Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Tilda Swinton Kızıyla 74. Cannes Film Festivali Kırmızı Halısında Yürüdü

Anne-kız galaya katıldılar.

Yayınlandı

tarihinde

The French Dispatch ile 74. Cannes Film Festivali’nin konuğu olan Tilda Swinton, festivalin kırmızı halısında oyuncu kızı Honor Swinton Byrne ile birlikte yürüdü.

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen “74. Cannes Film Festivali” tüm hızıyla devam ediyor.

Birçok yıldız isme ev sahipliği yapan festivalde Paris, 13th District (Les Olympiades) adlı filmin galası da yapıldı. Salgın dönemi Fransa’da çekilen filmin galasında Tilda Swinton oyuncu kızı Honor Swinton Byrne ile birlikte katıldı.

Wes Anderson‘ın yeni filmi The French Dispatch için şu sıralar 74. Cannes Film Festivali’nin konuğu olan 60 yaşındaki usta isim Tilda Swinton, kırmızı halıda 23 yaşındaki kızı Honor Swinton Byrne ile birlikte yürüdü. Kameralara sempatik pozlar veren anne-kız dikkatleri üzerlerine topladı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali Yakında Başlıyor

Yılın en yeni filmleri Ayvalık’ta!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ayvalık Film Festivali

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl sadece çevrimiçi gösterimler yapan Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu yıl Eylül ayında hem açık hem kapalı mekânlarda izleyicilerle buluşacak.  Ancak festival öncesi özlem gidermek için 17-25 Temmuz tarihleri arasında Ayvalık İlçe Nüfus Müdürlüğü bahçesinde Açıkhavada Sinema ile Ayvalıklılara yazlık sinema keyfi yaşatacak. Sinemaseverler 9 gün boyunca her gece 21.00’da Oscar, BAFTA, Altın Küre’de ödüller kazanmış, Berlin, Venedik, Sundance, Toronto gibi dünyanın en saygın festivallerinde adını duyuran filmleri denize nazır büyük perdede izleme fırsatı yaklayacak.

Açıkhavada Sinema17 Temmuz Cumartesi akşamı, Frances McDormand’ın performansıyla büyülediği, bu yıl En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen Oscar’larını alan ve adından çok söz ettiren, Chloé Zhao imzalı Nomadland ile başlayacak. Nomadland ülkemizde gösterime girmeyeceği için Açıkhavada Sinema filmi büyük perdede izlemek isteyen sinemaseverlere kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

18 Temmuz Pazar akşamı Transit’in yönetmeni Christian Petzold’un Berlin Film Festivali’nden Gümüş Ayı ve FIPRESCI Ödülü ile dönen, Franz Rogowski ile başrolü paylaşan Paula Beer’e pek çok festivalde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getiren Undine gösterilecek. Bu etkileyici film, aynı isimli eski bir Germen efsanesinden esinlenilerek çekilmiş. 

19 Temmuz akşamı ise Suriye’deki savaştan kaçıp Avrupa’ya gidebilmek için bedeninin ünlü bir sanatçının eserine dönüşmesine razı gelen Sam Ali’nin hikâyesini anlatan Kaouther Ben Hania’nın yönettiği, En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adaylığı bulunan Derisini Satan Adam/The Man Who Sold His Skin izleyicilerle buluşacak.

Chloé Mazlo’nun mutlu hayatları 1975’te Lübnan’da iç savaşın patlamasıyla altüst olan bir aileyi, sıkıldığı İsviçre’den güneşli Lübnan’a giden büyükannesinin yaşamından aldığı ilhamla anlattığı Lübnan Semaları/Skies of Lebanon 20 Temmuz akşamı gösterilecek. Filmin başrolünde ünlü İtalyan oyuncu Alba Rohrwacher yer alıyor.

Anthony Hopkins’e filmde hayat verdiği Alzheimer hastası karakteri canlandırırken sergilediği muhteşem performansıyla Oscar ve BAFTA’da En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini getiren, aynı zamanda En İyi Uyarlama Senaryo dalında da Oscar ve BAFTA Ödülü sahibi, Florian Zeller imzalı Baba/The Father 21 Temmuz akşamı gösterilecek.

