Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Tomtom’da sinema karnavalı

Yayınlandı

tarihinde

Şimdiye kadar türlü etkinliğe sahne olan Beyoğlu Tomtom Sokak, 18-25 Haziran tarihleri arasında ‘dört başı mamur’ bir sinema karnavalına ev sahipliği yapacak. Festival ‘B sineması’nın özgür ruhundan ilham alıyor.

İstanbul’da film festivali bolluğu malum. Bu hafta festivallere bir yenisi daha ekleniyor: Tomtom Sinema Karnavalı. Ancak bu, bildik festivallerden epey farklı, adına yakışır, festivalden çok karnavalı çağrıştıran bir sinema etkinliği. Festivalin küratörü, sinema yazarı Yeşim Tabak’ın (AOW Productions) kendi tanımıyla bir ‘B – festival’. Belli ki program da B sinemasının ele avuca gelmez, özgür ruhuyla kotarılmış, sinemada sadece seyirci konumuna odaklanmayıp hayata nüfuz etme özelliği esas alınmış. Şimdiye kadar türlü etkinliğe sahne olan Beyoğlu Tomtom Sokak’ın bu sefer böylesi bir karnavala sahne olması, İstanbullular için gayet sevindirici bir haber. Tabak; “İlk kez düzenlenen Tomtom Sinema Karnavalı için, “film izlemekten de çok, sonraki süreçte gelişen ve hayatın içinde paylaşılabilen bir ‘sinemasever kültürü’ (ayrıca buna bağlı birtakım ‘faydalı hastalıklar’) hakkında: Filmlerden ilham alma, biçimlerimizi kutlama, fetişleştirme, nihayetinde bir performansa dönüştürme arzusu…” diyor ve ücretsiz açıkhava film gösterimlerinin de yer aldığı programın “ağırlıklı olarak disiplinlerarası etkileşime dayalı performans ve işlerden, sokak partilerinden” oluştuğunu söylüyor. Festival katılımcılarının hepsi de gönüllü olarak etkinliğe destek veriyor.

Tomtom’da günbatımı
Giovanni Scognamillo’nun ‘Kontun Bahçesinde’ sergisiyle katılacağı Tomtom Sinema Karnavalı, bu kült sinema yazarının Atina’da DJ’lik yapan İstanbul doğumlu oğlu Dimitris Dermentzioglou’yu, namıdiğer Monsieur M’i de konuk ediyor. Monsieur M, Indigo Lounge’daki sergi açılış kokteylinde çalacağı ‘Tramonto di Tomtom’ (Tomtom’da Günbatımı) adındaki sette Mina, Gilberto, Moustaki’den girecek, İtalyan klasiklerini yeniden yorumlayan Faith No More solisti Mike Patton’ı da kapsayan bir yelpaze sunacak. Etkinliğin bir diğer DJ’i Dr. Moog da Scognamillo’ya saygı gecesi ‘Geceyarısı Çocukları’nda avangart, fantastik sinema ve B filmlerinden oluşan engin koleksiyonundan videolar ve özel seslerden oluşan bir programa imza atıyor.

‘Thriller’ kaçmaz
Sinemayı hayatına nüfuz ettiren, Hitchcock klasiği ‘North by Northwest’in uçak sahnesini takıntı haline getirmiş ‘Arizona Rüyası’ karakteri Paul Leger ise karnavalın performanslarından birine ilham veriyor. Tiyatro – performans eleştirmeni Zeynep Aksoy’un da katkıda bulunduğu ‘Paul Leger Show’da İlyas Odman, Aslı Bostancı, Mehmet Ali Nuroğlu, Okan Urun, Melih Kıraç, Yağmur Gurur ve Gökçe Yiğitel türlü filmlerden sahneleri yeniden canlandırıyor. Sinema yazarı Engin Ertan ve Uğur Bayazıt’ın ‘terörize’, paranoyak film karelerinden derleyip toparladıkları, Çiçek Kahraman’ın kurguladığı ‘Thriller’ seçkisi, Alt.’ın yanında küçük bir kulübede festival boyu ziyaretçilerini ağırlayacak.

Polanski ve Carpenter ruhu
Caz piyanisti, ‘ses bilimci’ Alper Maral’la klavyeci Mert Topel, 22 Haziran’da Alt.’taki ‘Control Voltage’ gecesinde Roman Polanski ve film müzikleriyle tanınan Krzystof Komeda’nın işbirliğini yorumlayacak, ‘Rosemary’nin Bebeği’nden ‘Korkusuz Vampir Avcıları’na Polanski ruhu deşilecek.
Hollandalı müzisyen Legowelt ise John Carpenter, Klaus Kinski, robotlar, Soğuk Savaş casusları, Amiga bilgisayarlarla ateşlenen 70’lerin ve 80’lerin fantezi evreninden ilham aldığı canlı performansıyla Indigo Lounge’da. Yine sinema yazarı Engin Ertan’ın epey ‘tuhaf’ filmlerden oluşan ‘Film Maratonu’ Disko Detone ile Kinoxyo’dan kurulu Double Whammy’nin punk türevleri ve İtalyan underground’una adadığı ‘Mahveden Sessizler’ başlıklı DJ setiyle devam edecek Tomtom Sinema Karnavalı, 26 Haziran 06.00’da Audrey Hepburn’ün ‘Tiffany’de Kahvaltı’ ettiği sahnenin tekrarıyla sona erecek.

Etkinlikler
18 – 25 Haziran – Açıkhava Sineması Akarsu Sk.
18 – 25 Haziran – Thriller – Akarsu Sk.
18 Haziran 19.00 – Monsieur M – DJ Set Indigo Lounge
18 Haziran 21.00 – Paul Leger Show Garajistanbul
18 Haziran 21.45 – Dr. Moog DJ Set: Ge cenin Çocukları / Giovanni Scognamillo’ya Saygı – Indigo
22 Haziran 21.00 – Control Voltage Project
25 Haziran 11.00 – 19.00 – Film Maratonu Garajistanbul
25 Haziran 24.00 – Legowelt Live
26 Haziran 06.00 – Breakfast at Tomtom Akarsu Sk.

İstanbullu ‘Kontun Bahçesinde’
Tomtom Sinema Karnavalı’nın en ilgi çekici etkinliklerinden biri, festivalin de çıkış noktalarından olan ‘entelektüel düşünme’ ile ‘eğlence’yi, “yer yer de gerçekle fanteziyi” biraraya getirmenin şahikalarından sinema yazarı, ‘vampirolog’, ‘kült İstanbullu’ Giovanni Scognamillo’nun resim sergisi. Indigo’da görülebilecek ‘Kontun Bahçesi’ başlıklı sergi, kendini ressam olarak tanımlamasa da resme çocuk yaşta Flash Gordon, Mandrake gibi kahramanlarını çizerek başlamış Scognamillo’nun Jackson Pollock esinli soyut resimleri, Türker İnanoğlu gibi arkadaşlarının vampir olarak portreleri, Baudelaire’in ‘Kötülük Çiçekleri’nden ilham alan ‘zehirli bahçeleri’ gibi işleri bu sergide. Scognamillo’nun yıllardır biriktirdiği ‘action figure’ları, kitapları, sevdiği filmlerden parçalar, İlhan Sayın’ın Scognamillo desenlerinden yola çıkarak hazırladığı enstalasyonlar da sergi kapsamında. Sergi festival boyunca 12.00 – 20.00 arasında Indigo’da takip edilebilir.

RADİKAL HAYAT EKİ

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Faydalı Atölyeler ile Devam Ediyor

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı birbirinden farklı atölye çalışmaları ile devam edecek.

Pandemi koşulları nedeniyle online olarak devam eden 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nin ikinci etabı 22 Nisan’da başlıyor. İlk etabı 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da başarıyla gerçekleşen festivalin ikinci etabı hız kesmeden devam ediyor. Kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde Nisan ve Mayıs aylarında sinemaseverlere unutulmaz bir sinema deneyimine davet ediyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabında birbirinden seçkin atölyeler, katılımcılarla buluşuyor. Festival programı dahilindeki atölyeler ise;

 • Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” (23 Nisan 2021)
 • Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” (24 Nisan 2021)
 • WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” (30 Nisan 2021)
 • Yalnızca festival katılımcısı yönetmenlere açık olacak Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” (25 Nisan 2021) atölyesi de festival programı dahilinde yapılacak.

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz ve kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden başvurular açık.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl #sığamıyoruz sloganıyla kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen söyleşileri ve Ulusal seçkinin yanı sıra seçkin Balkan Sinemasından örnekler, Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi festivalin resmi web sitesi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverler tarafından tamamen ücretsiz, zaman kısıtlaması olmadan, yalnızca web sitesi üyeliği ile izlenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Popüler