Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Tomtom’da sinema karnavalı

Yayınlandı

tarihinde

Şimdiye kadar türlü etkinliğe sahne olan Beyoğlu Tomtom Sokak, 18-25 Haziran tarihleri arasında ‘dört başı mamur’ bir sinema karnavalına ev sahipliği yapacak. Festival ‘B sineması’nın özgür ruhundan ilham alıyor.

İstanbul’da film festivali bolluğu malum. Bu hafta festivallere bir yenisi daha ekleniyor: Tomtom Sinema Karnavalı. Ancak bu, bildik festivallerden epey farklı, adına yakışır, festivalden çok karnavalı çağrıştıran bir sinema etkinliği. Festivalin küratörü, sinema yazarı Yeşim Tabak’ın (AOW Productions) kendi tanımıyla bir ‘B – festival’. Belli ki program da B sinemasının ele avuca gelmez, özgür ruhuyla kotarılmış, sinemada sadece seyirci konumuna odaklanmayıp hayata nüfuz etme özelliği esas alınmış. Şimdiye kadar türlü etkinliğe sahne olan Beyoğlu Tomtom Sokak’ın bu sefer böylesi bir karnavala sahne olması, İstanbullular için gayet sevindirici bir haber. Tabak; “İlk kez düzenlenen Tomtom Sinema Karnavalı için, “film izlemekten de çok, sonraki süreçte gelişen ve hayatın içinde paylaşılabilen bir ‘sinemasever kültürü’ (ayrıca buna bağlı birtakım ‘faydalı hastalıklar’) hakkında: Filmlerden ilham alma, biçimlerimizi kutlama, fetişleştirme, nihayetinde bir performansa dönüştürme arzusu…” diyor ve ücretsiz açıkhava film gösterimlerinin de yer aldığı programın “ağırlıklı olarak disiplinlerarası etkileşime dayalı performans ve işlerden, sokak partilerinden” oluştuğunu söylüyor. Festival katılımcılarının hepsi de gönüllü olarak etkinliğe destek veriyor.

Tomtom’da günbatımı
Giovanni Scognamillo’nun ‘Kontun Bahçesinde’ sergisiyle katılacağı Tomtom Sinema Karnavalı, bu kült sinema yazarının Atina’da DJ’lik yapan İstanbul doğumlu oğlu Dimitris Dermentzioglou’yu, namıdiğer Monsieur M’i de konuk ediyor. Monsieur M, Indigo Lounge’daki sergi açılış kokteylinde çalacağı ‘Tramonto di Tomtom’ (Tomtom’da Günbatımı) adındaki sette Mina, Gilberto, Moustaki’den girecek, İtalyan klasiklerini yeniden yorumlayan Faith No More solisti Mike Patton’ı da kapsayan bir yelpaze sunacak. Etkinliğin bir diğer DJ’i Dr. Moog da Scognamillo’ya saygı gecesi ‘Geceyarısı Çocukları’nda avangart, fantastik sinema ve B filmlerinden oluşan engin koleksiyonundan videolar ve özel seslerden oluşan bir programa imza atıyor.

‘Thriller’ kaçmaz
Sinemayı hayatına nüfuz ettiren, Hitchcock klasiği ‘North by Northwest’in uçak sahnesini takıntı haline getirmiş ‘Arizona Rüyası’ karakteri Paul Leger ise karnavalın performanslarından birine ilham veriyor. Tiyatro – performans eleştirmeni Zeynep Aksoy’un da katkıda bulunduğu ‘Paul Leger Show’da İlyas Odman, Aslı Bostancı, Mehmet Ali Nuroğlu, Okan Urun, Melih Kıraç, Yağmur Gurur ve Gökçe Yiğitel türlü filmlerden sahneleri yeniden canlandırıyor. Sinema yazarı Engin Ertan ve Uğur Bayazıt’ın ‘terörize’, paranoyak film karelerinden derleyip toparladıkları, Çiçek Kahraman’ın kurguladığı ‘Thriller’ seçkisi, Alt.’ın yanında küçük bir kulübede festival boyu ziyaretçilerini ağırlayacak.

Polanski ve Carpenter ruhu
Caz piyanisti, ‘ses bilimci’ Alper Maral’la klavyeci Mert Topel, 22 Haziran’da Alt.’taki ‘Control Voltage’ gecesinde Roman Polanski ve film müzikleriyle tanınan Krzystof Komeda’nın işbirliğini yorumlayacak, ‘Rosemary’nin Bebeği’nden ‘Korkusuz Vampir Avcıları’na Polanski ruhu deşilecek.
Hollandalı müzisyen Legowelt ise John Carpenter, Klaus Kinski, robotlar, Soğuk Savaş casusları, Amiga bilgisayarlarla ateşlenen 70’lerin ve 80’lerin fantezi evreninden ilham aldığı canlı performansıyla Indigo Lounge’da. Yine sinema yazarı Engin Ertan’ın epey ‘tuhaf’ filmlerden oluşan ‘Film Maratonu’ Disko Detone ile Kinoxyo’dan kurulu Double Whammy’nin punk türevleri ve İtalyan underground’una adadığı ‘Mahveden Sessizler’ başlıklı DJ setiyle devam edecek Tomtom Sinema Karnavalı, 26 Haziran 06.00’da Audrey Hepburn’ün ‘Tiffany’de Kahvaltı’ ettiği sahnenin tekrarıyla sona erecek.

Etkinlikler
18 – 25 Haziran – Açıkhava Sineması Akarsu Sk.
18 – 25 Haziran – Thriller – Akarsu Sk.
18 Haziran 19.00 – Monsieur M – DJ Set Indigo Lounge
18 Haziran 21.00 – Paul Leger Show Garajistanbul
18 Haziran 21.45 – Dr. Moog DJ Set: Ge cenin Çocukları / Giovanni Scognamillo’ya Saygı – Indigo
22 Haziran 21.00 – Control Voltage Project
25 Haziran 11.00 – 19.00 – Film Maratonu Garajistanbul
25 Haziran 24.00 – Legowelt Live
26 Haziran 06.00 – Breakfast at Tomtom Akarsu Sk.

İstanbullu ‘Kontun Bahçesinde’
Tomtom Sinema Karnavalı’nın en ilgi çekici etkinliklerinden biri, festivalin de çıkış noktalarından olan ‘entelektüel düşünme’ ile ‘eğlence’yi, “yer yer de gerçekle fanteziyi” biraraya getirmenin şahikalarından sinema yazarı, ‘vampirolog’, ‘kült İstanbullu’ Giovanni Scognamillo’nun resim sergisi. Indigo’da görülebilecek ‘Kontun Bahçesi’ başlıklı sergi, kendini ressam olarak tanımlamasa da resme çocuk yaşta Flash Gordon, Mandrake gibi kahramanlarını çizerek başlamış Scognamillo’nun Jackson Pollock esinli soyut resimleri, Türker İnanoğlu gibi arkadaşlarının vampir olarak portreleri, Baudelaire’in ‘Kötülük Çiçekleri’nden ilham alan ‘zehirli bahçeleri’ gibi işleri bu sergide. Scognamillo’nun yıllardır biriktirdiği ‘action figure’ları, kitapları, sevdiği filmlerden parçalar, İlhan Sayın’ın Scognamillo desenlerinden yola çıkarak hazırladığı enstalasyonlar da sergi kapsamında. Sergi festival boyunca 12.00 – 20.00 arasında Indigo’da takip edilebilir.

RADİKAL HAYAT EKİ

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

41. İstanbul Film Festivali Ulusal Jürileri Belirlendi

41. İstanbul Film Festivali 8-19 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

41. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kapsayan Türkiye Sineması filmlerini değerlendirecek olan jüri üyeleri belirlendi.

Bu yıl 41. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma filmlerini değerlendirecek jüri üyeleri belirlendi. Festivalin Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, yönetmen ve senarist Onur Ünlü üstleniyor. Onur Ünlü başkanlığındaki Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri oyuncu Demet Evgar, görüntü yönetmeni Barış Özbiçer, sanatçı ve eğitmen İnci Eviner ve yapımcı Marsel Kalvo.

Ulusal Yarışma Ödülleri

Ulusal Yarışma’daAltın Lale En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Müzik olmak üzere toplam 10 dalda ödül veriliyor.

Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film 150.000 TLOnat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 50.000 TL, En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu 10.000’er TL ile ödüllendirilecek. En İyi Senaryo Ödülü‘nü kazanana Alametholistic tarafından  10,000TL, jürinin En İyi Özgün Müzik dalında seçtiği film müziğinin bestecisine LU Records tarafından 5.000 TL verilecek. Anadolu Efes, En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 50.000 TL verecek.

Ulusal Belgesel Yarışma Jürisi

İstanbul Film Festivali’nin belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla düzenlediği Ulusal Belgesel Yarışması’nda en iyi filme 20.000 TL değerinde En İyi Belgesel Ödülü verilecek. Ulusal Belgesel Yarışması jüri üyeleri yönetmen Kıvılcım Akay, akademisyen ve sinema yazarı Melis Behlil ve yönetmen Yunus Emre Yalçın.

Ulusal Kısa Film Yarışma Jürisi

Ulusal Kısa Film Yarışması, İstanbul Film Festivali tarafından kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla yapılıyor. Jürinin seçeceği En İyi Kısa Film, Anadolu Efes tarafından 10.000 TL ile ödüllendirilecek.  Ulusal Kısa Film Yarışması jüri üyeleri yapımcı Cihan Aslı Filiz, oyuncu Aslı İnandık ve yönetmen Malaz Usta.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü Jürisi

2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere 30.000 TL ödül veriliyor. Seyfi Teoman İlk Film Ödülü iki yıldır bireysel bağışçıların desteğiyle İKSV’nin Lale Kart Üyelik Programı tarafından veriliyor.