22 Temmuz’da ise Nasipse Adayız filmin gösterimi; yönetmeni, senaristi ve başrol oyuncusu Ercan Kesal ve filmin oyuncularından Nazan Kesal’ın katılımıyla gerçekleşecek. Adana Film Festivali ve SİYAD’dan En İyi Film Ödülü başta olmak üzere pek çok ödülle dönen film, İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Yönetmen ve Kurgu ödüllerini aldı. Film, İstanbul’da bir belediyenin başkan aday adayı olan Doktor Kemal Güner’in gözünden, siyasetin iç yüzünü, kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıkları ve insanın karanlık dünyasını gerçekçi ve trajikomik bir üslupla anlatıyor.

Małgorzata Szumowska ve Michał Englert’in Ukrayna’dan çıkıp Polonya sınırını yürüyerek geçen göçmen masör Zhenia’yı merkeze aldıkları, geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan, yakın dönem Polonya sinemasının çarpıcı filmlerinden Bir Daha Asla Kar Yağmayacak/Never Gonna Snow Again 23 Temmuz akşamı, izleyicilerle buluşacak. 

En İyi Uluslararası Film Oscar’ı ve Yabancı Dilde En İyi Film BAFTA Ödülü başta olmak üzere 40’ın üzerinde ödül sahibi, Thomas Vinterberg’in son filmi Körkütük/Another Round 24 Temmuz akşamı gösterilecek. Orta yaş bunalımındaki dört öğretmen arkadaşın az miktarda alkolle daha sosyal olacakları teorisini test ederken yaşadıklarını lirik bir dille anlatan filmin başrolünde Mads Mikkelsen yer alıyor. Filmde Mikkelsen’in yer aldığı dans sahnesi şimdiden sinema tarihinin unutulmazları arasına girdi. 

Açıkhavada Sinema’nın son filmi ise 25 Temmuz’da gösterilecek Minari olacak. Altı dalda aday olduğu 93. Oscar Ödülleri’nden En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ile dönen, Yabancı Dilde En İyi Film Altın Küre Ödülü ile Sundance Film Festivali Jüri Büyük Ödülü ve Seyirci Ödülü sahibi Lee Isaac Chung imzalı Minari, Güney Koreli göçmen Yi ailesinin 1980’ler Amerika’sında yeni bir hayat kurma hikâyesini anlatıyor.

Biletler, Biletix üzerinden satışta!

Açıkhavada Sinema biletleri Biletix üzerinden satışa sunuldu. Biletler ayrıca gösterim öncesinde İlçe Nüfus Müdürlüğü girişinde kurulacak gişede de satılacak. Bilet fiyatı 30 TL olacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali Yarın Başlıyor

Biletler beykozkundura.com​’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği açık havada film ve müzik etkinliği Bir Yaz Gecesi Festivali yarın Beykoz Kundura’da başlıyor. Zengin programıyla Boğaz’ın kıyısında film ve müzik keyfine davet eden festivalde bu hafta sonu, Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep’in etkileyici oyunculuklarından da güç alarak tarihin ilk kadın hareketlerinden birini perdede yeniden canlandıran “Suffragette / Diren!”, efsanevi Fransız oyuncu Delphine Seyrig ve öncü video sanatçısı Carole Roussopoulos’un gözünden 1970’ler feminizminin kalbine ışınlanacağımız “Delphine et Carole Insoumuses / Delphine ve Carole” ve romantik komedi filmlerin ilişkilere ve aşka bakışımıza etkisini eğlenceli bir kurguda kurcalayan “Romantic Comedy / Romantik Komedi” adlı filmler gösterilecek. 12 Eylül’e dek devam edecek Bir Yaz Gecesi Festivali’nin biletleri beykozkundura.com​ adresinden satın alınabilecek.

İstanbullu sanatseverleri Boğaz’ın kıyısında karşılayacak Bir Yaz Gecesi Festivali yarın (16 Temmuz) başlıyor. Kundura Sinema ve Sahne’nin beşincisini düzenlediği ve 12 Eylül’e dek Beykoz Kundura’da gerçekleşecek festival, film ve müzik tutkunlarına unutamayacakları yaz geceleri yaşatacak.

Festivalin ilk hafta sonunda, kadınların tutkulu kamerasından aşka, hayata ve sinemaya başka gözlerle bakacağımız üç film yer alıyor. 16 Temmuz Cuma ve 17 Temmuz Cumartesi akşamları, Sarah Gavron’un tarihin ilk kadın hareketlerinden birini usta oyuncularla perdeye taşıdığı etkileyici draması “Suffragette / Diren!” (2015) seyirciyle buluşurken; 18 Temmuz Pazar akşamı da, Callisto Mcnulty’nin seyirciyi 1970’lerin feminizminin kalbine ışınlayan hınzır belgeseli “Delphine et Carole Insoumuses / Delphine ve Carole” (2018) ve Elizabeth Sankey’nin romantik komedi filmlerinin ilişkilere ve aşk anlayışımıza etkisini kurcalayan eğlenceli belgeseli “Romantic Comedy / Romantik Komedi” (2019) bir arada gösterilecek.

Kadınlar vardır!

1912 yılının Londra’sında geçen Diren!, kadınların oy hakkını savunan süfrajet hareketine odaklanıyor ve farklı hayatlara sahip olsalar da aynı amaç için erkek egemen sisteme karşı mücadele veren kadınların ilhâm verici hikâyesini anlatıyor. Emmy ödüllü “The Hour” dizisinin yaratıcısı ve “Shame / Utanç” (2011), “The Iron Lady / Demir Leydi” (2011), “The Invisible Woman / Görünmeyen Kadın” (2013) filmlerinin senaristi Abi Morgan’ın yazdığı film, gerçek olaylara dayanıyor ve kadın hakları mücadelesinde tarihi bir dönemi canlandırıyor. Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep’in ışıldayan oyunculuklarından da büyük güç alan   Diren!, Alice Normington’ın Avrupa Film Ödülü almış kostümleri, “A Single Man” (2009), “Buried” (2010) filmlerine de imza atmış Eduard Grau’nun görüntüleriyle de hafızalara kazınıyor.

Romantik komedileri sevmek

İngiliz müzisyen ve sinemacı Elizabeth Sankey’nin SXSW, Rotterdam, Sheffield festivallerinde gösterilmiş belgeseli Romantik Komedi”, sinemada romantik komedi türünün geçmişine, şimdisine ve geleceğine odaklanıyor. “The Holiday”dan (2006), “When Harry Met Sally / Harry Sally ile Tanışınca”ya (1989),“While You Were Sleeping / Sevginin Bağladıkları”ndan (1995) “The Big Sick”e (2017), türün klasiklerinin peşine düşen Sankey, çok sevdiği bu filmlerin sevgiye, ilişkilere ve romantizme bakış açımızı nasıl şekillendirdiklerini anlamaya çalışıyor. Kahramanları beyaz ve heteroseksüel olan ve kadınları geleneksel rollerin içine sıkıştırmış tür filmlerinde yatan muhafazakarlığı ve kadın düşmanlığını da sorgulayan film, deneysel bakışı ve kurgusuyla seyirciyi eğlenceli bir sinema tarihi yolculuğuna da sürüklüyor.

İkonik kadınların gözünden 70’ler feminizmi

Romantik Komedi” ile birlikte gösterilecek “Delphine ve Carole” ise, “The Discreet Charm of the Bourgeoisie /Burjuvazinin Gizli Çekiciliği” (1972), “Jeanne Dielman, 23 Commerce Quay, 1080 Brüksel” (1975) gibi klasiklerin efsanevi oyuncusu Delphine Seyrig ve Jean-Luc Godard’dan sonra videoyu film yapma aracına dönüştürmüş ikinci Fransız sinemacı olarak da tarihe geçmiş Carole Roussopoulos’un bakış açısından 1970’ler Avrupası’nın feminist hareketine odaklanıyor. Seyrig ve Roussopoulos’un birlikte kurduğu kadın video kolektifi “Insoumuses” için çektikleri yaratıcı ve ezber bozan videoları 40 yıl aradan sonra ilk kez bir araya getiren film, ikilinin yayımlanmamış fotoğraflarını ve Maria Schneider, Jane Fonda, Ellen Burstyn, Juliet Berto gibi film endüstrisinde cinsiyetçiliği deneyimlemiş Fransız ve Amerikalı aktrislerle yapılmış röportajları da gün yüzüne çıkarıyor. Dünya prömiyerini Berlinale’nin Forum bölümünde yapan ve aralarında San Sebastian, Torino, Göteborg, Viyana, Doclisboa’nın da olduğu birçok önemli festivali dolaşan film; yasal kürtaj hakkı, ücretsiz doğum kontrol olanakları, cinsel azınlık hakları gibi dönemin feminist gündemini belirleyen olgularını mizahı elden bırakmadan hınzır bir dille anlatırken seyirciyi 1970’lerin feminist hareketinin ateşini perdede yeniden yakıyor.

Biletler beykozkundura.com’da

16 Temmuz – 12 Eylül 2021 tarihleri arasında Beykoz Kundura’da gerçekleşecek Bir Yaz Gecesi Festivali’nin biletleri beykozkundura.com​ adresinden satın alınabilecek. Bilet ücretleri film gösterimlerinde Öğrenci 40 TL, Tam 60 TL; canlı müzik eşliğinde gösterimlerde Öğrenci 50 TL, Tam 70 TL olarak satışa sunulurken, konserler için de Öğrenci 65 TL, Tam 80 TL olacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Festival, Harbiye’de düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

1 Nisan’da çevrimiçi gösterimlerle başlayan, salonlarda ve açık havada devam eden 40. İstanbul Film Festivali, 14 Temmuz Çarşamba akşamı Hilton İstanbul Bosphorus, Harbiye’de düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali’nin ödül gecesinde, uluslararası ve ulusal yarışmaların kazananları açıklandı. Gecede ayrıca Sinema Onur Ödülleri’nin yanı sıra festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri de takdim edildi.

40. İstanbul Film Festivali’nde uluslararası ve ulusal yarışmalarda toplam 45 film yarıştı. Gecede Uluslararası ve Ulusal Yarışma Altın Lale ödüllerinin yanı sıra, Ulusal Yarışma En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik ödülleri takdim edildi. Ödül töreninde ayrıca Ulusal Kısa Film ve Ulusal Belgesel Yarışması, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) ödüllerinin kazananları da açıklandı.

Ulusal Kısa Film Yarışması

 • En İyi Kısa Film – Suçlular / Serhat Karaaslan (Türkiye, Fransa, Romanya)
 • Mansiyon – Sürgünde Bir Yıl / Malaz Usta (Türkiye)

Ulusal Belgesel Yarışması

 • En İyi Belgesel – Anima / Yusuf Emre Yalçın (Türkiye)
 • Mansiyon – Nosema / Etna Özbek (Türkiye)
 • Mansiyon – Rüzgâr Tayı / Sidar İnan Erçelik (Türkiye)

Uluslararası Yarışma

 • Altın Lale –Madalena / Madiano Marcheti (Brezilya)
 • Jüri Özel Ödülü – Bekâretin Sonu / Death of a Virgin, and the Sin of Not Living / George Peter Barbari (Lübnan)
 • Nemesis / Thomas Imbach (İsviçre)

Ulusal Yarışma

 • Altın Lale En İyi Film – Beni Sevenler Listesi / Emre Erdoğdu
 • Jüri Özel Ödülü (Onat Kutlar anısına) – Sen Ben Lenin / Tufan Taştan
 • En İyi Yönetmen – Fikret Reyhan (Çatlak)
 • En İyi Senaryo Ödülü – Çatlak / Fikret Reyhan
 • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü – Asiye Dinçsoy (Dirlik Düzenlik) & İlayda Elif Elhih (Sardunya)
 • En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Halil Babür (Beni Sevenler Listesi)
 • En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü – Orçun Özkılınç (Sardunya)
 • En İyi Kurgu Ödülü – Evren Luş (Cemil Şov)
 • En İyi Özgün Müzik Ödülü – Deniz Cuylan, Brian Bender (Av)

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

 • En İyi İlk Film – Sardunya / Çağul Bocut

FIPRESCI Ödülleri

 • Uluslararası Yarışma ­­­– Bekâretin Sonu / Death of a Virgin, and the Sin of Not Living / George Peter Barbari (Lübnan)
 • Ulusal Yarışma – Çatlak / Fikret Reyhan
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler