Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Tomtom’da sinema karnavalı

Yayınlandı

tarihinde

Şimdiye kadar türlü etkinliğe sahne olan Beyoğlu Tomtom Sokak, 18-25 Haziran tarihleri arasında ‘dört başı mamur’ bir sinema karnavalına ev sahipliği yapacak. Festival ‘B sineması’nın özgür ruhundan ilham alıyor.

İstanbul’da film festivali bolluğu malum. Bu hafta festivallere bir yenisi daha ekleniyor: Tomtom Sinema Karnavalı. Ancak bu, bildik festivallerden epey farklı, adına yakışır, festivalden çok karnavalı çağrıştıran bir sinema etkinliği. Festivalin küratörü, sinema yazarı Yeşim Tabak’ın (AOW Productions) kendi tanımıyla bir ‘B – festival’. Belli ki program da B sinemasının ele avuca gelmez, özgür ruhuyla kotarılmış, sinemada sadece seyirci konumuna odaklanmayıp hayata nüfuz etme özelliği esas alınmış. Şimdiye kadar türlü etkinliğe sahne olan Beyoğlu Tomtom Sokak’ın bu sefer böylesi bir karnavala sahne olması, İstanbullular için gayet sevindirici bir haber. Tabak; “İlk kez düzenlenen Tomtom Sinema Karnavalı için, “film izlemekten de çok, sonraki süreçte gelişen ve hayatın içinde paylaşılabilen bir ‘sinemasever kültürü’ (ayrıca buna bağlı birtakım ‘faydalı hastalıklar’) hakkında: Filmlerden ilham alma, biçimlerimizi kutlama, fetişleştirme, nihayetinde bir performansa dönüştürme arzusu…” diyor ve ücretsiz açıkhava film gösterimlerinin de yer aldığı programın “ağırlıklı olarak disiplinlerarası etkileşime dayalı performans ve işlerden, sokak partilerinden” oluştuğunu söylüyor. Festival katılımcılarının hepsi de gönüllü olarak etkinliğe destek veriyor.

Tomtom’da günbatımı
Giovanni Scognamillo’nun ‘Kontun Bahçesinde’ sergisiyle katılacağı Tomtom Sinema Karnavalı, bu kült sinema yazarının Atina’da DJ’lik yapan İstanbul doğumlu oğlu Dimitris Dermentzioglou’yu, namıdiğer Monsieur M’i de konuk ediyor. Monsieur M, Indigo Lounge’daki sergi açılış kokteylinde çalacağı ‘Tramonto di Tomtom’ (Tomtom’da Günbatımı) adındaki sette Mina, Gilberto, Moustaki’den girecek, İtalyan klasiklerini yeniden yorumlayan Faith No More solisti Mike Patton’ı da kapsayan bir yelpaze sunacak. Etkinliğin bir diğer DJ’i Dr. Moog da Scognamillo’ya saygı gecesi ‘Geceyarısı Çocukları’nda avangart, fantastik sinema ve B filmlerinden oluşan engin koleksiyonundan videolar ve özel seslerden oluşan bir programa imza atıyor.

‘Thriller’ kaçmaz
Sinemayı hayatına nüfuz ettiren, Hitchcock klasiği ‘North by Northwest’in uçak sahnesini takıntı haline getirmiş ‘Arizona Rüyası’ karakteri Paul Leger ise karnavalın performanslarından birine ilham veriyor. Tiyatro – performans eleştirmeni Zeynep Aksoy’un da katkıda bulunduğu ‘Paul Leger Show’da İlyas Odman, Aslı Bostancı, Mehmet Ali Nuroğlu, Okan Urun, Melih Kıraç, Yağmur Gurur ve Gökçe Yiğitel türlü filmlerden sahneleri yeniden canlandırıyor. Sinema yazarı Engin Ertan ve Uğur Bayazıt’ın ‘terörize’, paranoyak film karelerinden derleyip toparladıkları, Çiçek Kahraman’ın kurguladığı ‘Thriller’ seçkisi, Alt.’ın yanında küçük bir kulübede festival boyu ziyaretçilerini ağırlayacak.