Festivalin Türkiye Sineması bölümünde yer alan Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca ilk filmler bu ödüle aday olabiliyor. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde yönetmen Nisan Dağ, sinema yazarı ve film programcısı Cédric Succivalli ve yapımcı Çağıl Bocut yer alıyor.

Türkiye Sineması Tema Sponsorluğu’nda 33 Yıl

İstanbul Film Festivali’nde yapımı 2021-2022 döneminde tamamlanan filmlerin yer aldığı “Türkiye Sineması” bölümü, bu yıl 35. kez Anadolu Efes’in katkılarıyla gerçekleştirilecek. 41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Anadolu Efes, Ulusal Kısa Film Yarışması’nda En İyi Kısa Film’e 10.000 TL, En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 50.000 TL; Köprüde Buluşmalar’ın ana destekçisi de olan Anadolu Efes Work in Progress ödülü olarak da 30.000 TL veriyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

‘‘KLONDIKE’’ Dünya Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde Gerçekleştirdi

Filmi “Maryna Er Gorbach” yönetiyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

KLONDIKE

Maryna Er Gorbach’ın yönetmenliğini, Mehmet Bahadır Er’in ortak yapımcılığını üstlendiği Ukrayna-Türkiye ortak yapımı ‘Klondike’ filmi ilk gösterimini dünya sinemasının en önemli festivallerinden Sundance Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışması”nda yaptı.

Bu yıl 20-30 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Sundance Film Festivali’nde “Klondike” filminin online galası gerçekleşti. Uluslararası ana yarışmasına yalnızca 10 filmin kabul edildiği Sundance Film Festivali’ne Ukrayna/Kyiv’deki bir sinema salonundan eş zamanlı olarak katılan film ekibi, gösterim sonrası Amerikalı sinemaseverlerle soru cevap bölümüne de katıldı.

Sinema Eleştirmenlerinden “Klondike”’ye Övgü

Ukrayna Devlet Film Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve TRT 12 Punto ortak yapımı “Klondike”, Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirdiği dünya prömiyeri sonrası yabancı basın ve sinema eleştirmenlerinden büyük övgü aldı.

Ukrayna – Rusya sınırında yaşayan, köyü ayrılıkçı gruplar tarafından kuşatılmış olmasına rağmen evini terk etmeyi reddeden hamile bir kadının hikayesine odaklanan film, sivil bir yolcu uçağının 17 Temmuz 2014’de Ukrayna’da düşürülmesi olayını da beyaz perdeye taşıyor.  

Avrupa Prömiyeri 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleşecek

Çekimlerinin Ukrayna’da Ukraynalı, Türk, Çek, Boşnak ve Gürcü ekipler tarafından gerçekleştirilen film Avrupa prömiyerini ise ekibin katılımıyla 10-20 Şubat’ta gerçekleşecek olan 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin “Panorama Bölümü”nde yapacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Köprüde Buluşma: Diziler” Atölyesi İçin Proje Başvuruları Açıldı

 “Köprüde Buluşma: Diziler” başvuruları için son gün 16 Şubat 2021.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Köprüde Buluşma: Diziler

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Köprüde Buluşma: Diziler” atölyesi Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturmaya devam ediyor. Son başvuru tarihi 16 Şubat 2022.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenecek “Köprüde Buluşma: Diziler”  Türkiye’den geliştirme aşamasındaki dizilerin üretim ve uluslararası ortak yapım potansiyellerini geliştirmek amacı ile düzenleniyor.

Bu yıl ilk kez OGM Pictures’ınsponsorluğuyla gerçekleştirilen Köprüde Buluşma: Diziler kapsamında yapılacak atölyeye seçilen yazar, yönetmen ve yapımcılar uluslararası sinema ve televizyon profesyonelleri (yapımcılar, dağıtımcılar, festival veya fon yöneticileri, TV kanal temsilcileri) ile birebir toplantılar yapacaklar. Atölye sonunda seçilecek bir projeye 30.000 TL değerinde OGM Pictures Özel Ödülü takdim edilecek. .

“Köprüde Buluşma: Diziler”, seçkisinde çeşitlilik olmasına önem veriliyor. Belgesel, animasyon, komedi, aile, çocuk ve biyografi dizileri gibi farklı konu ve türlerde projelere açık olan çağrıya her formattan dizi projesi ile başvuru yapabiliyor.

 “Köprüde Buluşma: Diziler” başvuruları için son gün 16 Şubat 2021.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler