Tilda Swinton’ın Önerdiği 9 Film

Liste Manşet

Caravaggio, Orlando, We Need to Talk About Kevin, Only Lovers Left Alive gibi önemli yapımlarda rol alan Tilda Swinton, İngiliz Film Enstitüsü ile bir araya gelerek her sinemacının görmesini istediği filmleri listeledi.

Yasujirō Ozu‘nun başyapıtı Tokyo Story ve Roberto Rossellini imzalı Viaggio in Italia gibi yapımların yer aldığı listeye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Yolculuk (1954) Viaggio in Italia IMDb 7,4 / Roberto Rossellini

Sinemada gösterildiği yıllarda, tartışmalı biçimde, tamamen yanlış anlaşılmalarla dolu ve utanç verici biçimde eleştirilen, ama uzun yıllar sonra şimdi, sadece Rossellini’nin en iyi filmlerinden biri olarak anılmakla kalmayıp, aynı zamanda modern sinemanın temel elementlerinden biri olarak hak ettiği yeri bulmuştur. Bu filmde kötüye giden bir evliliğin anatomisi çıkarılır. Değişik bir bakış açısına sahip olan bu ironik film.

Güzel ile Hayvan (1946) La Belle Et La Bête IMDb 7,9 / Christophe Gans

oldukça fakir bir tüccar, kızına hediye olarak bir gül verir. O aldığı tek gül, Çirkin’in gül bahçesinden çalınmış bir çiçektir. Çirkin, bunu fark ettiğinde ortalığı birbirine katarak tüccarın cezalandırılmasını ister. Karşılığında o da tüccara ait olan şeyi ister: Kızını. Kızı hayatı boyunca onunla birlikte yaşayacaktır. Başta bu fikre alışamasa da, Çirkin’in de sert mizacı genç kızın güzelliğiyle yumuşayacak ve birbirlerini daha iyi tanıdıkça sevmeye başlayacaktır.

Bir Şehir Katilini Arıyor (1931) M – Eine Stadt Sucht Einen Mörder IMDb 8,3 / Fritz Lang

Usta yönetmen Fritz Lang’ın kült suç filminde Berlin sokaklarında amansız bir mücadeleye sebep olan bir seri katil hikayesi konu edilir. Sadece çocukları öldüren bu psikopat seri katili durdurmak için çalışmaya başlayan şehrin polis teşkilatı, sokakları sıkı bir denetim altına alır. Katilin yakalanmamasından fazlasıyla tedirgin olan halkın yanı sıra, bu baskıdan şikayetçi olan başka bir grup daha vardır. Polisin sıkı denetimi yüzünden yakalanmaktan korkan diğer sokak suçluları ve dilenceler de kendi aralarında organize olarak bu operasyonun bir an önce sona ermesi için katilin peşine düşer. Artık polislerin yanı sıra suçlunun peşinde olan yasadışı bir oluşum da mevcuttur ve her iki taraf da katili ilk yakalayan taraf olmak için çabalayacaktır.

Medea (1969) IMDb 7,1 / Pier Paolo Pasolini

Medea, tiyatro tarihinde Lady Macbeth, Antigone ile birlikte gücüne ve nefretine saygı duyulan kadınlardan biri olarak hafızalara kazınmıştır. Antik Yunan şairlerinden Euripides’in yazdığı bu trajedi, İtalyan sinemacı Pier Paolo Passolini tarafından sinemaya uyarlanıyor. Filmin başrolünde ise ünlü operacı Maria Callas, Medea’yı canlandırıyor. Kralın kızı ve büyücü olan Madea, topraklarına uzak diyarlardan gelip Altın Post’un peşine düşen İason’a aşık olur. Medea aşkı için halkına sırt çevirip ülkesine ihanet eder ve ülkenin kutsal varlığı olan Altın Post’u çalarak İason’a verir. Kahramanımız aşık olduğu adamla kaçtıkları yolculuk esnasında öz kardeşlerini öldürmekten geri kalmaz. Karşılıksız çıkan aşkı kendi çocuklarını bile katletmeye kadar varacaktır.

My Childhood (1972) IMDb 7,4 / Bill Douglas

 Film, yönetmen Bill Douglas’ın İskoç madencilik köyü Newcraighall’daki kendi yoksul çocukluğunun anılarını konu alıyor. Otobiyografik yapıda oluşturulan film, üçlemeden meydana gelmektedir.

My Ain Folk (1973) IMDb 7,5 / Bill Douglas

Bill Douglas’ın çocukluk anılarının anlatıldığı otobiyografisinin ikincisi olan, My Ain Folk, büyükannesinin ölümü ile kardeşinden ayrılan Jamie’nin hem psikolojik hem de fiziksel vahşete maruz kalmasını ve anlayışsız bir dünyada tek bırakılmasını konu alıyor.

My Way Home (1978) IMDb 7,5 / Bill Douglas

Üçlemenin son filmi olan My Way Home, hikayeyi İskoçya’dan Mısır’a taşıyor. Filmin diğer bölümlerine kıyasla bu bölüm daha hareketli geçmektedir.

Tokyo Hikâyesi (1953) Tôkyô Monogatar IMDb 8,2 / Yasujirō Ozu

Müthiş bir dönüşüm ve modernleşmenin pençesinde bölünmekte olan Japonya’dayız. Taşralı, emekli bir karı-koca, Tokyo’da yaşayan evlenmiş çocuklarını ziyarete giderler. Gençler giderek hızlanmakta olan şehir yaşamının meşguliyeti içerisinde, onlarla ilgilenmektense birbirlerine pas edip kurtulma hafifliğindedirler. Sadece savaşta ölmüş oğullarının dul gelini yaşlı çifte şefkat ve ilgi gösterir. Evlerine döndüklerinde kırgın ve kafaları karışıktır. Çocukların titreyip kendilerine gelmesi için dramatik bir olayın gerçekleşmesi gerekecektir.

Ülkesinin 50’li yıllarda geçirdiği kültürel dönüşümün izini sürmekten yorulmayan Japon yönetmen Yasujiro Ozu‘nun hem kendi başyapıtı hem de eşsiz ritmiyle, sinema sanatının en güzel filmlerinden biri.

Göldeki Yabancı (2013) Stranger by the Lake IMDb 6,9 / Alain Guiraudie

Alain Guiraudie’nin yönetmenliğini üstlendiği film, sadece erkeklerin girebildiği bir göl kenarında iki adam arasında yaşanan olayları konu alıyor.

Kaynak: IndieWire

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up