbirine olan sevgisini görürüz.

Biz de Toprak’ın anlattığı masalın gerçek olmasına inanırız film boyunca.

*Film ilk gösterimin 18. Londra Türk Filmler Festivalinde yaptıktan sonra şimdi de 32. İstanbul Film Festivali’nde bu sene ilk kez verilen “Seyfi Teoman En İyi İlk Film” kategorisinde yarıştı.

Film mayıs ayı içerisinde gösterime girecek.

http://www.topragauzananeller.com/

Semra KELEŞ

twitter.com/kelessemra

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up