Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Tin Man İle Evde Olmaktan Mutluyum!

Yayınlandı

tarihinde

hakan-kara

Fantastik film kıtlığını çektiğim şu günlerde ­ ki kaliteli fantastik film yok denecek kadar az, olanları da izledik zaten. Arşivimde yer alan bu 2007 yapımı 3 bölümlük mini diziyi izlemek istememde ki en büyük sebeplerden biri O.Z Büyücüsünün bir uyarlaması olması idi; çocukken çizgi filmlerini ve hatta 1939 yapımı filmini ne çok izlerdik. Ayağında kırmızı pabuçlar ile Dorothy Gale’yi görmek bir an çocukluğuma götürdü beni, ne günlerdi…

Dizinin her bölümü yaklaşık olarak 1.5 saat sürüyor, yani 3 bölümü peş peşe izlemek isterseniz yaklaşık 5 saatinizi bu diziye ayırmak zorunda kalacaksınız. 2007 de Scifi kanalının dizi kıtlığını görüp ekranlara sürdüğü bu yapım ilk paragrafta dediğim gibi O.Z büyücüsü filminin bir uyarlaması; fakat yeniden uyarlaması değil. Sadece 1939 yapımı film, bu filmin senaryosuna ön ayak olmuş… Kısaca: tamamen kopya değil, özgünleştirilmeye çalışılarak ekrana yansıtılmış.

pl_10tinman_f

Bu dizinin konusu ise; DG ailesiyle beraber yaşamaktadır fakat her gece gördüğü rüyalar yüzünden günleri iyi geçmemektedir; bir de yaşadığı sıradan hayattan kopmanın zamanının geldiğini düşünür… O.Z ülkesini ele geçiren kötü kalpli cadı ( bu lafı demeye bayılıyorum ) planlarını tam olarak gerçekleştirmek için bir zümrüt taşına ihtiyacı vardır; geleceği okuyabilen birinin yardımıyla önündeki tek engelin bu kız olduğunu görür. DG kendini bir savaşın ortasında bulur, fakat sevgisiyle ve ne olduğunu araştırma güdüsüyle önce annesini, sonra neler olduğunu ve peşi sıra babasını bulur, sonunda ise ablasınını kurtarır. Ve mutlu son!

O.Z Büyücüsü çizgi filmini hatırlayanlar tatlı kızımız Dorothy Gale’ye yardımcı olan karakterleri hatırlayacaklardır: kukla adam, aslan adam, teneke adam… Bir zamanlar favori karakterlerimizdi. :) Ve o filmde de bir kötü cadı karakteri vardı. Bu dizi de bu karakterleri görmüyoruz; fakat sanki benzerleri burada: bir polis ( ki DG tarafından ilk bulunduğunda bir teneke uzay giysisinin içindeydi. Bir bilgin ( ki aklının yarısı alınmıştı, ayrıca çizgi filmdeki kukla adama çok benzemekle beraber zaten kraliçenin bir nevi kuklası sayılırdı eskiden! ) ve bir geleceği gören adam ( ki bu da hem saçları, hem giydiği kürk ile orjinal filmdeki aslan adama çok benziyordu. ) Bu karakterlerde 1939 yapımı filmdeki gibi benzer duygulara sahiptiler; o filmi hatırlayanlar bunu bilir: kalpsiz teneke adam, korkak aslan adam, beyinsiz kukla adam… Bu filmde de polis rolünde izlediğimiz Cain ( Neal McDonough ) ailesinin öldürüldüğü gün kalbinin söküldüğünü hisseder; kraliçenin eski danışmanının ise beyninin yarısı alınmıştır yani kukla adama benzemektedir; geleceği gören adam ise çizgi filmdeki aslan adam gibi korkaktır, cesaretini kaybetmiştir. İki film hakkındaki benzerliklerin ne kadar çok olduğunu sizde filmi izlerken göreceksiniz fakat özellikle çocuklar severek izleyecektir bu durum da diye düşünüyorum.

Film de bir söz çok hoşuma gitti; mahkumlar hakkında polis cain’in söylediği söz: ” devletin bir politikası bu; onların beyinlerini sökerler ve zihinlerinde mahkum olmalarına sebeb olurlar. ” Bu sözü günümüze uyarlarsak; bir suçtan dolayı ceza evine giren herkes sonuçta bir insan: bunların cezaevinden çıktıktan sonra ki durumları hakkında düşünen oldu mu hiç? ya da kaç araştırma yapıldı? Topluma kazandırılmaları için neler yapılıyor? Bunlar iyi irdeleniyor mu, bilmiyorum…

tinman-largeFilm başladığında klasik amerikan aile yapısının örneklerini görmeye başlıyorsunuz: anne babayla konuşma tarzları gibi.. Fakat bazen diyaloglar arasında ince ve hoş espriler yakalamak, gülümsetiyor insanları: ama bu durum senaryonun iyi yapıldığını göstermiyor. Bana kalırsa üzerinde fazla durulmayan bir senaryo oluşturulmuş; kalabalık bir senaryo ekibiyle yazılmasına rağmen! Buna bir de kalitesiz bilgisayar efektlerini kattığımızda filmin görsel kalitesi git gide düşmüş oluyor; Cem Yılmaz’ın Gora filmindeki bilgisayar efektleri bile daha iyi! Ayrıca film müziklerinin yüzüklerin efendisinden çalınma olabileceği düşüncesi ben de hakim oldu ama bilemiyorum! Benzetmeye çalışmışlar ama başaramamışlar diyelim; fakat bu film için müzikler çok önemliydi, sahnelerde müzikler her ne kadar kötü olsa da filme ivme kattı diyebilirim. Filmin en önemli artısı bana göre kostümler olmuştur; ben çok beğendim! Bazı sahnelerde sürekli aynı ağacın yanında geçip bir sonraki sahneye geçilmesi ya da hep aynı ağacın yanından sahnenin başlaması komik olmuş!

Oyunculuğu konuşmak gerek; çünkü çok kaliteli oyuncular olmasa da bir çok filmde gördüğümüz karakterler başrollerde oynamış; Zooey Deschanel hayranları kesinlikle bu filmi izleyecektir. Fazla bir şey yapmasına gerek kalmadı ama gerçekten süper gözleri var! Burada şunu da belirteyim, dikkat etmişsinizdir: filmin adı teneke adam ( TinMan ) ama baş karakter o değil ve onunla aynı görevde olan başka karakterlerde var. Neden onun adı filme verildi bilmiyorum ama DG yi filmin sonuna kadar o korudu diyebilirim. Fakat filmin sonuna doğru Dorothy Gale’yi kırmızı ayakkabılarıyla zümrütü DG ye verirken görmek çok hoş süprizdi! Beklemiyordum açıkcası…

Son olarak; DG’nin içine çizilmiş olan şekil bana dolardaki her şeyi gören göz resmini hatırlattı ki; acaba yine bir mesajmı vermeye çalıştılar diye düşündüm. Filmi özellikle çocuklar beğenerek izleyeceklerdir, fantastik bir film olduğundan filmin kötü yanlarından fazla bahsetmek istemiyorum ama aceleye getirilmiş, senaryosu daha dikkatli düzenlenmeyen fakat oyuncuların çok iyi oyunculuk gösterdikleri bilgisayar efektlerinin berbatolduğu bir mizi dizi… İMDB puanı 7.1 di ben baktığımda, ben ise 6 puan veriyorum.

Ve filmin sonundaki cümle ile bitiriyorum. ” EVDE OLMAKTAN MUTLUYUM… “

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler