The Simpsons Hakkında Az Bilinen 20 Gerçek

Liste Meraklısına

Simpsonların çizeri olan Matt Groening, karakterlerin isimlerini kendi ailesinden seçti fakat kendi ismi yerine ‘’Bart’’ ismini kullandı.

___________

Karakterlerin göze batan sarı renkleri, tv başında zaping yapanların dikkatini çekmek için özellikle seçildi.

__________

doh

Homer’in meşhur “D’oh” sözü Oxford sözlüğüne girmiştir.

_____

 


Çizgi dizinin açılış müziğini hazırlamak Danny Elfman’ın 3 gününü aldı. Kendisine göre bu kariyerinin en popüler müziğiydi.

______

Time dergisi Simpsonlar’a 20. Yüzyılın En İyi TV Şovu öldülünü verdi.

________

Bart karakteri Nancy Cartwright adında bir kadın tarafından seslendirildi. İkinci sezonun açılış bölümünde Bart tahtaya ‘’Ben 32 yaşında bir kadın değilim’’ yazmıştır. Catwright bu sırada o yaştaydı.

_______

Amerikan FOX televizyonu için çekilen dizinin içeriğine kanal hiçbir şekilde müdahale etmemiştir. Çizgi dizi, neredeyse tüm bölümlerinde FOX televizyonu ile dalga geçer ve eleştirir.

________

Her Simpson bölümünde bir konuk seslendirmen vardır muhakkak. Bunlar da dünya çapında şöhretli isimlerdir. Bugüne kadar 600’den fazla isim Simpsonlar’a konuk olmuştur. Tabii reddedenler de yok değil. . Konuk olma teklifini reddeden yıldızlar arasında (DVD’lerdeki röportajlara göre) şunlar isimler var; Bruce Springsteen, Bob Dylan, Michael Caine, Tom Cruise, Clint Eastwood, Anthony Hopkins, Quentin Tarantino ve Prince. Ayrıca sürgün edilen WikiLeaks kurucusu Julian Assange 23. sezonda bir bölümde konu olarak kendisini oynadı. Kendi repliklerini İngiltere’deki Ekvator elçiliğinden kaydetti. Çizgi-dizi misafir ettiği Anne Hathaway’e müthiş seslendirmesiyle Prime time Emmy ödülü kazandırdı.

______

Ele geçmez sokak sanatçıcı Banksy, bir açılış bölümüne karanlık ve yıkıcı bir montaj hazırladı. Montajda yer altında Simpsonlar hatırası olarak satılan objeler üreten bir dükkanda köle gibi çalışan çocuklar ve hayvanların vardı. Çizgi-dizinin yapımcısı Al Jean New York Times’a: ‘’Şey, henüz kovulmuş değilim, yani bu iyi bir işaret’’ dedi.

______


Dizi Amerikan kültürünü eleştirel bir bakışla ekranlara yansıtmış TV bağımlılığı, obezite, nükleer enerji kullanımı, alkolizm ve şiddeti alaycı bir şekilde ekranlara taşımıştır.

___________

Michael Jackson üçüncü sezonda bir bölümde misafir oldu. Bölümün adı ‘’Stark Raving Dad’’ (‘’tamamiyle deli’’ anlamına gelen ‘’Stark Raving Mad’’ kalıbı üzerinden oynanmış). Bölümde Homer Simpson akıl hastanesine gönderiliyordu. Sözleşmeden kaynaklanan sebeplerle, Michael Jackson’ın adı kapanış jeneriğinde adı John Jay Smith olarak geçti.

__________

Kasabanın adının Springfield olması ABD’de 30 tane Springfield olması yüzündendi. Birkaç bölümde, kasabanın coğrafyasında nehirler, çöller, çiftlik alanları, dağlar ya da hikayenin gerektirdiği ne varsa mevcuttu.

_____________

Dizi çekirdek bir kadro tarafından seslendirilmiştir. Dizi boyunca aynı isimler aynı karaktere can vermiştir. Homer’in seslendirmeni bu sayede bölüm başına yüklü miktarda ücret alarak milyon dolarların sahibi olmuştur. Tecrübeli oyuncu Hank Azaria sesiyle 16 devamlı karaktere hayat verdi. İçlerinde barmen Moe, Şef Wiggum ve Apu da var.

________

Homer hep 39, Bart  10, lisa 8 yaşındadır. Marge’nin yaşı sanırız “kadınlara yaşı sorulmaz” düsturundan dolayı bilinmemektedir. Maggie ise hep bebektir.

_______

İlk sezon hariç tüm sezonlarda Halloween yani cadılar bayramı bölümü vardır.

_______

Simpsonlar prime-time kuşağında yayınlanan en uzun soluklu dizidir.

________


 

Bütün Simpsonlar 4 parmaklıdır.

___________

Seri yayınlandığı sürece televizyon ve sinema dünyasında binlerce gönderme yapmıştır.

________

 

 

Çizgi dizinin doksanlardaki altın çağında, okul müdürleri Bart’ın kötü bir rol modeli olacağı korkusuyla Bart tişörtlerini yasakladı.

__________

 

Palyaço Krusty’nin Homer’a benzerliğiyle ilgili olarak Groening şunları söyledi: ‘’Zamanında Simpsonlar için tasarladığım eleştirel konsept, babası için hiçbir saygısı olmayan ve babasına çok benzeyen bir palyaçoya tapan bir çocuğu konu alıyordu.

 

_______________

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up