Topal Osman’ın Hayatı Film Oluyor!

Manşet Türkiye

Atatürk’ün Muhafız Alayı Komutanlığı görevinde bulunan Giresunlu Osman Ağa’nın (Topal Osman) hayatı beyazperdeye taşınıyor.

Filmin yapım koordinatörü Coşkun Yeltekin ile oyuncu Selahattin Taşdöğen, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret ederek film çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Kurtuluş Savaşı kahramanı Topal Osman’ın hayatının sinemaya aktarılmasından memnuniyet duyduğunu belirten Şahin, film ekibine her türlü desteğe açık olduğunu söyledi. Giresunlu Atilla Akarsu’nun yöneteceği filmin çekimlerine 4 Kasım’da başlanacak. 50 kişilik teknik ekip ve 30 kişilik oyuncu kadrosunun yer aldığı filmin 2 milyon liralık bir bütçeyle çekilmeye başlanacağını belirten yapım koordinatörü Coşkun Yeltekin, “Filmin dekor aşaması bir aydır devam ediyor. Çekimlerin 3 ayda tamamlanması planlanıyor.” dedi.

1883’te Giresun’da doğan Osman Ağa, Doğu cephesinde Ruslarla savaştı. Topal Osman, Atatürk ile 29 Mayıs 1919’da Havza’da buluşup Giresunlu gönüllü birliklerle 1920’de Ermeni çetecilerini bastırmak için Kars’a gitti. 1921’de Giresun Gönüllü Alayı’nı kurarak, Koçgiri, Zara, Niksar, Kavak ve Merzifon yörelerindeki isyanları bastıran Osman Ağa, 1921-1923 yıllarında Atatürk’ün Muhafız Alayı Komutanlığı görevinde bulundu. 2 Nisan 1923’te Ankara’daki bağ evinde çıkan çatışmada ölen Osman Ağa’nın cenazesi, Nisan 1923’te Giresun Kalesi’ne defnedildi. Cenaze, daha sonra Atatürk’ün emriyle Mart 1925’te Giresun Kalesi’nin en yüksek noktasına inşa edilen anıt mezara taşındı.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up