Theodoros Angelopoulos’un Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmleri

Liste

Bağımsız sinemanın en önemli çağdaş temsilcilerinden biri olan Theodoros Angelopoulos, filmlerindeki sinematografik görüntüler ile izleyenlerini cezbetmeyi her filminde başarmıştır. İşte ‘Theodoros Angelopoulos’un Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmleri‘ sizlerle. İyi seyirler.

Sonsuzluk ve Bir Gün (1998) Mia Aioniotita Kai Mia Mera IMDb 7,9

Film, çok kısa bir ömrü kaldığını öğrenerek sahil kenarındaki evini terketmeye hazırlanan ödüllü yazar Alexander’ın, karısını, annesini ve eski günleri hatırladığı geri dönüşlerle geçirdiği evindeki son gününü anlatır.

Eşyalarını toparlarken, uzun zaman önce ölen karısı Anna’nın yazdığı ve 30 yıl önceki mutlu bir yaz gününden söz ettiği bir mektup bulan Alexander geçmişi ile şimdiki zaman arasında mistik bir yolculuğa başlar.

O gün Alaexander tesadüfen, Arnavutluk’tan kaçak gelmiş 10 yaşlarında bir sokak çocuğu ile karşılaşır; onunla birlikte geçirir bu son günü. Çocuk Yunanca bilmediğinden, bölük pörçük bir dille birbirlerinin acılarını paylaşırlar.

Ulis’in Bakışı (1995) To Vlemma Tou Odyssea IMDb 7,6

Ünlü yönetmen A. 1900’lü yılların ortalarında Balkanlar’daki gündelik hayatı ilk kez filme almıştır. Şimdi ise Miltiades ve Yannakis Manakia kardeşlerin izini sürmektedir. Bu takip onu Sarajevo’ya kadar sürükleyecektir. Yaklaşık doksan yıl önce çektiği filmlerin hala varolup olmadıklarını sorgularken bu yolculuk onu kendi kişiliğinin en dipsiz noktalarına kadar götürecektir.

Puslu Manzaralar (1988) Topio Stin Omihli IMDb 8,0

Puslu Manzaralar; bir yolculuk filmi. Film, iki çocuğun Almanya’da yaşadığını düşündükleri babalarını bulmak için çıktıkları yolculuğu anlatıyor. Yolculuk boyunca karşılaşacakları pek çok zorluk onları, babalarına ulaşmak için harcadıkları çabadan uzaklaştırmayacak. Bu yol ikisinin de çocukluktan yetişkinliğe geçiş yolculuğu olacak aynı zamanda.

Ağlayan Çayır (2004) Trilogia: To Livadi Pou Dakryzei IMDb 7,9

Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz efsanevi yönetmen Theo Angelopoulos üçlemesinin ilk filmi olan Ağlayan Çayır’da, 1919-1949 arasında yaşanan bir trajik hayat hikayesi anlatılıyor. Eleni, Odessa’da doğmuş fakat savaş döneminde annesi ve babasını kaybetmiştir. Eleni Alexis’in ailesi tarafından evlat edinilir ve aile Odessa’dan göç eder. Ağlayan Çayır, yeni bir kasabaya yerleşen aileyle beraber büyümeye başlayan çocukların, özellikle de Eleni’nin hikayesidir. Bu bir Yunan trajedisi diyen Angelopoulos, Eleni’yi (Troyalı Helen) bir simge olarak kullanmış. Bir kadının çocukluğundan başlayıp gençliğini, aşık oluşunu, sahip olduğu herşeyi kaybedip yeniden yalnız kalışını anlatıyor.

Kumpanya (1975) The Travelling Players IMDb 8,0  

Kent kent, kasaba kasaba gezen bir tiyatro kumpanyası 1939-52 yılları arasında Yunanistan topraklarında uzun bir turneye çıkar Ve her duraklarında Kadın Çoban Golfo adlı taşra oyununu sergilerler. Öte yandan kendi yaşamlarında başlarına gelen olaylar bir başka trajik oyun olan Oresteia’y andırır. Kumpanya olaylı yakın geçmişine sembolik ve dramatik bir yolculuk da yapar. 2. Dünya Savaşı yıllarından başlayan bu süreçi Kralcılar ve Komünistler arasında süren bol yıkımlı Yunan İç Savaşı’nı değin uzanır.

Kitera’ya Yolculuk (1984) Taxidi Sta Kythira IMDb 7,7

Bir babanın geri dönüş hikayesine odaklanan film, içsel bir yolculuktan dem vurmaktadır. Kitera, hayallerin var olduğu yerdir. Mitolojik olarak tanımı insan denilen varlığın, kendi özünü tamamen mutluluk kavramına teslim edeceği düşler adasıdır o. Deneyimlerinden yorgun bir yönetmen ile politik sürgünden dönmüş bir yaşlı adamın kesişmesi ile ortaya çıkar hikaye. Otuz iki yıl Sovyetler Birliği’nde yaşayan ve artık yurtsuz olan adam, kendisini bir yolculuğun sonunda değil başında bulur ve Angelopoulos, gerçeklik ile hayal arasındaki açığı kapatmak için geçmişi, bugünü ve geleceği anımsatır. Kitera’ya Yolculuk, ülkenin sol tarihinden gelen ve ülkesinin bugünüyle barışamayan yaşlı bir adam hakkındadır. Belki de geçmişi ile mücadeleye hazır olmayan Yunanistan’dır.

Arıcı (1986) O Melissokomos IMDb 7,4

Sypros; sağlam yapılı, kırlaşan bıyıklı bir Yunan köylüsüdür. Sisli gün doğumlarının, hüzünlü gün batımlarının, taştan köylerin oluşturduğu bir dünyaya aittir. Bir gün ardına bir kez olsun bile bakmadan arabasına atlar ve çiçek tozu güzergâhını izlemek üzere kovanlarıyla birlikte yola çıkar. Otostopçu bir kız bu yolculuğunda ona eşlik edecektir.

Leyleğin Geciken Adımı (1991) To Meteoro Vima Tou Pelargou IMDb 7,5

Alexandre bir televizyonda çalışan bir muhabirdir. İşi için Yunanistan’ın bir sınır kasabasına gelmiştir. Bu sınır komşu ülkelerden gelen mültecilerin geçiş yeridir. Askerler iki ülkenin sınırında nöbet beklemektedirler. Yunanlı askerlerin geleneksel olarak yaptığı hareketlerle nöbet değiştirmeleri de bu gerginliğin üzerine taş eklemektedir. Alexandre bir süre sonra mülteciler arasında yıllar önce ortadan kaybolmuş bir Yunanlı politikacıyı fark edecektir.

Büyük İskender (1980) O Megalexandros IMDb 7,5

Bir Yunan soyguncu, bir grup Britanyalı aristokratı, köylülerin toprak sahiplerini alaşağı ettiği ve toprak ağalığı sistemi yerine komün kurdukları bir dağ köyüne götürmek üzere rehberlik eder.

Zamanın Tozu (2008) Trilogia II: I Skoni Tou Hronou IMDb 6,6

Öykünün kahramanı Eleni, aşkın mutlak olduğunu iddia eder, mutlak aşka teslim olur. Film, aynı zamanda, Stalin\’in ölümünden Watergate skandalına, Vietnam savaşından Berlin duvarının yıkılışına, son elli yılda 20. yüzyıla damgasını vurmuş olaylara ve sonsuz tarihe doğru bir yolculuktur.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up