The Platform’un Yönetmeni: Bu, toplumsal bir öz eleştiri filmi

Avrupa Sineması Günün Haberi
Netflix’in tartışmalı İspanyol distopya filmi The Platform’un yönetmeni Gaztelu-Urrutia, “Bu, toplumsal bir öz eleştiri filmi” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Netflix’te yayınlanan İspanyol distopya filmi The Platform (El Hoyo), konusu itibariyle oldukça tartışılmış ve çok kısa bir sürede gündem meselelerinden biri olmuştu.

Yüzlerce katı bulunan bir cezaevini odağına alan film, Meksika, ABD, Kolombiya, Venezuela, Brezilya ve İspanya dahil dünyanın birçok ülkesinde en çok izlenen filmler arasına girmeyi başardı.

İlk uzun metraj filmi olan The Platform‘a imza atan Gaztelu-Urrutia, salgın günlerinde yayınlanan filmin güncel konularla nasıl bağdaştığını anlayabildiğini söyledi.

BBC Mundo‘ya konuşan yönetmen, “Eğer platforma yemek yerine tuvalet kağıdı veya yüz maskesi koymuş olsaydık, insanlar yine aynı şeyden bahsediyor olacaktı: Yüreklerimizin derinliklerine işleyen bencillik.” dedi.

Sosyal izolasyon günlerinin herkes için farklılık gösterdiğini, sırf bu yüzden bile pandeminin filmle olan bağlantısının önemli olduğunu dile getiren Gaztelu-Urrutia, “Hepimiz koronavirüs nedeniyle zor zamanlar geçiyoruz. Ama elinizdeki imkanlara göre kimileri bu zamanı daha iyi, kimileri daha kötü kimileri ise çok daha kötü geçiriyor. Küçük bir apartman dairesinde tecritte olmakla, bahçesine, dışına çıkabileceğiniz bir evin içinde tecritte olmak arasında fark var.” dedi.

Yönetmen, The Platform filminin kapitalizm ve eşitsizlik eleştirisi olup olmadığı sorusuna yönetmen Gaztelu-Urrutia şu yanıtı veriyor: “Bu bir toplum eleştirisi değil, bu toplumsal bir özeleştiri.”

The Platform, dikey şekilde konumlandırılmış bir hapishanede geçiyor. Her hücrede iki mahkumun kaldığı hapishanede, yemek günde sadece bir kere üst kattan aşağıya doğru gönderilmektedir. Üst kattaki mahkumlar yiyeceğe ulaşmak için çabalarken, alt katta bulunan mahkumlar, her gün biraz daha vahşileşerek açlıkla baş etmeye çalışır. Bir gün gözünü hapishanenin 33. katında açan Goreng, hapishanenin kurallarını iyi bilen Trimagasi ile birlikte yiyeceğe ulaşabilmek için zorlu bir mücadeleye girişir.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up