Polanski ve Carpenter ruhu
Caz piyanisti, ‘ses bilimci’ Alper Maral’la klavyeci Mert Topel, 22 Haziran’da Alt.’taki ‘Control Voltage’ gecesinde Roman Polanski ve film müzikleriyle tanınan Krzystof Komeda’nın işbirliğini yorumlayacak, ‘Rosemary’nin Bebeği’nden ‘Korkusuz Vampir Avcıları’na Polanski ruhu deşilecek.
Hollandalı müzisyen Legowelt ise John Carpenter, Klaus Kinski, robotlar, Soğuk Savaş casusları, Amiga bilgisayarlarla ateşlenen 70’lerin ve 80’lerin fantezi evreninden ilham aldığı canlı performansıyla Indigo Lounge’da. Yine sinema yazarı Engin Ertan’ın epey ‘tuhaf’ filmlerden oluşan ‘Film Maratonu’ Disko Detone ile Kinoxyo’dan kurulu Double Whammy’nin punk türevleri ve İtalyan underground’una adadığı ‘Mahveden Sessizler’ başlıklı DJ setiyle devam edecek Tomtom Sinema Karnavalı, 26 Haziran 06.00’da Audrey Hepburn’ün ‘Tiffany’de Kahvaltı’ ettiği sahnenin tekrarıyla sona erecek.

Etkinlikler
18 – 25 Haziran – Açıkhava Sineması Akarsu Sk.
18 – 25 Haziran – Thriller – Akarsu Sk.
18 Haziran 19.00 – Monsieur M – DJ Set Indigo Lounge
18 Haziran 21.00 – Paul Leger Show Garajistanbul
18 Haziran 21.45 – Dr. Moog DJ Set: Ge cenin Çocukları / Giovanni Scognamillo’ya Saygı – Indigo
22 Haziran 21.00 – Control Voltage Project
25 Haziran 11.00 – 19.00 – Film Maratonu Garajistanbul
25 Haziran 24.00 – Legowelt Live
26 Haziran 06.00 – Breakfast at Tomtom Akarsu Sk.

İstanbullu ‘Kontun Bahçesinde’
Tomtom Sinema Karnavalı’nın en ilgi çekici etkinliklerinden biri, festivalin de çıkış noktalarından olan ‘entelektüel düşünme’ ile ‘eğlence’yi, “yer yer de gerçekle fanteziyi” biraraya getirmenin şahikalarından sinema yazarı, ‘vampirolog’, ‘kült İstanbullu’ Giovanni Scognamillo’nun resim sergisi. Indigo’da görülebilecek ‘Kontun Bahçesi’ başlıklı sergi, kendini ressam olarak tanımlamasa da resme çocuk yaşta Flash Gordon, Mandrake gibi kahramanlarını çizerek başlamış Scognamillo’nun Jackson Pollock esinli soyut resimleri, Türker İnanoğlu gibi arkadaşlarının vampir olarak portreleri, Baudelaire’in ‘Kötülük Çiçekleri’nden ilham alan ‘zehirli bahçeleri’ gibi işleri bu sergide. Scognamillo’nun yıllardır biriktirdiği ‘action figure’ları, kitapları, sevdiği filmlerden parçalar, İlhan Sayın’ın Scognamillo desenlerinden yola çıkarak hazırladığı enstalasyonlar da sergi kapsamında. Sergi festival boyunca 12.00 – 20.00 arasında Indigo’da takip edilebilir.

RADİKAL HAYAT EKİ

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

9. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Reis Çelik Oldu

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri başkanı Reis Çelik oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ve TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından 23-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 9. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanı açıklandı. Yarışma jürisine bu yıl Işıklar Sönmesin, Hoşçakal Yarın, Mülteci, Lal Gece ve Ölü Ekmeği filmlerinin yönetmeni Reis Çelik başkanlık edecek.

1994 yılında gazetecilik ve televizyonculuk çalışmalarına son vererek tamamen sinemaya yönelen Çelik, 1995 yılında Işıklar Sönmesin’le ilk uzun metrajını çekti. Işıklar Sönmesin filmiyle Adana Altın Koza Film Festivali’nde Bilge Olgaç Özel Ödülü’nü kazanan Çelik, 1998’de Hoşçakal Yarın’ı çekti. Daha sonra sırasıyla İnat HikayeleriMülteciİnadına FilmLal Gece ve Ölü Ekmeği adlı filmleri yönetti. 

