The Queen’s Gambit Sevenlerinin İzlemesi Gereken Diziler

Liste

Netflix‘in yeni dizisi The Queen’s Gambit yayınlandığı günden beri en çok konuşulan yapımlardan biri haline dönüştü. Durum böyleyken 1950’lerde geçen ve sürükleyici hikayesi ile seyircilerin beğenisini toplayan yapıma benzer 10 farklı diziyi sizler için derledik. Keyif dolu seyirler.

Sherlock (TV Series 2010–2017) IMDb 9,1  

Modern bir Sherlock Holmes uyarlaması. Bu kez Sherlock günümüz Londra’sında, günümüz şartlarında çözüyor davaları. Yanında yine Doktor Watson, en büyük düşmanı yine Moriarty. Adresi yine Baker Street.

The Big Bang Theory (TV Series 2007–2019) IMDb 8,1  

Birbirinden zeki ve takıntılı iki ev arkadaşının karşı apartman dairesine, güzel (ama aklı biraz yavaş çalışan) bir genç kız tanışırsa ne olur? The Big Bang Theory MIT doktorası yapan, asosyal iki araştırma görevlisinin, sıradan bir garson olan, sarışın güzel Sheldon ile komşuluk ilişkilerini anlatıyor.

Limitless (TV Series 2015–2016) IMDb 7,7  

2011 yapımı, Bradley Cooper’ın başrolünde olduğu Limit Yok filminin televizyon uyarlaması olacak Limitless, Brian Finch’in NZT isimli bir uyuşturucuyu keşfetmesiyle değişen hayatını konu alacak. Jake McDorman, Jennifer Carpenter, Hill Harper, Mary Elizabeth Mastrantonio başrollerinde yer aldığı dizinin yapımcılarından biri de Bradley Cooper.

Bones (TV Series 2005–2017) IMDb 7,8

Antropolog olan ve Washington DC Jeffersonian Enstitüsü’nde çalışan Dr. Temprance Brennan, tanınmaz hale gelen kurban cesetlerini incelemektedir. FBI çalışanı olan Seeley Booth, cinayetleri çözmeye çalışırken kimlik belirlemede yetersiz kaldıklarında Brennan’dan yardım ister. İkili bir süre sonra FBI ile Adli Bilim Departmanı’nın suçlulara karşı ortak yürüttüğü bir çalışmada birlikte çalışmaya başlar. Brennan daima gerçekler ve delillerle mantıklı yaklaşırken Booth ise daha çok içgüdülerine güvenir. Birbirlerinin zıttı kişiliklere sahip ve kendi alanlarında yetenekli olan ikili bir araya gelerek cinayetleri çözmek için türlü maceralara atılır.

Genius (TV Series 2017– ) IMDb 8,4

National Geographic Channel’ın senaryolu ilk projesi Genius, her sezonunda dünyanın birbirinden başarılı bilim insanlarını ve onların büyüleyici hikayelerini ekranlara taşıyacak bir belgesel dizi. Genius’ın ilk sezonu Walter Isaacson’ın “Einstein: His Life and Universe” adlı kitabından uyarlanıyor.

Euphoria (TV Series 2019– ) IMDb 8,4

Yönetmen koltuğunda Augustine Frizzell’in oturduğu aynı isimli İsrail yapımı diziden uyarlanan Euphoria’da 17 yaşındaki Rue’nun hikayesi anlatılıyor.. Zendaya’nın hayat verdiği Rue’nun anlattığı hikayeler; seks, kimlik arayışı, travma, sosyal medya, uyuşturucu, aşk ve arkadaşlık gibi temaları ele alıyor.

Mad Men (TV Series 2007–2015) IMDb 8,6

Amerika’nın ve reklamcılık dünyasının kalbi olan New York’ta, 1960’lı yıllarda geçen hikayede şatafatlı reklamcılık dünyasının parlak çocuklarının hikayeleri gözler önüne seriliyor.

Pitch (TV Series 2016–2017) IMDb 7,4

Gelecekte MLB’de oynayacak ilk kadın beyzbolcu olma unvanını kapacak olan Ginny’nin yaşadığı zorlukları anlatan Pitch’in başrolünde Kylie Bunbury’i izleyeceğiz.

The Mentalist (TV Series 2008–2015) IMDb 8,1  

O, ne derseniz hafızasına atıyor ama gereksiz gördüğü bilgileri de anında siliveriyor. Zihnini boş yere meşgul edecek gevezeliklere onun kitabında yer yok. Patrick Jane, belki biraz kendini beğenmiş, ukala ama bu yönleri onun olağanüstü bir gözlem ve ikna yeteneğine sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Endgame (TV Series 2011) IMDb 7,6

4 Mart’ta başlayan bir dedektiflik dizisi Endgame. Kanada’lı Showcase kanalında yayınlanan dizimiz, eski dünya satranç şampiyonu olan dahi bir adamın kaldığı otelden ayrılmadan ayağına gelen davaları kendine has yöntemleri ile nasıl çözdüğünü ele alıyor. Alaycı tavırlı, zeki bir ana kahramana sahip dedektiflik hikayesi olması itibarıyla klişe görünen Endgame, gerek güzel oyunculuk, gerek anlatım tarzının farklılığı ile kendini izlenir kılıyor. Arkady Balagan, Rusya doğumlu eski bir dünya satranç şampiyonudur. Kanada’da bir turnuvadayken nişanlısının bir suikaste uğramasına tanık olur. Bu tanıklığın kendisinde yarattığı travma yüzünden agorafobik olur.

Kaynak: Beyazperde

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up