Tomtom’da sinema karnavalı

Festivaller

Şimdiye kadar türlü etkinliğe sahne olan Beyoğlu Tomtom Sokak, 18-25 Haziran tarihleri arasında ‘dört başı mamur’ bir sinema karnavalına ev sahipliği yapacak. Festival ‘B sineması’nın özgür ruhundan ilham alıyor.

İstanbul’da film festivali bolluğu malum. Bu hafta festivallere bir yenisi daha ekleniyor: Tomtom Sinema Karnavalı. Ancak bu, bildik festivallerden epey farklı, adına yakışır, festivalden çok karnavalı çağrıştıran bir sinema etkinliği. Festivalin küratörü, sinema yazarı Yeşim Tabak’ın (AOW Productions) kendi tanımıyla bir ‘B – festival’. Belli ki program da B sinemasının ele avuca gelmez, özgür ruhuyla kotarılmış, sinemada sadece seyirci konumuna odaklanmayıp hayata nüfuz etme özelliği esas alınmış. Şimdiye kadar türlü etkinliğe sahne olan Beyoğlu Tomtom Sokak’ın bu sefer böylesi bir karnavala sahne olması, İstanbullular için gayet sevindirici bir haber. Tabak; “İlk kez düzenlenen Tomtom Sinema Karnavalı için, “film izlemekten de çok, sonraki süreçte gelişen ve hayatın içinde paylaşılabilen bir ‘sinemasever kültürü’ (ayrıca buna bağlı birtakım ‘faydalı hastalıklar’) hakkında: Filmlerden ilham alma, biçimlerimizi kutlama, fetişleştirme, nihayetinde bir performansa dönüştürme arzusu…” diyor ve ücretsiz açıkhava film gösterimlerinin de yer aldığı programın “ağırlıklı olarak disiplinlerarası etkileşime dayalı performans ve işlerden, sokak partilerinden” oluştuğunu söylüyor. Festival katılımcılarının hepsi de gönüllü olarak etkinliğe destek veriyor.

Tomtom’da günbatımı
Giovanni Scognamillo’nun ‘Kontun Bahçesinde’ sergisiyle katılacağı Tomtom Sinema Karnavalı, bu kült sinema yazarının Atina’da DJ’lik yapan İstanbul doğumlu oğlu Dimitris Dermentzioglou’yu, namıdiğer Monsieur M’i de konuk ediyor. Monsieur M, Indigo Lounge’daki sergi açılış kokteylinde çalacağı ‘Tramonto di Tomtom’ (Tomtom’da Günbatımı) adındaki sette Mina, Gilberto, Moustaki’den girecek, İtalyan klasiklerini yeniden yorumlayan Faith No More solisti Mike Patton’ı da kapsayan bir yelpaze sunacak. Etkinliğin bir diğer DJ’i Dr. Moog da Scognamillo’ya saygı gecesi ‘Geceyarısı Çocukları’nda avangart, fantastik sinema ve B filmlerinden oluşan engin koleksiyonundan videolar ve özel seslerden oluşan bir programa imza atıyor.

‘Thriller’ kaçmaz
Sinemayı hayatına nüfuz ettiren, Hitchcock klasiği ‘North by Northwest’in uçak sahnesini takıntı haline getirmiş ‘Arizona Rüyası’ karakteri Paul Leger ise karnavalın performanslarından birine ilham veriyor. Tiyatro – performans eleştirmeni Zeynep Aksoy’un da katkıda bulunduğu ‘Paul Leger Show’da İlyas Odman, Aslı Bostancı, Mehmet Ali Nuroğlu, Okan Urun, Melih Kıraç, Yağmur Gurur ve Gökçe Yiğitel türlü filmlerden sahneleri yeniden canlandırıyor. Sinema yazarı Engin Ertan ve Uğur Bayazıt’ın ‘terörize’, paranoyak film karelerinden derleyip toparladıkları, Çiçek Kahraman’ın kurguladığı ‘Thriller’ seçkisi, Alt.’ın yanında küçük bir kulübede festival boyu ziyaretçilerini ağırlayacak.

Polanski ve Carpenter ruhu
Caz piyanisti, ‘ses bilimci’ Alper Maral’la klavyeci Mert Topel, 22 Haziran’da Alt.’taki ‘Control Voltage’ gecesinde Roman Polanski ve film müzikleriyle tanınan Krzystof Komeda’nın işbirliğini yorumlayacak, ‘Rosemary’nin Bebeği’nden ‘Korkusuz Vampir Avcıları’na Polanski ruhu deşilecek.
Hollandalı müzisyen Legowelt ise John Carpenter, Klaus Kinski, robotlar, Soğuk Savaş casusları, Amiga bilgisayarlarla ateşlenen 70’lerin ve 80’lerin fantezi evreninden ilham aldığı canlı performansıyla Indigo Lounge’da. Yine sinema yazarı Engin Ertan’ın epey ‘tuhaf’ filmlerden oluşan ‘Film Maratonu’ Disko Detone ile Kinoxyo’dan kurulu Double Whammy’nin punk türevleri ve İtalyan underground’una adadığı ‘Mahveden Sessizler’ başlıklı DJ setiyle devam edecek Tomtom Sinema Karnavalı, 26 Haziran 06.00’da Audrey Hepburn’ün ‘Tiffany’de Kahvaltı’ ettiği sahnenin tekrarıyla sona erecek.

Etkinlikler
18 – 25 Haziran – Açıkhava Sineması Akarsu Sk.
18 – 25 Haziran – Thriller – Akarsu Sk.
18 Haziran 19.00 – Monsieur M – DJ Set Indigo Lounge
18 Haziran 21.00 – Paul Leger Show Garajistanbul
18 Haziran 21.45 – Dr. Moog DJ Set: Ge cenin Çocukları / Giovanni Scognamillo’ya Saygı – Indigo
22 Haziran 21.00 – Control Voltage Project
25 Haziran 11.00 – 19.00 – Film Maratonu Garajistanbul
25 Haziran 24.00 – Legowelt Live
26 Haziran 06.00 – Breakfast at Tomtom Akarsu Sk.

İstanbullu ‘Kontun Bahçesinde’
Tomtom Sinema Karnavalı’nın en ilgi çekici etkinliklerinden biri, festivalin de çıkış noktalarından olan ‘entelektüel düşünme’ ile ‘eğlence’yi, “yer yer de gerçekle fanteziyi” biraraya getirmenin şahikalarından sinema yazarı, ‘vampirolog’, ‘kült İstanbullu’ Giovanni Scognamillo’nun resim sergisi. Indigo’da görülebilecek ‘Kontun Bahçesi’ başlıklı sergi, kendini ressam olarak tanımlamasa da resme çocuk yaşta Flash Gordon, Mandrake gibi kahramanlarını çizerek başlamış Scognamillo’nun Jackson Pollock esinli soyut resimleri, Türker İnanoğlu gibi arkadaşlarının vampir olarak portreleri, Baudelaire’in ‘Kötülük Çiçekleri’nden ilham alan ‘zehirli bahçeleri’ gibi işleri bu sergide. Scognamillo’nun yıllardır biriktirdiği ‘action figure’ları, kitapları, sevdiği filmlerden parçalar, İlhan Sayın’ın Scognamillo desenlerinden yola çıkarak hazırladığı enstalasyonlar da sergi kapsamında. Sergi festival boyunca 12.00 – 20.00 arasında Indigo’da takip edilebilir.

RADİKAL HAYAT EKİ

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up