Lal Gece filmi, Berlin Uluslararası Film Festivali “Generation 14plus” bölümünde Kristal Ayı ödülü, Uluslararası Würzburg Film Festivali’nde En İyi Film ödülü ve Brüksel Uluslararası Bağımsız Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerinin sahibi oldu. Yönetmenin son çektiği Ölü Ekmeği filmi ise dünya prömiyerini 32.Tokya Film Festivali’nde yaptı. Fotoğrafçılık konusunda ki çalışmalarını ise aralıksız sürdüren Çelik, birçok ülkede fotoğraf sergileri açtı. Yönetmenlik ve senaristliğinin yanı sıra Mülteci filmiyle yapımcılık da yapan Reis Çelik, 2012 yılından bu yana Film Yönetmenleri Derneği başkanlığını yürütmektedir.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Verilecek Ödüller

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmler 100.000 TL’lik En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü için jüri karşısına çıkarken yarışmada ayrıca 50.000 TL’lik En İyi İlk Film, 20.000 TL’lik En İyi Yönetmen, 15.000 TL’lik En İyi Kadın Oyuncu, 15.000 TL’lik En İyi Erkek Oyuncu, 10.000 TL’lik En İyi Senaryo, 10.000 TL’lik En İyi Sinematografi ve 10.000 TL’lik En İyi Kurgu ödülleri yer alıyor. Kategori ödüllerinin yanı sıra ulusal yarışmada Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) tarafından, bir filmin tüm süreçlerini başarıyla yürüten yapımcıları ve bağımsız sinemayı desteklemek amacıyla 10.000 TL’lik FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü ile Fim Yönetmenleri Derneği tarafından FİLM – YÖN En İyi Yönetmen Ödülü de veriliyor.

9. Boğaziçi Film Festivali 23 – 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Festival hakkında detaylı bilgi ve başvuru süreçleri www.bogazicifilmfestivali.com üzerinden gerçekleştirilebilir.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali” 24 – 30 Eylül Tarihleri Arasında Gerçekleşiyor

Festival farklı kültürlerden, kategorilerden ve özgün bakış açılarından kısa film yapımlarını bir araya getiriyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dijital Film Atölyesi’nin (DFA) Kültür için Alan desteğiyle gerçekleştirdiği Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali, bu yıl 24-30 Eylül 2021 tarihleri arasında seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Seçkilerinde farklı kültürlerden, kategorilerden ve özgün bakış açılarından kısa film yapımlarını bir araya getiren festival, 3’üncü yılında hibrit bir program sunuyor. Festivalin fiziksel programı film gösterimleri, söyleşi ve film okuma oturumları ile Lab. etkinliklerinden oluşurken, film festivallerinde mekân deneyimini çeşitlendirmek üzere Sardunya, Link ve Che’de düzenleniyor. 2YKFF’21, film gösterimleri, yönetmen söyleşileri, Remix Attack etkinliği ve “Herkes İçin Sinema Mümkün” atölyesinin yer aldığı zengin çevrimiçi programıyla ise İzmir’den tüm dünyaya ulaşıyor. 

Her yıl dünyanın farklı bir şehrinden bir film/sanat inisiyatifi ile partnerlik yaparak kısa film alanında kolektif düşünme, araştırma ve hareket olanakları geliştiren Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali, bu yıl Rotterdam’dan Galerie de Jaloezie ile iş birliği yapıyor. Görsel-işitsel sanatlara odaklanan; alışılmışın dışında mekânlarda gerçekleştirdiği film gösterimleri, sergiler ve yarışmalar ile genç sanatçılara, film profesyonellerine ve işini tutkuyla yapan herkese alan açan inisiyatif, 2YKFF’21 kapsamında İzmir’e konuk oluyor. 

Irklar, etnik kökenler, inanışlar, cinsiyetler ve yaşayışları ile tüm kimliklerin deneyimlerine odaklanan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali, bu yıl seyircilerine 4 farklı seçki sunuyor. Seçkiler, dünyanın dört bir yanından özgün yapımlar, ilk yönetmen filmleri ve deneysel film çalışmalarını buluşturuyor. 

2YKFF, bu yıl da “erişilebilir festival” olma yolundaki çalışmalarını sürdürüyor. Seçkilerde yer alan filmler çevrimiçi ortamda sesli betimleme seçeneğiyle yayınlanırken, festival programı kapsamında Erişilebilir Her Şey’in katılımıyla “Herkes için Sinema Mümkün” isimli çevrimiçi bir atölye düzenleniyor. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Antalya Film Forum Jürileri Belli Oldu

Antalya Film Forum’a bu yıl 136 proje başvuru yaptı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformu Antalya Film Forum’un jürileri belli oldu.

4-6 Ekim tarihlerinde Müge Özen ve Pınar Evrenosoğlu ortak direktörlüğünde çevrimiçi gerçekleşecek Antalya Film Forum’a bu yıl 136 proje başvuru yaptı. Türkiye’den proje aşamasındaki kurmaca, canlandırma, belgesel film ve dizi projelerinin başvurduğu Antalya Film Forum’un ön jürisi, Uzun Metraj Kurmaca PitchingKurmaca Work in ProgressBelgesel Work in Progress, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu ve Dizi/Kısa Dizi Pitching platformlarında yarışacak toplam 26 projeyi seçti.

Proje aşamasındaki uzun metraj film projelerinin yarışacağı Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu’na bu yıl sekiz proje seçildi. “Uzak İhtimal”, “Yozgat Blues”, “Anons” filmlerinin ödüllü yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun, Fransız yapım ve dağıtım şirketi MK2 satın alma sorumlusu Olivier Barbier ve yapımcı Roshanak Behesht Nedjad’ın yer aldığı ana jüri tarafından belirlenecek iki projeden her birine 30 bin TL değerindeki Antalya Film Forum Kurmaca Pitching Platformu Ödülleri verilecek. Aynı zamanda bir projeye 30 bin TL değerinde TRT Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu Ödülü ve bir projeye de Film Standartları Post Prodüksiyon Ödülü verilecek. 

Çekimleri büyük ölçüde tamamlanmış projelere fon ve network desteği sağlayan Kurmaca Work in Progress Platformu’nda yarışacak beş projeyi Fransız yapım şirketi Les Films du Losange’nin satın alma ve satış sorumlularından Jean-Benoit Henry, Seattle Film Festivali programcısı ve yapımcı Justine Barda ile son filmi “Bir Nefes Daha” ile pek çok ödül alan yönetmen Nisan Dağ’dan oluşan jüri üyeleri değerlendirecek. Kurmaca Work in Progress Platformu kapsamında bir projeye 80 bin TL, bir projeye 40 bin TL değerinde para ödülü verilecek. Bu bölümde ayrıca Başka Sinema Dağıtım ve Promosyon Ödülü ve Creative Production Renk Düzenleme Ödülü verilecek.

Çekimlerinde sona gelinen ya da post prodüksiyon aşamasındaki belgesel projelerin desteklendiği Belgesel Work in Progress Platformu ana jürisi, Avrupa Belgesel Birliği’nin kurucusu Brigid O’Shea, ödüllü belgesel yapımcısı Hans Robert Eisenhauer ve son çektiği “Mimaroğlu” isimli belgeseli ile adından söz ettiren yönetmen Serdar Kökçeoğlu’ndan oluşuyor. Beş projenin yarıştığı platformda jürinin değerlendirmesi sonucunda iki projeye toplam 60 bin TL değerinde para ödülü verilecek. Ayrıca bir projeye Postbıyık Post Production tarafından Ses Post Prodüksiyon Ödülü sunulacak, bir projeye Film Standartları Renk Düzenleme Ödülü ve bir projeye de Başka Sinema Dağıtım Ödülü verilecek. 

Antalya Film Forum’un, çekimlerinin en az üçte ikisi Antalya kentinde gerçekleştirilerek, filmin son kurgusunda aynı oranda Antalya sahneleri yer alacak olan ulusal uzun metraj bir filme destek olmak amacıyla oluşturduğu, 150 bin TL değerinde ödülün verildiği Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu için üç proje yarışacak. Seçilecek filme ayrıca Fono Film tarafından Post Prodüksiyon Ödülü verilecek. Bu ödüllerin sahiplerini belirleyecek Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu ana jürisi, sinema yazarı ve senarist Burak Göral, senarist ve yapımcı Emine Yıldırım, Bir Film ve Başka Sinema’nın kurucularından yapımcı Ersan Çongar’dan oluşuyor. 

Bu yıl beş projenin yarışacağı, dizilerin endüstrideki rolünün ve öneminin artışı nedeniyle geçen yıl programa alınan Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu’nda, BluTV’den Deniz Şaşmaz, ZDF/ARTE kanalları dizi bölümü yöneticilerinden Olaf Grunert ve Belçikalı dizi yapım şirketi Dramadama’nın yöneticisi Serge Bierset’den oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucu seçilen bir projeye BluTV 35 bin TL değerinde para ödülü verecek. Ayrıca bir projeye Color Up tarafından Renk Düzenleme Ödülü, bir projeye de Daire Creative tarafından Sunum Dosyası Tasarım Ödülü takdim edilecek. Antalya Film Forum’da ödüller 6 Ekim’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler