TMMOB Mimarlar Odası’nda Belgesel Sinema Gösterimleri

Etkinlikler

Mimarlar Odası Belgesel Sinema Kulübü’

TMMOB Mimarlar Odası Belgesel Sinema Kulübü’nün bu haftaki etkinliğinde 22 Mayıs 2015 Cuma günü saat 19:00’da Hilmi Etikan’ın Edirne ve Barış İçin Bir Yer: Kayaköyü ile Savaş Güvezne’nin Arduvaz adlı belgesel filmlerini gösterecek.

“Ustalardan Seçmeler”

EDİRNE

Yönetmen: Hilmi Etikan

Süre: 27’

Yapım: 1998 – Türkiye

Yüzyıllar boyu önemli bir yerleşim alanı olarak değer kazanmış olan Edirne kenti ve mimari değerleri üzerine gerçekleştirilmiş bir belgesel.

BARIŞ İÇİN BİR YER: KAYAKÖYÜ

Yönetmen: Hilmi Etikan

Süre: 20’

Yapım: 2005 – Türkiye

Terk edilmiş görüntüsüyle savaş ve mübadele üzerine yazılı belgelerden daha fazlasını anlatan Kayaköyü, gelecekte de bu anlatısını sürdürmeyi başarabilecek midir? Kayaköyü’nde yaşatılmak istenen, yalnızca duvarlar, ocaklar, freskler değil; aynı zamanda bu yerin içinde biriktirdiği, sakladığı hikâyelerdir. Burada yerleşim dokusuyla birlikte; mekânın temsil ettiklerinin, savaşa ve barışa dair söylediklerinin korunması önemlidir. Mimarlar Odası, Kayaköyü’nü bir açık hava müzesi, bilim ve sanat insanlarının ortak çalışmalar yapabilecekleri bir paylaşım alanı olarak yaşatmayı istemektedir.

ARDUVAZ

Yönetmen: Savaş Güvezne

Süre: 25’

Yapım: 1996 – Türkiye

Mimari varlıklarından ve günümüze ulaşabilen birikimlerinden hareketle, Kastamonu ve İnebolu’yu anlatan belgesel.

“ Kastamonu, çok yaşamış kişilerin gün görmüşlüğü içinde dinleyenlerine tanıklığını anlatır ahşaptan ve taştan sözcüklerle.. Bu kente dair ipuçlarını en çok sesler ve renklerle coşan pazaryerinde, ürettiğini satan “kadın pazarı” satıcılarından; Ayşelerden, Fadimelerden, Gülbaharlardan bulabilirsiniz…”

“İnebolu… Yeşilini az ötesinde maviye dönüştürmüş; mavisini bir adım ötesinde yarına, insana ve umuda dost kılmış bir kent… Onu yaşatacak olan pencerelerden dışarıya bakan gözlerdir… Çünkü evler, ancak içinde yaşayan insanlar olduğu sürece yaşayacak ve dağlardan öğrendiği derviş sabrıyla ayakta kalacaktır…”

—————————-

*Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.

Tarih: 22.05.2015 – Cuma

Saat: 19.00

Yer: Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Karaköy, Kemankeş Caddesi No. 31 Beyoğlu

Prof. Orhan Şahinler Sinema Salonu – 2. Kat

İletişim:

Tel: 0212-251 49 00/205 e-mail: arsiv@mimarist.org http: www.mimarist.org

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up